به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

استفتاء از مراجع درباره‌ جبران خسارت معنوي

 

استفتاء از مراجع درباره‌ جبران "خسارت معنوي"

ايراد خسارت به زيبائي جسمي، باعث ثبوت ارش (خسارت تعيين شده از طرف حاکم شرع) مي‌شود اما براي خسارت‌هاي معنوي دستور خاصي وارد نشده مگر حاکم شرع تشخيص خاصي دهد که بر اساس نظر ايشان عمل مي‌شود.

 

«آيا براي ايراد خسارت به منافع معنوي مانند زيبايي، آبرو، آرامش روحي و مواردي مانند آن طريق جبران خسارت در اسلام پيش‌بيني شده است؟»

 

پاسخ حضرت آيت الله مکارم شيرازي:‌ در مورد خسارت به زيبايي، ظاهراً ادله‌ي شرع اين است که بايد براي جبران آن ديه بدهد ولي اگر مجني عليه مجبور شود هزينه‌هايي براي رفع نقايص ظاهري متحمل شود که در عرف آن را ضروري بداند و اين هزينه‌ها از ديه زيادتر باشد مي‌تواند مقدار اضافي را نيز از جاني بگيرد. اضافه بر اين اگر نقص زيبايي شديد باشد احتياط دادن ارش است و در مورد جبران خسارت ساير موارد در صورت امکان از صاحبان حق حلاليّت بطلبيد و اگر اين کار ممکن نيست براي آنها کار خير کنيد تا آنها از شما راضي شوند.

 

پاسخ آيت‌الله موسوي اردبيلي: براي اين‌گونه موارد ضمان شرع ثابت نيست.

 

پاسخ آيت‌ الله علوي گرگاني: ايراد خسارت به زيبائي جسمي، باعث ثبوت ارش (خسارت تعيين شده از طرف حاکم شرع) مي‌شود اما براي خسارت‌هاي معنوي دستور خاصي وارد نشده مگر حاکم شرع تشخيص خاصي دهد که بر اساس نظر ايشان عمل مي‌شود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image