به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

مفقود شدن مقداري ترياك در اثر سهل‌انگاري سرباز و موضوع ماليت آن

 مفقود شدن مقداري ترياك در اثر سهل‌انگاري سرباز و موضوع ماليت آن

متن سئوال

 

پرونده اي‌ در دادگاه‌ نظامي‌ يزد مبني‌ بر سهل انگاري‌ در انجام‌ وظيفه‌ منجر به‌ مفقود شدن‌ مقداري ترياك‌ در حال‌ رسيدگي‌ است‌ ـ با توجه‌ به‌ اينكه‌ در صورت‌ محكوميت ، متهم‌ مي بايست‌ جبران‌ خسارت نمايد ـ خواهشمند است‌ پاسخ‌ سؤال‌ ذيل الذكر را اعلام‌ فرمايند:
آيا با توجه‌ به‌ اينكه‌ موضوع‌ مواد مخدر مي باشد، اساسا ترياك‌ و انواع‌ مواد مخدر ماليت‌ دارند تابتوان‌ بر اساس‌ آن‌ رأي‌ بر جبران‌ خسارت‌ داد يا خير؟

 

 

 

متن پاسخ

 

از فتاوي‌ فقها در باب‌ مكاسب‌ محرمه‌ استفاده‌ مي شود كه‌ غير از اعيان‌ نجسه‌ كه‌ بيع‌ آنها هر چند داراي منافع‌ محلله‌ باشند، جايز نيست‌ (جز مواردي‌ كه‌ استثناء شده ) اشياي‌ ديگر اگر داراي‌ منافع‌ محلله‌ و عقلايي باشند داراي‌ ماليت‌ هستند و در صورتي‌ كه‌ براي‌ استفاده‌ از آن‌ منافع‌ فروخته‌ شوند، بيع‌ آنها صحيح‌ است .حضرت‌ امام‌ (ره ) درباره‌ بيع‌ سباع‌ مي فرمايد:1 ظاهر جواز بيع‌ آنها است‌ در صورتي‌ كه‌ داراي‌ منفعت‌ محلله باشند و قصد نيز همان‌ منافع‌ باشد. ايشان‌ در ادامه‌ مي فرمايد: «فهذا هو المدار في‌ جميع‌ الانواع » از اين‌ جمله استفاده‌ مي شود كه‌ مدار در داشتن‌ ماليت ، دارا بودن‌ منافع‌ محلله‌ عقلايي‌ است  بنابراين ، مواد مخدر نيز هرگاه داراي‌ چنين‌ منافعي‌ باشند داراي‌ ماليت‌ هستند و اتلاف‌ آنها موجب‌ ضمان‌ خواهد بود و اگر بعضي‌ از آنها به‌ جزجنبه‌ تخديري‌ داراي‌ منفعت‌ ديگري‌ نباشند، ماليت‌ ندارند.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image