پاسخ جمعي از مراجع عظام تقليد به استفتاء ؛ آيا ميتوان به جاي «سنگسار» حکم ديگري به اجرا گذاشت؟

 

پاسخ جمعي از مراجع عظام تقليد به استفتاء ؛ آيا ميتوان به جاي «سنگسار» حکم ديگري به اجرا گذاشت؟

جمعي از مراجع عظام تقليد،به استفتاي ايسنا درباره ي سنگسار و اينکه «آيا در شرايط کنوني مي توان حکم جايگزيني براي مجازات سنگسار درنظر گرفت»، پاسخ دادند. پيش از اين «حجت الاسلام موسي قرباني» قائم مقام معاون تنقيح قوانين مجلس شوراي اسلامي و عضو کميسيون حقوقي و قضايي نيز با اعلام حذف مجازات سنگسار از قانون جديد مجازات اسلامي گفته بود که بر اساس قانون جديد در اين موضوع بايد طبق ماده 223، به فتاواي مشهور فقها و نظرات ولي فقيه مراجعه شود.
به گزارش ايسنا، متن سوال و پاسخ آيات عظام مکارم شيرازي، نوري همداني، علوي گرگاني، موسوي اردبيلي، حسيني زنجاني و جعفر سبحاني به اين شرح است:
سوال: با عنايت به اين که در حال حاضر اجراي مجازات سنگسار از سوي دشمنان اسلام و قرآن دستاويزي جهت وهن احکام شرعي قرار گرفته، خواهشمند است نظر خود را در خصوص اجراي مجازات رجم در شرايط کنوني بيان فرموده و با توجه به اين که اين حد مبناي ظاهري در قرآن ندارد، آيا به نظر حضرتعالي اين مجازات جزء حدود لايتغير الي الابد تلقي مي شود يا احتمالا مي توان به اقتضاي زمان و مکان جايگزيني براي آن قرار داد؟.
پاسخ آيت الله نوري همداني: در فرض سوال، همانطور که قبلا هم جواب داده ايم حکم الهي تغييرپذير نيست و کيفيت اجراي آن بستگي به نظر حاکم شرع دارد.
پاسخ آيت الله العظمي مکارم شيرازي: ما قبلاً نيز گفته ايم که در شرايط فعلي مي توان جايگزين کرد.
پاسخ آيت الله العظمي جعفر سبحاني: سوال جنابعالي پيشينه ديرينه دارد و ما در کتاب حدود به طور گسترده از آن سخن گفتيم که اجمال آن اين است: 1- ثبوت زناي محصنه شرايطي دارد که غالبا امکان پذير نيست يعني چهارنفر با چشم خود ببينند که مرد بيگانه با زن در آن موضع با هم جمع شده اند. 2- راه هايي براي تخفيف وجود دارد؛ يکي از آن راه ها اين است که اگر از گودال گريخت، تعقيب آن حرام است. 3- اگر حاکم شرع احساس کرد اجراي حکم به اين شيوه مشکلاتي دارد مي تواند به نحو ديگري اجراي حد کند. والله العالم
پاسخ آيت الله العظمي علوي گرگاني: در صورتي که حاکم شرع تشخيص دهد که اجراي اين حکم موجب وهن اسلام و بي احترامي به آن است و موجب ضرر به اصل دين است مي تواند آن را تغيير دهد اما اصل حکم سنگسار در فقه اسلام ثابت است، حتي اگر به طور صريح در قرآن ذکر نشده باشد و اصل اين حکم تغيير ناپذير است.
پاسخ آيت الله موسوي اردبيلي: مجازات رجم قابل تغيير نيست ولي چنان چه اجراي آن بر خلاف مصالح اسلام و مسلمين باشد فقيه جامع الشرايط مي تواند حکم به عدم اجراي آن بدهد.
پاسخ آيت الله العظمي حسيني زنجاني: چنانچه به نظر فقيه جامع الشرايط اجراي حکمي در جامعه به دليل عدم آمادگي فکري عموم مردم موجب سستي در اعتقاد و اصل اسلام مي شود، در اين صورت حفظ اسلام اهم است و اجراي حکم بايد تا استحکام عقايد مسکوت بماند. مضافا اينکه قاعده «تدرء الحدود بالشبهات» در مورد اين مساله جاري است، گرچه فقهاء مفاد قاعده را در شبهات موضوعيه گفته اند ولي بنا بر تسلم و قبول اين قاعده که متخذ از عين روايت است شبهه اطلاق داشته و شامل شبهه حکميه نيز مي شود يعني اجراي حکم در شرايطي که عدالت اجتماعي به طور کامل اجراء نمي شود محل شبهه است چون اصل حاکم عدل است که ما هنوز با آن فاصله زيادي داريم. والله العالم  

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image