به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

نحوه رسيدگي به درخواست‌هاي متفاوت از ناحيه اولياي متعدد

 

نحوه رسيدگي به درخواست‌هاي متفاوت از ناحيه اولياي متعدد

پرسش:
تعدادي از اعضاي يک خانواده در سال 1380 از سوي اشرار مسلح افغاني به قتل مي‌رسند. اداره اطلاعات اسامي‌ قاتلان را به دادگاه اعلام مي‌نمايد. پس از مدتي يکي از افراد يادشده در درگيري به هلاکت مي‌رسد؛ اما ساير افراد نيز در قيد حيات بوده و در افغانستان مقيم مي‌باشند. تعدادي از اولياي دم مرحومان تقاضاي دريافت ديه کرده و برخي ديگر با وجود ارسال احضاريه‌هاي متعدد در جلسه حضور نيافته و تقاضايي درخصوص قصاص يا ديه مطرح نمي‌‌کنند. اولياي دم حاضر شده نيز باوجود ارسال احضاريه‌هاي متعدد و ابلاغ مکرر مبني بر ارائه گواهي حصر وراثت، گواهي مذکور را تقديم دادگاه نمي‌نمايند. در چنين وضعيتي چه تصميمي ‌بايد اتخاذ شود؟
آيا صدور قرار توقف دعوا جايز است؟ چنانچه جايز نيست، از جهت جنبه عمومي‌و خصوصي جرم چگونه بايد اتخاذ تصميم شود؟

 

پاسخ:
در خصوص متهمي ‌که در درگيري فوت شده، قرار موقوفي پيگرد صادر خواهد شد. ‌در مورد کساني که گواهي حصر وراثت ارائه نکرده‌اند و فقط تقاضاي دريافت ديه را دارند، دادگاه متهمان را به پرداخت ديه قتل نفس محکوم کرده و پرداخت ديه به آنان منوط به ارائه گواهي‌نامه حصر وراثت خواهد شد. ‌در رابطه با اولياي دمي که تقاضاي قصاص نموده‌اند، دادگاه با توجه به مقررات مربوط به اعمال قصاص، حکم قصاص متهمان را صادر خواهد کرد و در مورد کساني که درخواست ديه يا قصاص ننموده‌اند، نسبت به آنان پرونده مفتوح خواهد ماند.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image