توقیف مال غیرمنقول ثبت نشده‌

 

 

 

نظریه شماره 5165/7 ـ 25/9/59

موضوع‌: توقیف مال غیرمنقول ثبت نشده‌

سؤال‌: آیا بازداشت منزل محکوم علیه که با سند عادی آن را خریده است قانوناً جائز است‌یا نه‌؟

جواب‌: پس از ابلاغ اجرائیه به بدهکار یا محکوم علیه طبق تبصره 1 ماده 35 قانون اجراءاحکام مدنی‌، محکوم له میتواند مال یا اموال محکوم علیه را برای تامین محکوم به به قسمت‌اجراء معرفی کند و قسمت اجراء مکلف به قبول آنست‌. همچنین طبق مواد 49 و 50 همان‌قانون مامور اجراء مکلف است که پس از درخواست محکوم له بدون تاخیر اقدام به توقیف‌اموال محکوم علیه نماید. مال توقیف شده ممکنست منقول باشد یا غیرمنقول‌، در مورد اموال‌غیرمنقول داشتن سابقه ثبتی لازم نیست بلکه بصراحت ماده 101 همان قانون توقیف مال‌غیرمنقولی که سابقه ثبت ندارد، بعنوان مال محکوم علیه‌، در صورتی که محکوم علیه در آن‌تصرف مالکانه داشته باشد جائز و بلااشکال است‌.

 

 

 

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image