نماينده حقوقي

نظريه شماره 9207/7 ـ 8 اسفند 1383

پرسش:
با توجه به مقررات ماده 32 قانون آيين‌ دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب در امور مدني که به نهادهاي انقلاب اسلامي و مؤسسات عمومي نيز اجازه داده است که براي طرح دعوي يا دفاع از آن نماينده حقوقي معرفي نمايد، آيا صندوق قرض‌الحسنه بسيجيان مي‌تواند از مقررات اين ماده استفاده کند؟

 

 

 

نظريه اداره کل امور حقوقي و اسناد قوه قضاييه
در محاکم دادگستري اصيل و يا وکيل دادگستري از طرف وي مجاز به ‌دخالت در امر دادرسي است و پذيرش نماينده حقوقي امري استثنايي است که بايد در حدود قوانين مربوط ازجمله قانون استفاده بعضي از دستگاه‌ها از نماينده حقوقي مصوب سال 1374 با اصلاحات بعدي و نيز ماده 32 قانون آيين‌دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب در امور مدني مصوب سال 1379 انجام شود. بنابراين، چون در ماده 32 قانون اخيرالذکر که مقنن در مقام بيان بوده به ذکر «مؤسسات دولتي و وابسته به دولت» اکتفا نموده و از ذکر نام مؤسسات وابسته به نهادهاي انقلاب اسلامي و مؤسسات عمومي غيردولتي خودداري نموده، اينگونه مؤسسات مانند صندوق قرض‌الحسنه بسيجيان به‌لحاظ داشتن شخصيت حقوقي مستقل و جداگانه از بنياد تعاون بسيج نيروهاي مقاومت بسيج است و از شمول ماده 32 قانون ياد شده خارج است.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image