به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

منظور از طفل در ماده 49 قانون مجازات اسلامي چيست؟

نظريه شماره2940/7 ـ 21 تير 1382

پرسش:
منظور از طفل در ماده 49 قانون مجازات اسلامي چيست؟ و جرائم ارتکابي افرادي که به سن بلوغ شرعي نرسيده و يا پس از بلوغ هنوز به 18 سال تمام نرسيده‌اند در کدام دادگاه مورد رسيدگي قرار مي‌گيرد.

 

نظريه اداره کل حقوقي و تدوين قوانين قوه قضاييه
با توجه به تبصره يک ذيل ماده 49 قانون مجازات اسلامي، کسي که به‌حد بلوغ شرعي نرسيده باشد، طفل محسوب و در صورت ارتکاب جرم از مسؤوليت مبرّي است و مجازات‌هاي مقرر در قانون مجازات اسلامي و ساير قوانيني که در آنها مجازات مقرر شده، در مورد وي اجرا نمي‌شود. بنابراين با توجه به تعريف طفل در قانون فوق‌الذکر و با توجه به صراحت تبصره 3ماده 3 اصلاحي قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب مصوب سال 1381 که راجع است به جرائم اطفال و نه اشخاص بالغ زير 18 سال، و در اين ماده صراحتاً اعلام شده است که پرونده مربوط به‌جرائم اطفال مستقيماً در دادگاه‌هاي مربوطه مطرح مي‌شود و تصريحي به جرائمي که اشخاص بالغ زير 18 سال مرتکب مي‌شوند نشده است. بنابراين جز در مورد جرائم اطفال که طبق تبصره 3 ماده 3 قانون فوق‌الاشعار پرونده آنها مستقيماً به دادگاه اطفال ارسال و مورد رسيدگي واقع مي‌شود، در مورد جرائـم ارتکـابي توسـط بالغـين زيـر 18 سال، بايـد پرونده آنها بدواً در دادسرا مطرح و پس از صدور کيفرخواست در صورتي که با توجه به مجازات جرائم ارتکابي از ناحيه آنان، موضوع مشمول تبصره يک الحاقي به ماده 20 قانون يادشده بالا باشد، پرونده آنها جهت رسيدگي به دادگاه کيفري استان و در غير اين صورت، پرونده امر جهت رسيدگي به دادگاه اطفال ارسال مي‌گردد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image