به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

پژوهشخواهي از تصميم دادگاه مبني بر رد درخواست صدور گواهي عدم امكان سازش بين زوجين

پژوهشخواهي از تصميم دادگاه مبني بر رد درخواست صدور گواهي عدم امكان سازش بين زوجين

پژوهشخواهي از تصميم دادگاه مبني بر رد درخواست صدور گواهي عدم امكان سازش بين زوجين
رأي وحدت رويه شماره 24
مورخ 15/3/1353
ماده (16) قانون حمايت خانواده مقرر داشته است (تصميم دادگاه در موارد زير قطعي است و در ساير موارد پژوهش‌پذير مي‌باشد:
1- صدور گواهي عدم امكان سازش
2- تعيين نفقه ايام عده و هزينه نگهداري اطفال
3-....


نسبت به بند (1) ماده مزبور دو رأي متضاد از دو دادگاه مختلف به شرح زير صادر شده است:
الف_ ( آقاي ... به وكالت از آقاي ... دادخواستي به خواسته صدور گواهي عدم امكان سازش به طرفيت بانو .... تقديم دادگاه شهرستان تهران نموده كه رسيدگي به آن به شعبه 27 دادگاه مزبور ارجاع گرديده و شعبه مرجع رسيدگي به موجب دادنامه شماره 1127 مورخ 30/8/1347 رأي بر درخواست مزبور صادر كرده كه نسبت به دادنامه مزبور درخواست رسيدگي پژوهشي شده و شعبه يازدهم دادگاه استان مركز نسبت به رأي مورد پژوهشي ماهيتاً رسيدگي و به موجب دادنامه مورخ 26/11/1347 به اين ترتيب رأي داده است (به نظردادگاه دادنامه پژوهش خواسته بلااشكال بوده و در خور تأييد مي‌باشد زيرا علاوه بر اين كه به موجب ورقه مورخ 3/4/1347 كه تاريخ تنظيم آن يك روز قبل از تقديم دادخواست به دادگاه بدوي است پژوهش خوانده را به اقامت در منزل مادر خود مجاز و مأذون داشته اصولاً و حسب مستفاد از نامه مورخ 15/11/1346 پژوهشخواه كه اصالت و اعتبار آن محل تأمل نيست آقاي .... بانو .... را با كمال رضا و رغبت به ايران روانه نموده و در چنين و ضعي اطلاق عنوان ترك خانواده به اقدام پژوهش خوانده صحيح و صادق نخواهد بود و ثانياً به دلالت ورقه نكاحنامه آقاي پژوهشخواه در تاريخ .... با بانو .... ازدو
اج نموده و از تاريخ مزبور الي تاريخ تصويب قانون حمايت خانواده كه در حدود شانزده سال فاصله بوده ايشان باوجود اختيار مطلقي كه در مطلقه ساختن عيال خود داشته و او را طلاق نداده و بديهي است چنانچه رفتار و طرز سلوك زوجه به نحوي كه ادعا شده و يا شهود با اختلافاتي به آن اشاره كرده‌اند مي‌بود ظرف مدت طولاني مزبور نسبت به طلاق دادن عيال خود اقدام مي‌نمود و چون با ظهور مطلب مسلم فوق اظهارات شهود تعرفه شده از ناحيه زوج با واقع و حقيقت امر منطبق شناخته نمي‌شود و عدم امكان قانوني توجه به اظهارات آن‌ها در خور ترديد نخواهد بود بنا به مراتب بالا و نظر به اين كه وجود پسر و دختر 17 و 15 ساله‌اي كه در سنين مزبور به كمال مراقبت و سرپرستي اولياي خود احتياج دارند اجابت درخواست پژوهشخواه را به منع قانوني مقرون و متكي مي‌دارد و بالاخره نظر به اين كه اختلاف اخير هم كه نتيجه و ثمره سوء تفاهمات آن چنان اختلافي نيست كه ادامه زندگي زناشويي را غيرممكن سازد از اين جهت و به نظر اكثريت دادگاه دادنامه پژوهش خواسته از نظر نتيجه بلااشكال مي‌باشد و به همين لحاظ بر تأييد و استواري آن رأي صادر و اعلام مي‌گردد... )
ب- آقاي .... دادخواستي به خواسته صدور گواهي عدم امكان سازش به طرفيت زوجه خود بانو .... تقديم دادگاه شهرستان اصفهان نموده كه دادگاه مزبور پس از رسيدگي به موجب دادنامه شماره 107 مورخ 31/1/1348 رأي به بطلان آن داده است اين رأي مورد درخواست رسيدگي پژوهشي واقع گرديده و شعبه دوم دادگاه استان اصفهان به موجب دادنامه مورخ 17/3/1348به اين ترتيب رأي داده است (چون تصميم در زمينه درخواست گواهي عدم امكان سازش به حكم ماده (16) قانون حمايت خانواده قطعي و غيرقابل پژوهش است) لذا قرار رد درخواست پژوهشي صادر و اعلام مي‌گردد.
لذا به موجب ماده سوم اضافه شده به قانون آيين دادرسي كيفري تقاضا دارم به موضوع رسيدگي تا نظر هيأت عمومي ديوان عالي كشور به منظور ايجاد وحدت رويه در اين مورد به محاكم دادگستري ابلاغ گردد.
به تاريخ روز چهارشنبه 15/3/1353 هيأت عمومي ديوان عالي كشور تشكيل گرديد پس از طرح و بررسي اوراق پرونده استماع عقيده جناب آقاي دادستان كل كشور مبني بر (چون تصميم دادگاه حمايت خانواده بر رد درخواست صدور گواهينامه عدم سازش بين زوجين مشمول هيچ يك از شقوق پنجگانه مذكور در ماده (16) قانون حمايت خانواده نمي‌باشد تصميم مذكور قابل شكايت و رسيدگي پژوهشي است) مشاوره نموده چنين رأي مي‌دهند:


رأي هيأت عمومي ديوان عالي كشور
چون در ماده (16) قانون حمايت خانواده تصريح شده كه تصميم دادگاه در مورد صدور گواهي عدم امكان سازش بين زوجين تعيي نفقه ايام عده و هزينه نگاهداري اطفال (حضانت اطفال)‌حق ملاقات پدر يا مادر يا اقرباي طبقه اول غايب يا متوفي با اطفال يا اطفال و همچنين اجازه مقرر در ماده (14) آن قانون قطعي است و در ساير موارد فقط پژوهش‌پذير مي‌باشد بنابراين در صورتي كه دادگاه تصميم بر رد درخواست صدور گواهي عدم امكان سازش بين زوجين اتخاذ كند تصميم مزبور مشمول هيچ يك از شقوق پنج گانه فوق الاشعار نبوده و قابل پژوهش خواهد بود اين رأي به موجب ماده (3 از مواد اضافه شده به قانون آيين دادرسي كيفري مصوب 1337 براي دادگاه‌ها در موارد مشابه لازم الاتباع مي‌باشد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image