به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

تقدم قول مدعی افاقه زوج حین عقد نکاح

 

استفتاء 8180: تقدم قول مدعی افاقه زوج حین عقد نکاح

پرسش:
شخصی که در حال حاضر مجنون است، چهار سال پیش ازدواج نموده؛ جنون وی از سه سال گذشته تاکنون محرز است ولی نسبت به سالی که در آن ازدواج نموده مشکوک است؛ اکنون همسر او مدعی است که زوج در هنگام ازدواج افاقه داشته ولی قیم مشارالیه مدعی است که مجنون بوده؛ بفرمائید:
1- قول کدام مقدم است؟
2- درصورتی که نوبت به سوگند برسد آیا قیّم می تواند سوگند یاد کند؟

پاسخ:
آیت الله العظمی جعفر سبحانی
هدف از این اختلاف چیست؟ زیرا زن هم مدعی صحت است و قیّم هم مدعی صحت می-باشد. زیرا عقد برای مجنون به وسیله قیّم صحیح است، بنابراین موضوع اختلاف را مرقوم بفرمائید.
(21 شعبان 1432)
آیت الله العظمی سید علی سیستانی
قول همسر مقدم است.
(16 شعبان 1432)
آیت الله العظمی مکارم شیرازی
درصورتی که در زمان کودکی جنون نداشته، باید گفت در حال ازدواج نیز عاقل بوده است و شخصی که مدعی جنون اوست باید دلیل معتبر اقامه کند.
(23/4/1390)
آیت الله العظمی موسوی اردبیلی
1- قول مدعی عاقل بودن در وقت ازدواج مقدم است.
2- اگر قیم بینه اقامه نکرد می تواند مطالبه قسم از زوجه نماید و چنانچه زوجه نکول کرده و رد قسم نمود، جنون وی با قسم قیم ثابت می گردد.
(1390)
آیت الله العظمی نوری همدانی
در فرض سؤال مربوط به محاکم قضائی است.
(19/4/1390)

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image