به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

نقش رضايت همسر در جواز عقيم كردن

 

نقش رضايت همسر در جواز عقيم كردن

متن سئوال

 

در مورد اعمالي‌ كه‌ موجب‌ عقيم‌ شدن‌ زن‌ يا شوهر مي شود و يا ممكن‌ است‌ به‌ نظر همسرمنقصت‌ در بهره‌ جنسي‌ باشد آيا رضايت‌ همسر لازم‌ است‌ يا خير؟

 

 

 

متن پاسخ
در بخش‌ نخست‌ سؤال‌ به‌ استحضار مي رساند، عقيم‌ شدن‌ زن‌ يا مرد به‌ خودي‌ خود جايز نيست‌ واجازه‌ و رضايت‌ همسر در اين‌ مورد تأثيري‌ ندارد.
در بخش‌ دوم‌ از دو جهت‌ بايد به‌ مسأله‌ نگريست ، نخست‌ اينكه‌ آن‌ نقص‌ به‌ طور نوعي‌ نقص‌ در عضو تلقي مي گردد و سبب‌ سلب‌ منفعت‌ بخشي‌ از جسم‌ مي گردد كه‌ در اين‌ حالت‌ ضرر به‌ بدن‌ محسوب‌ شده‌ و جايزنمي باشد; اما اگر تنها در نظر همسر اين‌ حالت‌ ايجاد شده‌ در عضو، منفعت‌ محسوب‌ مي گردد. اگر موجب اذيت‌ و آزار طرف‌ مقابل‌ است‌ نمي تواند اقدام‌ به‌ انجام‌ آن‌ نمايد، اما چنان‌ چه‌ به‌ حد اذيت‌ و آزار نرسد مسأله بايد مورد بررسي‌ قرار گيرد. در اين‌ باره‌ استفتايي‌ از محضر مراجع‌ عظام‌ تقليد صورت‌ گرفته‌ است‌ كه‌ به‌ آن‌ اشاره مي شود:

 

سؤال
...
ج . اگر يكي‌ از زوجين‌ كاري‌ كند كه‌ به‌ نظر همسر موجب‌ منقصت‌ در بهره‌ جنسي‌ شود، با عنايت‌ به تحقق‌ حالت‌ ايذاء و آزار و عدم‌ آن ، چه‌ حكمي‌ خواهد داشت ؟1

 

آيت‌ الله‌ العظمي‌ محمدتقي‌ بهجت
«ج . سؤال‌ ابهام‌ دارد و نسبت‌ به‌ شقوق‌ مختلف‌ احكام‌ تكليفيه‌ يا وضعيه‌ دارد.»
آيت‌ الله‌ العظمي‌ سيد علي‌ سيستاني
«ج . زن‌ نبايد موجبات‌ تنفر جنسي‌ ايجاد نمايد وگرنه‌ موجب‌ نشوز است .»
آيت‌ الله‌ العظمي‌ سيد عبدالكريم‌ موسوي‌ اردبيلي
«ج . كار موجب‌ منقصت‌ در بهره‌ جنسي‌ حرام‌ نيست ، اگرچه‌ كار ناپسندي‌ است‌ ولي‌ چنانچه‌ موجب‌ آزار واذيت‌ بيش‌ از حد طبيعي‌ و معمول‌ در استمتاع‌ شود، جايز نيست .»
آيت‌ الله‌ العظمي‌ حسين‌ نوري‌ همداني
«ج . زن‌ و شوهر، بايد در بهره وري‌ جنسي‌ حقوق‌ شرعي‌ يكديگر را رعايت‌ نموده‌ از انجام‌ اموري‌ كه موجب‌ ناراحتي‌ و سرد مزاجي‌ طرف‌ ديگر مي شود اجتناب‌ ورزند.»

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image