به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

لزوم حضور دادستان در جريان رسيدگي به پرونده‌هاي جزايي

لزوم حضور دادستان در جريان رسيدگي به پرونده‌هاي جزايي

پرسش:
آيا حضور دادستان در جلسه رسمي ‌دادگاه براي رسيدگي به پرونده‌‌هايي همچون زناي محصنه يا تجاوز به عنف که به طور مستقيم در دادگاه‌هاي کيفري استان مطرح مي‌شوند، ضرورت دارد يا خير؟ آيا جلسه دادگاه کيفري استان بدون حضور دادستان مي‌تواند رسميت داشته باشد؟

 

پاسخ:
دادستان يا مدعي‌العموم در پرونده‌هاي جزايي درحقيقت خواهان دعوا محسوب مي‌شود و نقش وي دفاع از کيفرخواست و تقاضاي تعيين مجازات براي متهم و در عين حال پاسخگويي به دفاعيات متهم و وکيل وي است. بديهي است که تصميم‌گيري نهايي درخصوص صدور حکم به محکوميت متهم يا برائت از اتهام، ‌تطبيق عمل با عنوان مورد اشاره در کيفرخواست و ميزان مجازات با دادگاه مي‌باشد. درباره فرض پرسش هم بند (ج) ماده 14 اصلاحي قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي ‌و انقلاب مصوب 28 مهر 1381 مقرر مي‌دارد:"دادگاه‌هاي عمومي، ‌جزايي و انقلاب با حضور رئيس دادگاه يا دادرس علي‌البدل و دادستان يا معاون او يا يکي از دادياران به تعيين دادستان تشکيل مي‌گردد و تنها به جرايم مندرج در کيفرخواست وفق قانون آيين دادرسي مربوط رسيدگي مي‌نمايد و انشاي رأي پس از استماع نظريات و مدافعات دادستان يا نماينده او وفق قانون برعهده قاضي دادگاه است. بنابراين جلسه دادگاه کيفري استان بدون حضور دادستان يا نماينده او رسميت ندارد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image