سکونت زوجه در خانه پدر و مادر شوهر

نظریه شماره 2836/7 مورخ 22/4/1371

سؤال‌: در اغلب پرونده‌ها که شوهر دادخواست الزام زوجه را به تمکین می‌دهد، زوجه‌مدعی می‌شود که در منزل پدر و مادر زوج نمی‌تواند سکونت کند و چنانچه زوج منزلی‌مستقلی برای او اجاره کند حاضر به تمکین و زندگی با شوهر خواهد بود آیادادگاه می‌تواند تاتهیه مسکن مستقل از طرف شوهر از صدور حکم تمکین خودداری نماید؟

جواب‌: بهانه زن به این که در خانه پدر و مادر شوهر حاضر به سکونت نیست از موانع‌مشروع مذکور در ماده 1108 قانون مدنی نیست تا به استناد به‌آن‌تمکین‌نکندبلکه‌اگرزوجه‌مدعی‌آن است که زندگی در خانه پدر و مادر شوهر برای او مخاطره‌آمیز یا موجب عسر و حرج وغیرقابل تحمل است و به این جهت خواهان منزل مستقلی است برای اجرای نظر خود باید به‌دادگاه مراجعه و دادگاه پس از رسیدگی‌، مسکن مناسب را تشخیص و بر این اساس اتخاذ تصمیم‌نماید.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image