به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

قرار منع تعقيب دليل عدم رعايت مرور زمان در شكايت كيفري چك (عدم احراز وقوع جرم )

 

 

قرار منع تعقيب دليل عدم رعايت مرور زمان در شكايت كيفري چك (عدم احراز وقوع جرم )

 

 

 

بسمه تعالي

 

(راي دادگاه )

در خصوص شكايت آقاي ... فرزند آقاي ...... فرزند .... داير بر صدور يك فقره چك بلامحل با توجه به محتويات پرونده و اين كه تاريخ سررسيد چك 1/7/75 و تاريخ برگشت چك 7/7/75 مي باشد و شاكي در مورخه 7/7/76 اقدام به طرح شكايت كيفري نموده است . فلذا شاكي در مهلت قانوني مندرج در ماده 11 قانون صدور چك شكايت نكرده است . النهايه به لحاظ عدم احراز وقوع بزه قرار منع تعقيب متهم صادر و اعلام مي گردد .

راي صادره حضوري و ظرف مهلت 20 روز پس از ابلاغ قابل تجديد نظر در محاكم تجديد  استان .....
مي باشد .

 

 

رئيس / دادرس  شعبه .... دادگاه  عمومي.....

 

 

 

يادآوري مي شود كه قرار منع تعقيب يا منع پيگرد يكي از اقدامات  نهايي مقامات دادسرا نيز است كه عموماً به دو علت و به قولي به سه علت صادر مي شود :

گاهي دليلي عليه متهم مبني بر ارتكاب بزه وجود ندارد و يا دليل كافي عليه وي به دست نيامده است گاهي دليل كافي عليه مشتكي عنه مبني ارتكاب فعل يا ترك فعلي وجود دارد ولي عمل مشتكي عنه جرم محسوب نمي شود . يعني ، فاقد عنصر قانوني و فاقد خصيصه جزايي است .

تفاوت عمده دو حالت مذكور آن است كه اگر قرار منع تعقيب به علت فقد دليل و يا عدم كفايت دليل صادر شده باشد . موضوع امر مختومه نداشته و پس از حصول دليل جديد موضوع قابل پيگيري و متهم قابل تعقيب و مجازات است . اما، اگر قرار منع تعقيب به علت عدم وقوع جرمي صادر شده باشد و به تائيد دادگاه نيز رسيده باشد ، موضوع امر مختومه را پيدا نموده و به هيچ وجه پرونده قابليت رسيدگي مجدد را نداشته و فرد مشتكي عنه را نمي توان مجدداً به همان علت تعقيب نمود .

بعضي از حقوقدانان ، علت ديگري براي صدور قرار منع پيگرد نيز بيان نموده اند و آن حقوقي بودن موضوع است كه به نظر مي رسد در شمول علت دوم قرار منع تعقيب قرار مي گيرد و علت جداگانه اي محسوب نمي شود .

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image