به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

حکم ضمانت جاني نسبت به هزينه درمان

 

استفتاء 7499: حکم ضمانت جاني نسبت به هزينه درمان

پرسش:
1- در موارد شلل هرگاه مجني عليه براي بازيافت کارايي دست خود نياز به عمل جراحي داشته باشد آيا جاني نسبت به هزينه هاي اين عمل جراحي که با اقدام مجني عليه صورت مي گيرد و هزينه آن بيش از شلل است يا پرداخت ديه شلل کافي است؟
2- جاني گلوله اي به سمت مجني عليه انداخته و گلوله کنار قلب مجني عليه اصابت نموده است؛ پزشک براي حفظ جان مجني عليه چاره اي جز شکافتن قسمت ديگري از بدن وي براي خارج نموده گلوله ندارد؛ بفرمائيد:
الف) آيا جاني نسبت به جراحت جديد که پزشک ايجاد کرده ضامن است؟
ب) آيا هزينه هاي خارج کردن گلوله و هزينه هاي درماني جراحت جديد بر عهده جاني است؟
3- هرگاه براي باز گرداندن زيبايي صورت مجني عليه نياز باشد که پزشک پوستي را از قسمت ديگر بدن مجني عليه جدا نموده و به صورت او وصل نمايد، بفرمائيد:
الف) آيا جاني نسبت به هزينه هاي درماني جراحت جديد ضامن است؟
ب) آيا جاني نسبت به هزينه هاي درماني جراحت جديد هم ضامن است؟
4- آيا هزينه انتقال مجني عليه به بيمارستان هنگام تحقق حادثه و نيز هزينه هاي موارد بعدي که مجني عليه بايد به درمانگاه منتقل گردد، برعهده جاني مي باشد؟

 

پاسخ:
آيت الله العظمي جعفر سبحاني
1- اگر هزينه درماني بيش از ديه است مقدار مازاد بر ديه را بپردازد.
2- مانند مسأله سابق تنها ديه را بپردازد و جراحت جديد به صورت مستقل حساب نمي شود و ديه خاصي ندارد.
3- ضمان نيست.
4- بر هر مسلماني لازم است که مجروح را به بيمارستان برساند ولي هزينه آن بر عهده بيمار است و اگر فقير باشد بر عهده حکومت است.
(21صفر 1432)
آيت الله العظمي مکارم شيرازي
1- هرگاه هزينه متعارف بيش از ديه باشد جاني بايد مقدار اضافي را بپردازد.
2- جاني در مقابل جراحتي که براي بيرون آوردن گلوله حاصل مي شود نيز ضامن است و اگر هزينه درمان بيش از مجموع ديه ها باشد بايد اضافه را بپردازد.
3- اگر جراحي زيبايي کاملاً ضرورت داشته باشد جاني ضامن است والا ضامن نيست.
4- در صورتي که مجموع هزينه هاي متعارف بيش از ديه باشد بايد اضافه را هم بپردازد.
(10/11/1389)
آيت الله العظمي موسوي اردبيلي
جاني نسبت به جراحت هايي، که پزشک به خاطر معالجه وارد مي کند، ضامن نيست، ولي چنانچه ديه ي جنايت خود جاني براي مخارج متعارف معالجه شامل جراحي و درمان جراحت جراحت و نقل و انتقال مجني عليه کفايت نکند، لازم است جاني کسري هزينه ها را نيز بپردازد.
(29/10/1389)
آيت الله العظمي نوري همداني
در غير از مورد سوم خسارت در حد معمول و متعارف برعهده ي جاني است ولي بهتر است که مصالحه شود ولي در مورد سوم خسارت مذکور بر عهده ي جاني نيست.
(28/11/1389)

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image