به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ابلاغ اوراق قضایی

                                                               بسمه تعالی

اشاره یکی از عوامل موثر در طولانی شدن رسیدگی های قضایی که ازآن به عنوان اطاله دادرسی نامبرده می شود اشکالاتی است که به موجب عدم ابلاغ صحیح اوراق قضایی پیش می آید مسلما آشنایی با مقررات مربوط به ابلاغ توسط اصحاب دعوا و اشخاصی که در انجام این مهم نقش آفرینی می کنند مانند مامورین ابلاغ یا کارمندان دفتر دادگاه از درصد خطاهای ناخواسته کاسته و به سرعت دادن امور و دادرسی بی طرفانه عادلانه کمک خواهد کرد همانطور که میدانیم اوراق قضایی در امور مدنی ( اعم از دادخواست، پیوست های آن و ...) به نشانی که از سوی خواهان یا خوانده حسب مورد اعلام می شود ابلاغ خواهد شد و اصولا در امور مدنی قبل از به جریان افتادن دادخواست این خواهان است که نشانی خود و طرف مقابل را اعلام می کند لذا در مورد آن دقت لازم باید به عمل آید زیرا با اعلام نشانی غلط یا ناقص امر دادرسی به تعویق می افتد و بد نیست بدانیم که اصولا محاکم هنگامی قادر به تشکیل جلسه دادرسی اند که امر ابلاغ به درستی صورت گیرد به نحوی که اصحاب دعوی از وقت محاکمه مطلع شوند که این امر گاه با حضور طرفین یا وکلای آنان  و یا ارسال لایحه و یا گواهی مامور ابلاغ مبنی بر ابلاغ اوراق اخطاریه به طرفین و احراز صحت آن توسط قاضی دادگاه محقق می شود.

پرسش: پس از تقدیم دادخواست و کامل بودن آن امر ابلاغ چگونه صورت خواهد گرفت؟

پاسخ: پس از دستور قاضی دادگاه  مبنی بر ابلاغ اوراق دعوی(دادخواست و ضمائم آن)مدیر دفتر دادگاه یک نسخه از دادخواست و پیوستهای آن را در پرونده بایگانی می کند و نسخه دیگر را همراه با برگ اخطاریه جهت ابلاغ و تسلیم به خوانده می فرستد ابلاغ این اوراق و اخطاریه توسط مامور ابلاغ صورت می گیرد و مامور وظیفه دارد ظرف دو روز اوراق را به مخاطب تسلیم کند و در برگ دوم اخطاریه از او رسید بگیرد

پرسش: اگر مخاطب از گرفتن اوراق یا دادن امضا خودداری کند مامور چه وظیفه ای دارد ؟

پاسخ : در صورت امتناع خوانده از گرفتن اوراق  خودداری او در برگ اخطاریه توسط مامور قید و اوراق باز گردانده می شود.

پرسش:ابلاغ اوراق قضایی در چه محلی صورت می گیرد؟

پاسخ: ابلاغ اوراق قضایی در محل کار یا سکونت مخاطب به عمل می آید البته اگر در غیر از این دو محل مخاطب شخصا حاضر به ابلاغ اوراق باشد ابلاغ صحیح است زیرا هدف از ابلاغ اطلاع صحیح مخاطب از پرونده می باشد.

پرسش: برای ابلاغ اوراق قضایی به محل کار مخاطب چه نکاتی رعایت می شود؟

پاسخ: اگر مخاطب کارمند دولت باشد اوراق قضایی به کارگزینی قسمت مربوطه یا به رئیس او داده می شود و این اشخاص وظیفه دارند اوراق را به مخاطب ابلاغ کنند و حد اکثر ظرف 10روز برگ دوم اخطاریه را به دفتر دادگاه باز گردانند و در صورت عدم انجام این وظیفه قانونی از حیث اداری تحت تعقیب قرار خواهند گرفت  چنانچه مخاطب کارمند دولت نباشد و نشانی او محل کارش باشد امر ابلاغ در محل کار او به خودش صورت خواهد گرفت نه به کارفرما یا دبیرخانه یا کارگزینی یا ...

پرسش:اگر مامور ابالغ نتواند اوراق را به شخص مخاطب برساند چه وظیفه ای برای ابلاغ به عهده دارد .

پاسخ: اگر مامور ابلاغ نتواند اوراق را به شخص خوانده برساند باید در نشانی تعیین شده به یکی از بستگان یا خادمان مخاطب مثل کارگر مغازه که سن و وضعیت قانونی شان برای دریافت اوراق و آگاهی بر اهمیت آن دلالت بر درک  موضوع دارد ابلاغ کند و نام وسمت گیرنده اخطاریه را در نسخه دوم قید وآنرا به دفتر دادگاه برگرداند.

پرسش: گاه پیش می آید که بین مخاطب و شخصی که جز بستگان اوست و یا خادم او می باشد اختلاف وجود دارد و یا نامبرده در دعوی مطروحه ذی نفع و نفع او در عدم امر ابلاغ به مخاطب می باشد که مسلما در چنین حالتی ابلاغ با مشکل مواجه خواهد شد قانون در این خصوص چه می گوید؟

پاسخ: در سابق و قبل از تصویب قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 1379(ماده91) قانونگذار در این مورد چنین مقرر می داشت : هرگاه مامور نتواند دادخواست را به شخص مدعی علیه برساند باید در محل اقامت او به یکی از بستگان یا خادمین او ابالغ نماید مشروط به اینکه از نظر مامور سن ظاهری این اشخاص برای تمیز اهمیت برگ دادخواست کافی باشد و بین مدعی علیه و شخصی که برگ را دریافت می کند تعارف منفعت نباشد اما قانون جدید در این خصوص ساکت است ولی آنچه مسلم می باشد آن است که برای قاضی باید صحت امر ابلاغ احراز شود و اگر برای قاضی این امر محقق نگردد بر آن ابلاغ اثر قانونی مترتب نخواهد شد.

پرسش: آیا مامور ابلاغ می تواند در هر محلی اوراق را به بستگان یا خادمان مخاطب  ابلاغ کند؟

پاسخ: خیر این امر فقط در محل و نشانی که در دادخواست آمده است امکان پذیر است یعنی یعنی اگر مامور ابلاغ نتواند اوراق را به مخاطب برساند باید در نشانی تعیین شده به یکی از بستگان یا خادمان او ابلاغ کند.

پرسش: اگر مخاطب یا بستگان او در نشانی اعلامی حضور نداشته باشند چه باید کرد ؟

پاسخ: در این حالت مامور ابلاغ این موضوع را در هر دو نسخه اخطاریه قید می کند و نسخه دوم را به نشانی تعیین شده می چسباند و برگ اول اخطاریه را با سایر اوراق دعوی به دفتر دادگاه باز می گرداند در این صورت مخاطب می تواند در جلسه رسیدگی به دفتر دادگاه مراجعه و با دادن رسید اوراق را دریافت کند.

پرسش: اگر خادمان یا بستگان مخاطب در محل حاضر باشند ولی از گرفتن اوراق و اخطاریه خودداری کنند چه وضعیتی پیش می آید؟

پاسخ:در این حالت همانند حالت قبلی عمل خواهد شد.

پرسش: چنانچه نشانی که خواهان در دادخواست معیین کرده است نشانی مخاطب نباشد یا این که قبل از ابلاغ تغییر کندمامور ابلاغ برای ابلاغ اوراق چه وظیفه ای دارد ؟

پاسخ: در این حالت اگر مامور ابلاغ نتواند نشانی نخاطب را پیداکند موضوع را در برگ اخطاریه قید می کند و اوراق را به دفتر دادگاه باز می گرداند و در این صورت مدیر دفتر دادگاه ظرف دو روز موضوع را به خواهان اعلام و ابلاغ می کند تا از تاریخ ابلاغ ظرف ده روز نشانی خوانده را اعلام کند و اگر خواهان در مهلت مزبور اقدامی بعمل نیاورد دادخواست او رد می شود . البته این تصمیم دفتر دادگاه مبنی بر رد دادخواست از سوی خواهان ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ تصمیم دفتر در همان دادگاه قابل شکایت است و دادگاه به شکایت خواهان در این خصوص رسیدگی می کند . رای دادگاه درباره این شکایت قطعی است.البته موارد گفته شده در این مورد هنگامی است که طرفین ضمن معامله یا قرار دادی برای اجرای تعهدات حاصله از معامله شان محلی غیر از اقامتگاه حقیقی خود انتخاب نکرده باشند زیرا در این حالت نسبت دعاوی راجع به آن معامله همان محلی که انتخاب شده اقامتگاه آنان محسوب خواهد شد وهمچنین است هنگامی که برای ابلاغ اوراق دعوی و اخطاریه محلی را غیر از  اقامتگاه حقیقی شان انتخاب کنند.

پرسش: اگر خواهان نتواند نشانی خوانده را معین کند برای ابلاغ اوراق و اخطاریه به مخاطب چه باید کرد؟

پاسخ: با درخواست خواهان وهزینه او و دستور دادگاه مفاد دادخواست یک نوبت در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار آگهی می شود و به اصطلاح ابلاغ به مخاطب مجهول المکان از طریق روزنامه صورت می گیرد.

پرسش: آیا برای دعوت از خوانده مجهول المکان در جلسه های بعدی محاکمه بازهم باید از طریق آگهی تشکیل جلسه را به او ابلاغ کرد؟

پاسخ: اگر جلسه دادرسی تجدید شود و یا در مواردی که پرونده و رسیدگی دادگاه منجر به صدور رای غیابی گرددجلسه دادرسی یا رای دادگاه باید ابالغ شود و تا زمانی که نشانی از خوانده بدست نیاید باید از طریق آگهی اقدام نمود و پرداخت هزینه آن هم با خواهان است.

پرسش: اگر عده ای از خواندگان غیر محصور باشد برای مثال اهالی یک روستا چه باید کرد؟

پاسخ: در اینحالت که دعوای علیه اهالی یک محل معین صورت می گیرد علاوه بر آگهی مفاد دادخواست از طریق روزنامه کثیر الانتشار یک نسخه از دادخواست به شخص یا اشخاصی که خواهان آنها را معارض خود معرفی می کند ابلاغ می شود.

پرسش:اگر طرف مقابل دعوی دولت یا موسسات دولتی باشند امر ابلاغ چگونه است؟

پاسخ: در این حالت اوراق اخطاریه و پیوست های آن به رئیس دفتر مرجع مخاطب یا قائم مقام او ابلاغ و در نسخه اول رسید گرفته می شود و اگر رئیس دفتر یا قائم مقام او از گرفتن اخطاریه خودداری کنندمراتب توسط مامور ابلاغ در برگ اخطاریه قید و همراه با پیوستها به دفتر دادگاه باز گردانده می شود و فرد متخلف به دادگاه اداری معرفی خواهد شد.

پرسش: اگر طرف مقابل دعوی شخص حقوقی غیر از دولت باشد مانند شرکت تجاری خصوصی ابلاغ اوراق قضایی چگونه انجام می شود؟

پاسخ: در این گونه موارد اوراق به مدیر یا قائم مقام او یا دارنده حق امضا در شرکت یا در صورت عدم امکان به  مسئول دفتر موسسه ابلاغ می شود و اگر شرکت از محل تعیین شده نقل مکان کرده باشد اوراق به آخرین محلی که به اداره ثبت شرکتها معرفی شده ابلاغ خواهد شد و اگر ورشکسته  شده باشد اوراق به اداره تصفیه امور ورشکستگی یا مدیر تصفیه ابلاغ می شود و چنانچه دعوی راجع به شرکتی باشد که منحل شده و دارای مدیر تصفیه نیست اوراق اخطاریه و ضمائم ان به آخرین مدیر قبل از انحلال در آخرین محلی که به اداره ثبت شرکتها معرفی شده است ابلاغ خواهد شد.

پرسش: اگر خوانده چه شخص حقیقی یا چه حقوقی در حوزه قضائی دادگاه دیگری اقامت داشته باشد دادخواست و ضمائم آن چگونه ابلاغ می شود؟

پاسخ:اگر مخاطب در حوزه دادگاه دیگری اقامت داشته باشد دادخواست و ضمائم آن توسط دفتر آن دادگاه به هر وسیله ای که ممکن باشد ابلاغ می شود و اگر در محل اقامت او دادگاهی نباشدتوسط مامورین انتظامی یا بخشداری یا شورای اسلامی محل یا باپست سفارشی دو قبضه ابلاغ می شود .

پرسش: اگر مخاطب در زندان باشد چگونه اوراق قضائی و اخطاریه به او ابلاغ می شود ؟

پاسخ: در صورتی که خوانده در بازداشتگاه یا زندان باشد دادخواست و اوراق دعوی به وسیله اداره زندان به نامبرده ابلاغ می شود.البته باید توجه داشت که زندان محل اقامت محسوب نمی شود و اگر اخطاریه در زندان ابلاغ شده وشخص زندانی آزاد شده باشد نمی توان با ابلاغ قانونی د ر محل زندان آن را صحیح دانست. لذا اگر قبلا ابلاغ به مخاطب در زندان صورت گرفته باشد شخص زندانی هنگام ابلاغ جلسه دادرسی در مرتبه دوم از زندان آزاد شده باشد ابلاغ قانونی در محل زندان فاقد مجوز و بی اثر خواهد بود.

پرسش: اگر بعد از جلسه اول و انجام ابلاغ به نشانی اعلامی هر یک از اصحاب دعوی یا وکلای آنان بخواهند نشانی خود را تغییر دهند چه اقدامی باید صورت گیرد؟

پاسخ: هر یک از اصحاب دعوی یا وکلای آنان حق دارند محلی را برای ابلاغ اوراق اخطاریه و ضمائم آن در شهری که مقر دادگاه است انتخاب کنند وبه دفتر دادگاه اعلام نمایند در این صورت کلیه برگهای راجه به دعوی در محل تعیین شده ابلاغ می شود. باید توجه داشت که هر گاه یکی از طرفین دعوی محلی را که اوراق اولیه در آن محل ابلاغ شده تغییر دهد باید فوری محل جدید و مشخصات صحیح را به دفتر دادگاه اطلاع دهد و تا وقتی که به دادگاه اعلام نشود اوراق در همان محل سابق ابلاغ می شود . همچنین هیج یک از طرفین دعوی وکلای آنان نمی توانند مسافرتهای موقتی خود را تغییر محل اقامت بر خلاف واقع بوده است اوراق به همان محل اولیه ابلاغ خواهد  شد .

پرسش: هنگامی که امر ابلاغ به غیر شخص مخاطب صورت می گیرد برای مثال به بستگان، آیا غیر از رعایت موارد گفته شده رعایت شرایط دیگری هم لازم است؟

پاسخ: خیر ولی باید توجه داشت که در صورت ابلاغ اوراق به غیر شخص مخاطب این ابلاغ هنگامی اعتبار دارد که برای دادگاه محرز شود که اوراق و مفاد اخطاریه به اطلاع مخاطب رسیده است.

پرسش: اگر مخاطب خارج از کشور اقامت داشته باشد چه مقامی امر ابلاغ را به عهده می گیرد ؟

پاسخ:در اینگونه موارد ابلاغ توسط ماموران کنسولی یا سیاسی ایران به عمل می آید و مراتب از طریق وزارت امور خارجه به اطلاع دادگاه می رسدو اگر در محل اقامت مخاطب دولت ایران سفارت خانه نداشته باشد وزارت امور خارجه از طریقی که مقتضی بداند اقدام خواهد کرد.

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image