به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

قرار رد دعوي (به لحاظ شمول مرو زمان )

 

 

قرار رد دعوي (به لحاظ شمول مرو زمان )

 

 

 

 

بسمه تعالي

 

 (قرار دادگاه )

 

در خصوص خواهان آقاي / خانم ..... عبارت است از مطالبه وجه ... فقره سفته به شماره هاي .... و .... خزانه داري كل ، خوانده ايراد نموده كه دعواي مطروح مشمول مرو زمان گرديده است ، دادگاه با لحاظ تاريخ اقامه دعوي حاضر و تطبيق آن با ماده 318 قانون تجارت كه اجمالاً اعلام داشته مدت مرور زمان دعاوي مزبور به فته طلب ، برات و چك پنج ساله است ، ايراد خوانده را وارد دانسته است ، لذا ، قرار رد دعوي حاضر را صادر و اعلام مي دارد . قرار صادره طبق ماده 19 قانون تشكيل دادگاه هاي عمومي و انقلاب ظرف بيست روز در محكمه تجديد نظر استان قابل تجديد نظر است.

 

 

رئيس / دادرس شعبه ....دادگاه عمومي ....

 

 

 

 

ماده 318 قانون تجارت :

دعاوي راجعه به برات و فته طلب و چك كه از طرف تجار يا براي امور تجارتي صادر شده پس از انقضاي 5 سال از تاريخ صدور اعتراض نامه و يا آخرين تعقيب قضايي در محاكم مسموع نخواهد بود ، مگر اين كه در ظرف اين مدت رسماً اقرار به دين واقع شده باشد كه در اين صورت مبدا مرور زمان از تاريخ اقرار محسوب است .

در صورت عدم اعتراض مدت مرور زمان از تاريخ انقضاء مهلت اعتراض شروع مي شود .

 

ماده 319 قانون تجارت :

اگر وجه برات يافته طلب يا چك را نتوان به واسطه حصول مرور زمان 5 سال مطالبه كرده ، دارنده برات يافته طلب يا چك مي تواند  تا حصول مرور زمان اموال منقول وجه را از كسي كه به ضرر او استفاده بلا جهت كرده است ، مطالبه نمايد . (منظور مدت 10 سال است )

تبصره – حكم فوق در موردي نيز جاري است كه برات يافته طلب يا چك يكي از شرايط اساسي مقرر در اين قانون را فاقد باشد .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image