به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

شرايط شاهد

شرايط شاهد

پرسش:
آيا ماده 155 قانون آيين دادرسي کيفري در مورد <قيد دليل شرعي> خصوصيتي دارد؟ آيا اين ماده شامل تمامي ‌دعاوي کيفري مي‌شود يا به دعوايي خاص مرتبط است؟

 

پاسخ:
برابر قانون آيين دادرسي مدني شهادت در هر صورت يکي از ادله اثبات دعوا محسوب مي‌شود؛ اما اگر شهود واجد شرايط مقرر در ماده 155 قانون مذکور و ماده 1313 قانون مدني باشند، در اين صورت شهادت دليل شرعي محسوب مي‌‌شود. شهادت در موضوع حدود و قصاص در درجه بالايي از اهميت قرار دارد و ازاين‌رو شهود بايد واجد شرايط باشند تا به شهادت آنان ترتيب اثر داده شود؛ زيرا مجازات اين‌گونه جرايم سنگين بوده و در قبال اصل برائت، بينه و دليل شرعي مقتضي لازم است. در صورتي که شهود واجد تمامي شرايط مقرر در مواد ياد شده نباشند؛ اما به تعبير ماده 1317 قانون مدني "از مفاد اظهارات آنان قدر متيقني به‌دست آيد" و موجب علم قاضي شود، اين شهادت قابل ترتيب اثر خواهد بود. ‌

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image