به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

قرارداد اسکلت فلزی

قرارداد اسکلت فلزی

 

این قرارداد فیمابین شرکت ..................... به نمایندگی ................... به نشانی ............................................ تلفن ................... که در این قرارداد کارفرما نامیده می شود از یک طرف و آقای ................. فرزند ............... به شماره شناسنامه ................. صادره از .................. و به نشانی .............................................. تلفن ................... که از طرف دیگر پیمانکار نامیده می شود مطابق با شرایط و مشخصات ذیل امضاء و مبادله گردید .

ماده یک ـ موضوع قرارداد

تهیه مصالح , ساخت , نصب , مونتاژ و جوشکاری اسکلت فلزی پروژه ............... واقع در ................... طبق نقشه و مشخصات فنی ارائه شده به پیمانکار .

ماده دو ـ اسناد و مدارک قرارداد

2-1- قرارداد حاضر

2-2- نقشه و مشخصات فنی

2-3- کلیه دستور کارهایی که در حین اجرا توسط خریدار یا دستگاه نظارت ابلاغ می گردد .

ماده سه ـ مبلغ قرارداد

مدت قرارداد جمعاً ................ روز از تاریخ ................. الی ............... می باشد .

ماده چهار ـ مبلغ قرارداد

مبلغ کلی قرارداد ................... ریال پیش بینی می گردد که تا 25 درصد قابل افزایش یا کاهش می باشد که براساس صورت وضعیت پیشرفت کار و طبق تأییدیه دستگاه نظارت قابل پرداخت خواهد بود .

ماده پنج ـ نحوه پرداخت

پس از اتمام کار پیمانکار موظف است نسبت به تهیه صورت وضعیت کارهای انجام شده اقدام و پس از تأیید نماینده کارفرما با توجه به مفاد قرارداد نسبت به پرداخت مبلغ کارکرد پس از کسر 10 درصد حسن انجام کار و 5 درصد مالیات اقدام خواهد نمود .

تبصره یک : 5 درصد حسن انجام کار پس از تحویل موقت و 5 درصد پس از تحویل قطعی با درخواست کتبی پیمانکار و تأیید کارفرما به پیمانکار پرداخت می گردد .

تبصره دو : 10 درصد کل قرارداد به عنوان پیش پرداخت از سوی کارفرما به پیمانکار پرداخت می گردد .

ماده شش ـ تعهدات پیمانکار

6-1- قبل از شروع عملیات جوشکاری یا برش حرارتی , کلیه وسایل و ابزارهای اندازه گیری فشار , شدت جریان و نظایر آن و همچنین شیلنگ های گاز و هوا باید کنترل شوند .

6-2- کارگران جوشکار باید در هنگام کار , لباس کار مقاوم در برابر آتش و جرقه بر تن داشته و نیز مجهز به سایر وسایل حفاظت فردی از جمله عینک , نقاب , دستکش ساقه دار حفاظتی باشند . همچنین لباس کار جوشکاران باید عاری از مواد روغنی , نفتی و سایر مواد قابل احتراق و اشتعال باشد .

6-3- در مکان هایی که مواد قابل احتراق و اشتعال نگهداری می شود و یا در نزدیکی مواد یا دستگاه هایی که گرد و غبار , بخار و یا گازهای قابل اشتعال و قابل انفجار ایجاد می کنند , باید از عملیات جوشکاری و برش حرارتی جلوگیری به عمل آید .

6-4- در مواقعی که جوشکاری روی فلزات دارای پوشش قلع , روی و نظایر آن صورت می گیرد , لازم است , دود و گازهای ناشی از جوشکاری به طرق مناسب و مؤثر سریعاً به خارج از محل کار هدایت شوند .

6-5- جوشکاران نباید از ظروف و بشکه هایی که قبلاً محتوی مواد نفتی و روغنی و سایر مواد قابل اشتعال و انفجار بوده اند , به عنوان تکیه گاه و زیرپایی استفاده نمایند .

6-6- از هر نوع عملیات جوشکاری یا برش حرارتی روی ظروف و مخازن محتوی مواد قابل انفجار و قابل اشتعال باید جلوگیری به عمل آید . همچنین عملیات جوشکاری یا برش حرارتی روی ظروف ومخازن خالی که قبلاً حاوی اینگونه مواد بوده و ممکن است در آن گازهای قابل انفجار ایجاد شود , باید با رعایت نکات ایمنی زیر انجام شود .

داخل آن بطور کامل بوسیله بخار یا مواد مؤثر دیگر شستشو شده و دریچه های آن کاملاً باز باشد .

قسمتی از حجم آن به وسیله آب پر شود .

6-7- برای نشت یابی به روی شیلنگ های برشکاری و جوشکاری و اتصالات آنها فقط باید از کف صابون استفاده شود .

6-8- در هنگام تعویض مشعل برشکاری و جوشکاری , جریان گاز باید از طریق شیر و رگلاتور قطع گردد و از روش های خطرناک و غیرایمن از قبیل خم کردن شیلنگ جهت انسداد آن باید اکیداً خودداری به عمل آید .

6-9- برای روشن کردن مشعل برشکاری و جوشکاری باید از فندک یا شعله پیلوت ( گیرانه ) استفاده شود .

6-10- در هنگام انجام عملیات جوشکاری برقی در فضاهای مسدود و مرطوب , دستگاه جوشکاری باید در خارج از محیط بسته قرار گیرد .

6-11- بدنه دستگاه جوشکاری برقی باید دارای اتصال زمین مؤثر بوده و همچنین کابل های آن دارای روکش عایق محکم و مقاوم و فاقد هرگونه خوردگی و زدگی باشد .

6-12- در پایان هرگونه عملیات جوشکاری و برشکاری , باید محل بازرسی و پس از اطمینان از عدم وقوع آتش سوزی در اثر جرقه های ناشی از جوشکاری و برشکاری , محل را ترک نمایند .

6-13- سطل های آب و ماسه و کپسول های خاموش کننده و سایر وسایل قابل حمل که به منظور اطفاء حریق بکار می روند , باید در قسمت های مختلف کارگاه ساختمانی به نحوی که در معرض دید و دسترس باشند , نصب و آماده استفاده باشند .

6-14- جعبه کمک های اولیه که دارای وسایل ضروری اعلام شده از طریق مراجع ذیربط باشد , باید در جای مناسب نصب و از هرگونه آلودگی و گرد و غبار دور نگه داشته شود و همیشه در دسترس کارگران باشد .

6-15- در کلیه عملیات ساختمانی که در آنها احتمال وارد آمدن صدماتی به سر افراد در اثر سقوط فرد از ارتفاع یا سقوط وسایل , تجهیزات و مصالح وجود دارد , باید از کلاه های ایمنی استاندارد استفاده شود .

6-16- برای کارهایی از قبیل جوشکاری ( در ارتفاع بیش از 5/3 متر ) که امکان تعبیه سازه های حفاظتی برای جلوگیری از سقوط کارگران وجود نداشته باشد , باید کمربند ایمنی و طناب مهار از نوع استاندارد تهیه و در اختیار آنان قرار داده شود .

6-17- قبل از هربار استفاده از کمربند ایمنی و طناب مهار , کلیه قسمت ها و اجزاء آن باید از نظر داشتن خوردگی , بریدگی و یا هرگونه عیب و نقص دیگر مورد بازدید و کنترل قرار گیرد .

6-18- به هنگام جوشکاری و نظایر آن که نوع کار باعث ایجاد خطرهایی برای صورت و چشم کارگران می شود , باید عینک و نقاب حفاظتی استاندارد مناسب با نوع کار و خطرات مربوطه تهیه و در اختیار آنان قرار گیرد .

6-19- برای کلیه کارگرانی که هنگام کار پاهایشان در معرض خطر برخورد با اجسام داغ و برنده و یا سقوط اجسام قرار دارد , باید کفش و پوتین ایمنی استاندارد تهیه و در اختیار آنها قرار گیرد .

6-20- برای جوشکارانی که در معرض پرتاب جرقه و سوختگی قرار دارند , باید لباس کار مقاوم در برابر جرقه و آتش تهیه و در اختیار آنان قرار گیرد .

6-21- برپا نمودن و نصب اعضاء فلزی سازه و انجام سایر کارهای فلزی , باید توسط اشخاص ذیصلاح صورت گیرد .

6-22- در موقع نصب و برپایی اعضای فلزی سازه از قبیل ستون ها , تیرها یا خرپاها , باید قبل از جداکردن نگهدارنده ها و رها کردن آنها , حداقل نصف پیچ و مهره ها بسته شده یا جوشکاری لازم انجام گرفته باشد , همچنین قبل از نصب هر عضو سازه بر روی سازه دیگر , عضو زیرین سازه باید صددرصد پیچ و مهره یا جوشکاری شده باشد .

6-23- برای بالا بردن تیرآهن و سایر اجزای فلزی باید از کابل ها و طناب های مخصوص استفاده شود همچنین برای جلوگیری از صدمه دیدن کابل فلزی در اثر خمش بیش از حد , باید قطعات چوب یا مواد مشابه بین تیرآهن و کابل قرار داده شود و نیز استفاده از زنجیر برای بستن تیرآهن و سایر اجزای فلزی مجاز نمی باشد .

6-24- در شرایط نامساعد جوی از قبیل باد , طوفان و بارندگی شدید و یا در صورت ناکافی بودن روشنایی و محدود بودن میدان دید , باید از ادامه کار روی اسکلت فلزی جلوگیری به عمل آید . همچنین تیرآهن ها و سایر قطعات فولادی نباید در هنگام نصب , آغشته به برف , یخ و یا سایر مواد لغزنده باشند .

6-25- در هنگام نصب و برپا نمودن اسکلت فلزی , محوطه زیر و اطراف کار باید محصور و از ورود افراد به داخل محوطه مذکور جلوگیری به عمل آید .

6-26- قبل از بالا کشیدن تیرآهن ها و قطعات فولادی , اشیاء و قطعات واقع بر روی اسکلت که درمعرض سقوط باشند , باید برداشته شوند و درشرایط خاص در محل خود محکم بسته شوند .

6-27- در هنگام بالابردن تیرآهن ها و سایر قطعات فولادی بوسیله بالابر و جرثقیل , باید بوسیله چند رشته طناب و بطور دستی حرکت آنها را کنترل و از نوسانات خطرناک آنها جلوگیری نمود .

6-28- در قسمت های مناسبی از قطعات فولادی و اجزاء تشکیل دهنده اسکلت های فلزی باید نقاط اتصال مناسبی برای قلاب طناب مهار و داربست ها معلق پیش بینی شود .

6-29- قطعات فولادی مرکب که باید در ارتفاع زیاد نصب گردند , حتی الامکان باید در روی زمین مونتاژ و متصل گردند .

ماده هفت ـ مشخصات فنی

7-1- پیمانکار باید قبل از شروع عملیات ساختمانی کلیه اندازه گذاری ها را در نقشه های معماری و استراکچر , برق و تأسیسات را با همدیگر هماهنگ نماید .

7-2- فولاد مورد استفاده جهت ساخت سازه ها از نوع St37-2 مطابق استاندارد (DIN) آلمان می باشد .

7-3- آنکربولت های مورد استفاده از نوع مقاومت بالا (AII) می باشد .

7-4- مهره های مورد مصرف جهت بستن آنکربولت ها از نوع اعلاء (DIN8.8) می باشد .

7-5- الکترودهای مصرفی در ساخت اسکلت فلزی از نوع (AMA-1118) و یا (AMA-2000) استاندارد شده یا حداقل با مشخصات (ASTM-E6013) می باشد .

7-6- سایز الکترودهای مصرفی 25/3 و 4 و 5 برحسب مورد جوشکاری براساس دستور کار مهندس ناظر مقیم تعیین خواهد شد .

7-7- الکترودهای مصرفی باید کاملاً خشک باشد .

7-8- جوشکاری پایین تر از 5- درجه سانتیگراد غیرمجاز می باشد .

7-9- جوشکاری در معرض کوران هوا غیرمجاز می باشد .

7-10- وصله در اعضای اصلی سازه ( ستون و پل و ... ) تنها با اجازه دستگاه نظارت و با استفاده از جوش نفوذی و با فاصله مناسب از نقاط حداکثر تنش ایجاد گردد . محل وصله بایستی رادیوگرافی شود .

7-11- سازنده باید روش جوشکاری قطعات در کارخانه و کارگاه را جهت تأیید کارفرما ارائه نموده و تا دریافت تأییدیه , مجاز به هیچگونه عملیات جوشکاری نمی باشد .

7-12- کلیه جوش های نفوذی باید توسط آزمایش های غیرمخرب (NDT) بازرسی گردد .

7-13- جوش های گوشه در تیرهای اصلی و ستون ها باید توسط روش ذره مغناطیسی و یا رنگ نافذ کنترل شوند .

7-14- کنترل سختی فلز جوش و فلز مبنا در منطقه جوشکاری براساس حداکثر سختی انجام شود .

7-15- کلیه جوشکاری های ورق , ناودانی , نبشی و غیره توسط گیوتین و ماشین برش برقی انجام می گیرد .

7-16- جهت ساخت ستون ها , پل ها , تیرها , خرپاها از شابلون استفاده می گردد تا از هرگونه اعوجاج و تغییر شکل در حین ساخت جلوگیری به عمل آید .

7-17- جوشکاری قطعات ( ستون ها , تیرها ) نباید قطعه را با زور وارد شابلون کرده و جوشکاری نمائیم تا تنش های حبس شده در قطعات به وجود نیاید . بطور کلی کلیه اعضا هر قطعه باید به صورت راحت جوشکاری شود .

7-18- رعایت کلیه تلرانس های ساخت و نصب اسکلت براساس آیین نامه های موجود ( نشریه 55 سازمان مدیریت ) اجباری می باشد .

7-19-کلیه جوش های عمقی به صورت نفوذ کامل و جوش های تخت به صورت زنجیری انجام گیرد .

7-20- قبل از جوشکاری و بعد از جوشکاری و قبل از اجرای ضد زنگ کلیه قطعات باید تمیزکاری گردد .

7-21- بعد از پخ خوردن ورق های ستون ها و اتصالات و سایر قطعات , محل پخ ها با دستگاه فرز سنگ زده شود .

7-22- بعد از پاس جوشکاری گل جوش با برس ( فرچه ) برقی برداشته و تمیز می شود و پاس بعدی اجرا می گردد .

7-23- تنظیم نوبت جوشکاری می بایست طوری باشد که از هرگونه تغییر فرم قطعات از شکل هندسی کامل به شکل غیرهندسی جلوگیری شود .

7-24- مینیم بعد جوش ها در این اسکلت 6 میلی متر می باشد .

7-25- جهت بازرسی و کنترل کیفیت جوش می بایست از روش های زیر استفاده گردد :

الف) روش ماورای صوت

ب) روش پرتونگاری

ج) روش ذرات مغناطیسی

7-26- کلیه جوشکاری ها اعم از نفوذی , تخت , گوشه و ... باید توسط دستگاه دینام یا دیزل انجام گیرد .

7-27- نحوه تنظیم آمپر و نوع الکترود و سایر عوامل باید طوری باشد که بعد از هر پاس جوشکاری , روباره جوش راحت از روی جوش بلند شود .

7-28- آمپر جوشکاری نباید طوری باشد که نحوه ذوب باعث خوردگی فلز جوش شونده گردد و اگر این اتفاق بیافتد پیمانکار مسئول خسارت های ناشی از جوشکاری اسکلت خواهد بود .

7-29- سطوح جوشکاری ها ( چه نفوذی , چه گوشه و تخت ) کاملاً باید صاف باشد .

7-30- کلیه جوشکاری ها باید عاری از هرگونه تخلخل باشد .

7-31- کلیه پیچ های مصرفی در ساخت و نصب اسکلت باید از نوع اعلاء گالوانیزه (A325) و یا (DIN  8.8) باشد .

7-32- کلیه پیچ ها با واشر مناسب نصب و سفت می گردد .

ماده هشت ـ تعهدات کارفرما

8-1- تأمین آب و برق مورد نیاز کار .

8-2- پرداخت مبلغ انجام کار که پس از اتمام عملیات و تأیید قابل پرداخت است .

8-3- چنانچه تأخیری بواسطه کارفرما باشد پیمانکار جریمه ای نخواهد پرداخت و نیز حق مطالبه مبلغی به عنوان خسارت را نخواهد داشت و تشخیص این موضوع به عهده کارفرما می باشد .

ماده نه ـ موارد فسخ قرارداد

9-1- انتقال قرارداد یا واگذاری عملیات به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر از طرف پیمانکار .

9-2- عدم اجراء تمام یا قسمتی از موارد قرارداد در موعد پیش بینی شده .

9-3- تأخیر در شروع به کار بیش از 15 روز از تاریخ ابلاغ قرارداد .

9-4- تأخیر در اجرای کار بطوری که دلالت بر عدم صلاحیت مالی و فنی و یا سوء نیت پیمانکار بنماید .

9-5- غیبت بدون اجازه پیمانکار و یا تعطیل کردن کار بدون کسب اجازه کتبی از کارفرما .

9-6- عدم پیشرفت کار متناسب با مقدار کاری که بایستی مطابق برنامه زمان بندی انجام شود .

تبصره یک : در کلیه موارد مذکور تشخیص و نظر کارفرما ملاک عمل بوده و قاطعیت دارد .

تبصره دو : کارفرما حق خواهد داشت کلیه خساراتی که در اثر فسخ قرارداد متوجه او می گردد از سپرده های پیمانکار و یا مطالبات وی کسر نماید .

ماده ده

این قرارداد در ده ماده و پنج تبصره و در چهار نسخه تهیه و تنظیم شده که هر نسخه حکم واحد را دارا و قابل اعتبار می‌باشد.

 

کارفرما                                                                                       پیمانکار

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image