به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر

ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر

بسمه تعالی

اشاره : هر یک از زن و شوهر پس از فوت دیگری از او ارث میبرد و در کنار سایر وراث سهم او محاسبه و به او داده میشود . توارث بین زن و شوهر هنگامی برقرار میشود که رابطه زوجیت آنان دائمی باشد پس در ازدواج وقت یا ب اصطلاح عموم صیغه رابطه توارث بین زن و شوهر برقرار نمیشود . در این مختصر سعی گردیده به توضیحاتی در این خصوص پرداخته شود .

1-     فوت زوج : با فوت شوهر ، همسرش از او ارث می برد . اگر شوهر دارای فرزند یا نوه باشند سهم زن یک هشتم و اگر فرزند یا نوه نداشته باشد سهم زن یک چهارم از اموال شوهر است . امّا در اینجا باید به دو نکته توجه کرد . اول آنکه فرقی نمیکند شوهر از این زن فرزند یا نوه داشته باشد یا زندیگر ، پس اگر شوهر دارای فرزند و یا نوه بود سهم زن او یک هشتم از موال بجا مانده از اوست .نکته دوم آنکه،زن از همه اموال به جا مانده از شوهر ارث نمی برد بلکه فقط از 1-اموال منقول مانند،اتو مبیل،قالی ،طلاو...2-قیمت بنا ودرخت نه عین آنهایعنی اگر اموال به جا مانده از شوهر مبلغ بیست میلیون تومان وجه نقد و یک واحد آپارتمان وصد اصله درخت گردو باشد زن با فرض وجود اولاد برای متوفی فقط از یک هشتم مبلغ بیست میلیون تومان ،و قیمت آپارتمان و صد اصله درخت گردو ارث می برد نه از عین آپارتمان و صد اصله درخت و محاسبه قیمت آپارتمان

یا صد اصله درخت به این نحوه محاصبه می شود که ساختمان یا درخت با فرض استحقاق بقاء در زمین بدون اجرت ارزیابیمی شود .یعنی قیمت خود ساختمان بدون آنکه ارزش زمین محاسبه شود.

         پرسش:اگر شوهر فوت کند واز طبقه اول وورثه ای نداشته باشد یعنی پدر ،مادر،پدر بزرگ یا مادربزرگ و یا فرزند ویا نوه نداشته  باشد سهم الارث همسرش چه میزان است؟

پاسخ:اگر شوهر فوت کندد واز طبقه اول ورثه ای نداشته باشد و از وارث طبقه دوم یا سوم ورثه او باشد برای مثال شوهر فقط برادر و خواهر یا عمو و عمه داشته باشد سهم زن از اموال به جا مانده از متوفی یک چهارم خواهد بود یعنی باز هم یک چهارم از اموال منقول و قیمت بنا و درختان.

پرسش: آیا زن از سر قفلی هم ارث میبرد ؟

پاسخ : بله ، همانند سایر وراث از سرقفلی ارث می برد و سهم او حسب مورد یک چهارم یا یم هشتم آن است .

پرسش : اگر متوفی دارای چند زن باشد تقسیم ارث چگونه است ؟

پاسخ : در صورت تعدد زوجات حسب مورد یک چهارم یا یک هشتم اموال به جا مانده از متوفی به همسران او می رسد که به طور مساوی بین آنان تقسیم میشود .

پرسش : آیا بعد از طلاق هم بین زوجین رابطه توارث برقرار است ؟

پاسخ : اگر شوهر زن خودش را به طلاق رجعی مطلقه کند هر یک از آنها که قبل از پایان عده بمیرد دیگری از او ارث میبرد ولی اگر فوت بد از پایان عده باشد رابطه توارث برقرار نمیشود و در سایر طاقها نیز رابطه توارث بعد از طلاق برقرار نمی شود .چه قبل و چه بعد از عده باشد .

پرسش : البته باید توجه داشت که اگر وهر در حال بیماری همسرش را طلاق دهد ( هر طلاقی ) و ظرف یکسال از تاریخ طلاق به علت همان بیماری فوت کند زن او از وی ارث خواد مرد ، البته به شرط آنکه زن در این مدت زدواج دیگری نکرده باشد . همچنین باید باید دانست که باید مردی در بیماری زنی را عقد کند و در همان حالت بیماری و فبل دخول بمیرد زن از او ارث نمیبرد و لی اگر بعد از دخول یا بعد از سلامتی از آن مرض فوت کند زن از او ارث میبرد .

پرسش : اگر شوهر غیر از زن ورثه دیگری نداشته باشد آیا زن از همه اموال او ارث میبرد ؟

پاسخ : خیر در صورت نبودن هیچ وارث دیگر بغیر از زوجه ، زن فقط یک چهارم از اموال با مانده از شوهر را به ارث خواهد برد و بقیه اموال در حکم اموال اشخاص بلاوارث است و ولی امر مسلمین رسیده تا برابر مقررات شرع با آن رفتار شود . امّا اگر زن فوت کند و وارثی به جز شوهر نداشته باشد تمام اموال بجا مانده از زن به شوهر خواهد رسید .

2-     فوت زن : با فوت زن شوهر در کنار سایر وارث از اموال بجا مانده از زن ارث می برد . اگر ن دارای اولاد یا نوه باشد سهم شوهر یک چهارم و اگر نباشد سهم او یک دوم از اموال است و بقیه اموال مابین سایر وراث تقسیم میشود و اگر زن ورثه ای جز شوهر نداشته باشد تمام اموال به او خواهد رسید .

پرسش : اگر زنی فوت کند و دارای همسر و پدر و مادر باشد ، آیا پدر و مادر او از مهریه او ارث میبرند ؟

پاسخ : با فوت زن کلیه حقوق و مطالبات او به ورثه او میرسد از جمله حقوق زن مهریه اوست که اگر در زمان حیات او از شوهر استیفاء و نگرفته باشد این حق به ورثه اش میرسد از این رو در ای مثال پدر و مادر او از مهریه ارث برده و برای محاسبه مهریه سهم شوهر از مبلغ مهریه کسر و مطابق سهم الارث پدر و مادر به آنها داده خواهد شد .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image