عدم حضور متهم براي اخذ آخرين دفاع

عدم حضور متهم براي اخذ آخرين دفاع

پرسش:
با عنايت به بند (ک) ماده 3 قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي ‌و انقلاب و ماده 217 قانون آيين دادرسي کيفري، آيا اخذ آخرين دفاع حق متهم است يا تکليف مقام قضايي مي‌باشد؟ چنانچه متهم باوجود احضار براي اخذ آخرين دفاع حاضر نشود، آيا جلب وي به اين منظور لازم است؟ ‌

 

پاسخ:
اخذ آخرين دفاع از متهم در درجه اول حق اوست و پس از آن تکليف مرجع قضايي محسوب مي‌شود. براين‌اساس، مرجع قضايي به موجب ماده 181 قانون آيين دادرسي کيفري چنانچه حضور متهم را لازم بداند، او را به طريق مقتضي جلب خواهد نمود. در غير اين صورت، اگر متهم با وجود تذکر براي اخذ آخرين دفاع حاضر نشود، موجبي براي جلب او يا احضار مشاراليه از طريق کفيل يا وثيقه‌گذار نيست.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image