ازدواج مجدد زن در ایران

ازدواج مجدد زن در ایران

بسمه تعالی

اشاره : برخلاف باورهای نادرست عمومی همانطور که مرد پس از فوت همسرش یا جدائی زندگی مشترک حق دارد با دیگری ازدواج نماید برابر شرع و قانون مدنی ، زن نیز از چنین حقی برخوردار است ولی در عمل می بینیم که به واسطه برخی سنت های غلط و یا برداشتها نادرست از قوانین شرعی زنان ایران از تشکیل مجدد خانواده پرهیز می کنند حال آنکه همانند مرد زن نیز ، با رعایت شرایط خاص پس از فوت همسر یا طلاق حق دارد مجداداً ازدواج کند اما برای ازدواج مجدد با زن مطلقه توجه به نکات زیر ضروری است :

-          زن مطلقه بایستی بعد از طلاق عده نگه داشته باشد یعنی مدتی را که قانون برای او مقرر کرده و تا پایان آن مدت نمیتواند شوهر دیگری اختیار کند .

-          عده طلاق 3 طهر است مگر اینکه زن به اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او سه ماه است واگر زن حامله باشد این عده تا زمان وضع حمل است .

-          عده برای زنی گه شوهر او فوت کرده است 4 ماه و 10 روز است مگر در صورت حاملگی زن که در این صورت عده تا موقع وزن حمل است البته به شرط آنکه فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از 4 ماه و 10 روز بیشتر باشد و الا مدت عده همان 4 ماه و 10 روز است .

-          زنی که بین او و شوهرش نزدیکی واقع نشده است و نیز زن یائسه عده طلاق ندارد ولی عده وفات دارد یعنی در صورت فوت شوهر باید برابر بند بالا عده نگه داشته باشد .

پرسش : ممکن است زنی پس از صدور حکم طلاق و نگه داشتن عده با دیگری ازدواج کند اما پس از ازدواج بنا به دلایلی برای نقض حکم طلاق از سوی دادگاه حکم طلاق او دچار اشکال شود حال این سوال پیش می آید که رابطه او با همسر دوم چگونه خواهد بود ؛

پاسخ : برای پاسخ به این پرسش فرض کنیم دادگاه با دادخواست زن حکم طلاق صادر می کند و این حکم به مرحله اجراء در می آید و پس از اتمام عده طلاق زن اقدام به ازدواج می کند و به دنبال آن به هر عنوان رای صادره در مورد طلاق نقض می شود در این حالت برابر شرع و قانون عقد نکاح دوم باطل است و در صورت نزدیکی بین زن و شوهر دوم حرمت ابدی به وجود می آید و در صورت عدم نزدیکی صرفاً ازدواج آنان باطل خواهد شد ولی می توانند دوباره ازدواج کنند . باید دانست که این حکم هم درموردی است که شوهر دوم با علم و اطلاع از نادرست بودن حکم طلاق با این زن ازدواج کرده باشد و یا اینکه بدون اطلاع از نادرست بودن حکم طلاق آن زن را به عقد خود در آورده باشد . البته اگر مرد با علم و اطلاع از نادرست بودن حکم طلاق با زن ازدواج کند علاوه بر بطلان عقد ، آن زن بر او حرام دائمی است چه با او نزدیکی کرده باشد و چه نزدیکی نکرده باشد اما اگر به موضوع واقف نبوده و از روی جهل با او ازدواج کرده باشد در صورت عدم وقوع نزدیکی آن زن بر او حرام نخواهد بود .

پرسش : زن و شوهری که با طلاق از هم جدا شده اند آیا میتوانند دوباره با هم ازدواج کنند ؟

پاسخ : بله می توانند اما زنی که 3 مرتبه متوالی همسر یک نفر بوده است و از او طلاق گرفته بر آن مرد حرام

می شود مگر اینکه به عقد دائم و همسری مرد دیگری در آید و پس از وقوع نزدیکی با او به علت طلاق ، یا فسخ یا فوت بین آنان جدائی حاصل می شود .

 

جامعه سالم چه تعریفی دارد ؟

-          جامعه ای که همه اجزای آن در جای واقعی خود قرار گرفته باشند .

-          جامعه ای که نگاه عمومی در آن تبعیت از قانون باشد .

-          جامعه ای که اکثریت مردم به قانون احترام گذاشته و دستگاه های دولتی نیز به نحو مطلوب بر اجرای قانون نظارت داشته باشند .

-          به طور کلی تبعیت از قانون و احترام و نظارت عمومی بر آن به صورت فرهنگ عمومی و نهادینه شده باشد .

نقش اطلاع رسانی و آموزشهای مردمی در تقلیل دعاوی دادگستری چه می باشد ؟

-          تسریع و قاطعیت دررسیدگی و اجرای به موقع احکام و اطلاع رسانی به جامعه موجب تضعیف بزهکاران در ارتکاب جرم می شود .

-          اطلاع رسانی به هنگام موجب تسلی و تشفی خاطر جامعه می گردد .

-          اطلاع رسانی به موقع موجب می شود تا جامعه بداند ارتکاب هیچ جرمی بی مجازات نمی ماند .   

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image