به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

شبهه در تحقق قتل در مورد كشف جسد در مكان اختصاصي

 

شبهه در تحقق قتل در مورد كشف جسد در مكان اختصاصي

متن سئوال  

 

جسد مردي‌ به‌ هويت‌ الف‌ فرزند ... حدود 20 ساله‌ در يك‌ آب‌ انبار كه‌ با ديوارهاي‌ يك‌ متري محصور شده‌ و در ملك‌ كارخانه‌ آجرپزي‌ فردي‌ به‌ هويت‌ ب‌ مي باشد كشف‌ مي گردد كه‌ پزشكي‌ قانوني علت‌ مرگ‌ وي‌ را پس‌ از بررسي هاي‌ زياد خفگي‌ در آب‌ و آثار ناشي‌ از آن‌ اعلام‌ نموده‌ است . نظر به‌ اين كه‌ مطابق‌ معلومات‌ موجود امكان‌ دسترسي‌ به‌ آب‌ انبار كه‌ در مجاورت‌ محل‌ كار متوفي‌ قرارداشته بسيار سخت‌ و دشوار بوده‌ و امكان‌ خفگي‌ عمدي‌ منتفي‌ مي باشد و از طرفي‌ هيچ‌ رابطه‌ كارگر وكارفرمايي‌ بين‌ متوفي‌ و ب‌ وجود ندارد و به‌ نظر مي رسد متوفي‌ بدون‌ كسب‌ اجازه‌ و از راههاي‌ غيرمعمول‌ خود را به‌ محوطه‌ آب انبار رسانده‌ است‌ كه‌ احتمالا در هنگام‌ شنا كردن‌ دچار خفگي‌ شده‌ است‌ وهيچ‌ گونه‌ آثار و علائم‌ ديگري‌ كه‌ مباشرت‌ افراد ديگري‌ را روشن‌ نمايد كشف‌ نگرديده‌ است‌ و مادرمتوفي‌ كه‌ تنها وارث‌ قانوني‌ وي‌ مي باشد عليه‌ صاحب‌ آب انبار اعلام‌ شكايت‌ نموده‌ است . خواهشمنداست‌ اين‌ دادگاه‌ را در مورد اين‌ كه‌ مسؤول‌ پرداخت‌ ديه‌ در چنين‌ مواردي‌ چه‌ كسي‌ مي باشد ارشادفرماييد.

 

 

 

متن پاسخ

 

اصولا مباحث‌ مربوط به‌ قصاص‌ و ديه‌ و متعاقب‌ آن‌ مسؤول‌ پرداخت‌ ديه‌ منوط به‌ آن‌ است‌ كه‌ اصل‌ قتل (كشته‌ شدن‌ شخص‌ به‌ مباشرت‌ يا تسبيب‌ ديگري ) در خارج‌ محقق‌ باشد.1 به‌ اين‌ ترتيب‌ در مواردي‌ مثل‌ موردسؤال‌ كه‌ مرگ‌ متوفي‌ نه‌ از طريق‌ مباشرت‌ و نه‌ از طريق‌ تسبيب‌ منتسب‌ به‌ ديگري‌ نيست ، پرداخت‌ ديه‌ لازم نيست‌ تا به‌ دنبال‌ شناخت‌ مسؤول‌ پرداخت‌ آن‌ باشيم .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image