به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

قيمومت مادر بر فرزندان صغير در صورت استنكاف ولي قهري از پذيرش آنها

 

قيمومت مادر بر فرزندان صغير در صورت استنكاف ولي قهري از پذيرش آنها

متن سئوال

 

آيا در صورت‌ استنكاف‌ ولي‌ قهري‌ از پذيرفتن‌ قيموميت ، همسر (مادر فرزندان‌ صغير) مي تواند قيموميت را به‌ عهده‌ بگيرد؟

 

 

 

متن پاسخ

 

در ماده‌ 1187 قانون‌ مدني‌ آمده‌ است : هرگاه‌ ولي‌ قهري‌ منحصر به‌ واسطه‌ غيبت‌ يا حبس‌ به‌ هر علتي‌ كه نتواند به‌ امور مولي عليه‌ رسيدگي‌ كند و كسي‌ را هم‌ از طرف‌ خود معين‌ نكرده‌ باشد حاكم‌ يك‌ نفر امين‌ به پيشنهاد مدعي العموم‌ براي‌ تصدي‌ و اداره‌ اموال‌ مولي‌ عليه‌ و ساير امور راجعه‌ به‌ او موقتا معين‌ خواهد كرد. ازاين‌ ماده‌ و مواد قبل‌ از آن‌ استفاده‌ مي شود كه‌ هرگاه‌ ولي‌ قهري‌ به‌ هر علتي‌ به‌ امور مولي‌ عليه‌ رسيدگي‌ نكندحاكم‌ شخصي‌ امين‌ را براي‌ تصدي‌ امور صغار معين‌ كند و هرگاه‌ اين‌ صلاحيت‌ و امانت‌ در مادر وجود داشته باشد به‌ لحاظ قرابت‌ و نزديكي‌ و مهر و علاقه اي‌ كه‌ در مادر نسبت‌ به‌ فرزندان‌ خود وجود دارد او بر ديگران مقدم‌ است‌ و با اجازه‌ حاكم‌ مي تواند قيمومت‌ صغار را به‌ عهده‌ بگيرد (ماده‌ 1232 ق .م ).
و در ماده‌ 1231 قانون‌ مدني‌ اشخاصي‌ را كه‌ نمي توانند به‌ سمت‌ قيمومت‌ معين‌ شوند معرفي‌ نموده است . ذكر اين‌ نكته‌ لازم‌ است‌ كه‌ اگر جد پدري‌ شخصي‌ را براي‌ قيمومت‌ تعيين‌ نمايد آن‌ شخص‌ مقدم‌ است چه‌ مادر باشد يا ديگري 1 و اگر از اين‌ امر هم‌ استنكاف‌ نمايد تعيين‌ قيم‌ با حاكم‌ است .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image