به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

فرار موضوع مواد 71 و 73 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح نوعي فرار از خدمت با کيفيات مشدده محسوب مي‌شود و تحقق حد نصاب در آنها شرط نيست

 

فرار موضوع مواد 71 و 73 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح نوعي فرار از خدمت با کيفيات مشدده محسوب مي‌شود و تحقق حد نصاب در آنها شرط نيست

مرجع و تاريخ استعلام:سازمان قضايي نيروهاي مسلح، استان خوزستان - 83/3633/9/ک 21 /959- 30 شهريور 1385
شماره و تاريخ نظريه: 40524/85/2/7- 17/آبان 1385

 

 

 

پرسش:
در مواد 71 و 73 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح فرار به سوي دشمن مطرح است:الف- آيا عناوين مزبور از جرايم مستمر مي‌باشند يا آني، در صورتي که آني تلقي شوند، آيا مشمول مرور زمان مي‌شوند؟ در صورتي که مستمر بوده و مرتکب سرباز وظيفه متولد قبل از 1355 باشد يا فرار وي قبل از سال 1381 باشد، آيا مشمول عفو مقام معظم رهبري مي‌شود؟ب- آيا مي‌توان عناوين فوق را تفکيک نمود؟

 


نظريه گروه:
1-با عنايت به صراحت مواد 71و 73 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح، نظاميان موضوع مواد قانوني ياد شده، از کارکنان فراري نيروهاي مسلح محسوب مي‌شوند و برابر ماده 77 قانون مزبور تا رسماً خود را براي ادامه خدمت به يگان مربوط معرفي نکنند، فرارشان استمرار خواهد داشت.
2-کارکنان وظيفه موضوع مواد قانوني مورد اشاره، چنانچه واجد شرايط بخشنامه عفو تخلف گروهي از مشمولان غايب و فراري به مناسبت سال نهضت خدمت‌رساني به مردم که به موجب نامه شماره 5/12/708/3 مورخ 17 شهريور 1382 ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام شده است، باشند، صرفاً اتهام فرار از خدمت نامبردگان مشمول عفو مقام معظم رهبري مي‌شود؛اما به نظر مي‌رسد، چنانچه فرار آنان نوعي اقدام عليه امنيت کشور نيز تلقي شود، از شمول عفو سوم خرداد سال 1384 با توجه به مقررات تبصره 2 بند 4 عفو مزبور خارج باشند.
3-فرار موضوع مواد 71 و 73 قانون مجازات جرايم نيروهاي مسلح، نوعي فرار از خدمت با کيفيات مشدده محسوب مي‌شود و تحقق حد نصاب در آنها شرط نيست. همچنين تحت دو عنوان فرار از خدمت و فرار به سوي دشمن يا فرار با سلاح و مهمات قابل تفکيک نمي‌باشند.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image