به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

موارد اعمال حق حبس زوجه

 

موارد اعمال حق حبس زوجه

متن سئوال

 

در عقد نكاح ، مهريه‌ عند المطالبه‌ قيد شده‌ با توجه‌ به‌ مسأله‌ 11، ج‌ 2، ص‌ 292 فصل‌ مهر كتاب‌ تحريرالوسيله آيا زوجه‌ مي تواند از حق‌ حبس‌ موضوع‌ ماده‌ 1085 قانون‌ مدني‌ استفاده‌ نمايد، يا فقط حق‌ حبس‌ مختص‌ مواردي است‌ كه‌ مهريه‌ در حين‌ عقد، حال‌ باشد؟

 

 

 

متن پاسخ

 

مهريه‌ در صورتي‌ مؤجل‌ مي باشد كه‌ براي‌ پرداخت‌ آن‌ مدتي‌ مقرر شود كه‌ در اين‌ صورت‌ قبل‌ از فرا رسيدن آن‌ مدت ، زوجه‌ حق‌ مطالبه‌ نخواهد داشت‌ و در صورتي‌ كه‌ مدتي‌ براي‌ پرداخت‌ معين‌ نشود مهريه‌ حال محسوب‌ مي شود و قيد عندالمطالبه ، آن‌ را از حال‌ بودن‌ خارج‌ نمي كند; زيرا معني‌ حال‌ همين‌ است‌ كه‌ هر زمان دائن‌ حق‌ مطالبه‌ دين‌ خود را دارد و زماني‌ كه‌ مطالبه‌ نمود بر مديون‌ لازم‌ است‌ آن‌ را بپردازد. بر خلاف‌ دين مؤجل‌ كه‌ قبل‌ از رسيدن‌ اجل‌ حق‌ مطالبه‌ براي‌ دائن‌ وجود ندارد. علاوه‌ بر اين ، زوجه اي‌ كه‌ از حق‌ حبس‌ استفاده مي كند و از تمكين‌ خودداري‌ مي كند تا مهريه‌ خود را دريافت‌ نمايد، مطالبه‌ در چنين‌ صورتي‌ هم‌ تحقق‌ يافته است . پس‌ زوجه‌ در اين‌ گونه‌ موارد طبق‌ ماده‌ 1085 قانون‌ مدني‌ مي تواند از حق‌ حبس‌ استفاده‌ نمايد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image