به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ضرورت ارائه در خواست واخواهي همراه رضايت شاکي در احکام غيابي موضوع چک بلامحل

ضرورت ارائه در خواست واخواهي همراه رضايت شاکي در احکام غيابي موضوع چک بلامحل

سؤال:
اولاً آيا در مورد آراء غيابي صادره صرف ارائه رضايت شاکي از طرف محکوم‌عليه کافي براي فسخ دادنامه و صدور قرار منع تعقيب هست يا خير؟ ثانياً چنانچه رأي مربوط به صدور چک بلامحل باشد تکليف چيست؟
نظريه شماره8553/7 20/10/1382

نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضائيه
در مورد احکام غيابي بدون اعتراض و درخواست واخواهي محکوم‌عليه و صرفاً با رضايت شاکي نمي‌توان حکم غيابي را فسخ و قرار موقوفي تعقيب صادر نمود و چنانچه محکوميت غيابي در ارتباط با صدور چک بلامحل باشد براي صدور قرار موقوفي تعقيب علاوه بر ارائه لاشه چک و يا رضايت شاکي، اعتراض و درخواست واخواهي محکوم‌عليه ضروري است ودر صورت قطعيت حکم غيابي مطابق قسمت اخير ماده 12 قانون اصلاحي چک ارائه لاشه چک و يا رضايت شاکي موجب ساقط‌شدن حبس و 3/2 (دوسوم) جزاي نقدي بوده و اجراي چنين احکامي در جائي که دادسرا تشکيل نشده است با دادگاه بدوي صادرکننده رأي مي‌باشد. به همين دليل صدور قرار موقوفي اجراي حکم نيز در صلاحيت دادگاه مزبور خواهد بود.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image