مبدأ مرور زمان چک

مبدأ مرور زمان چک

پرسش:
اگر شخصي در تاريخ 17 اسفند 1384 اقدام به طرح شکايت چک کرده و دادستان پرونده را براي انجام تحقيقات به کلانتري فرستاده باشد؛ اما شاکي پرونده را به کلانتري نبرده و پس از دو سال آن را به دادسرا آورده باشد، آيا موضوع مشمول مرور زمان شده است؟

 

پاسخ:
هرچند در ماده 173 قانون آيين دادرسي کيفري قيد شده است: «... از تاريخ وقوع جرم تا انقضاي مدت مشروحه ذيل تقاضاي تعقيب نشده باشد، تعقيب موقوف خواهد شد»؛ اما با عنايت به ماده 11 قانون صدور چک مصوب 2 شهريور 1382 و قيد کلمه «شکايت» به جاي «تعقيب» به نظر مي‌رسد که منظور از «تعقيب» در ماده 173 قانون آيين دادرسي کيفري نيز طرح شکايت کيفري باشد. بنابراين در فرض پرسش، با عنايت به اقدام شاکي در فرجه قانوني، عدم تعقيب موضوع در کلانتري تأثيري در امر نداشته و مشمول مقررات ذيل ماده 173 قانون مذکور نمي‌باشد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image