به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

اعاده دادرسی در امور کیفری

اعاده دادرسی در امور کیفری

                                                             بسمه تعالی

اشاره:

همین که رای دادگاه کیفری قطعیت پیدا کرد فرض بر آن است که کلیه مراحل رسیدگی به درستی و صحت صورت گرفته و رای قابل اجراست. اما باید به این نکته اذغان داشت که تصمیمات قضات عاری از اشتباه نیست. از این رو در اکثر کشورهای جهان اعده دادرسی پذیرفته شده است تا از درصد این خطا کاسته شود.

در این ارتباط فرض کنیم کسی که به موجب حکم قطعی به غلت ارتکاب قتل عمدی به اعدام محکوم می شود و باید این حکم به اجرا درآید اما دلایلی وجود دارد که بدست می آید که مقتول مورد ادعا در قید حیات می باشد و یا اینکه جعلی بودن اسناد مورد استناد دادگاه بعد از صدور حکم قطعی ثابت می شود و ...

در این ک.نه موارد اعده دادرسی فرصت خوبی برای تحقق عدالت کشف واقعیت است.

پرسش: در چه موردی می توان از احکام قطعی دادگاه های کیفری اعاده دادرسی خواست و از چه مرجعی؟

پاسخ: تقاضای اعده دادرسی در امور جزایی به دیوان عالی کشور تقدیم می شود و موارد آن عبارتست از:

1- به علت اشتباه قاضی مجازات تعیین شده در حکم متناسب با جرم نباشد.

2- پس از قطعیت حکم قانونی در مورد جرم ارتکابی به تصویب برسد که مجازات سابق را تخفیف دهد.

3- پس از صدور حکم قطعی دلایل جدیدی بدست آید که موجب اثبات بی گناهی محکوم علیه باشد که این دلایل به زمان رسیدگی در دادگاه وجود نداشت.

4- خلاف واقع بودن شهادت گواهان یا جعلی بودن اسنادی که مبنای حکم دادگاه بوده به اثبات برسد.

5- در صورتی که شخصی به علت ارتکاب جرمی محکوم شده و فرد دیگری نیز به علت ارتکاب همان جرم محکوم شود به نحوی که از تعارض و تضاد دو حکم بی گناهی یکی از دو نفر ثابت شود.

6- در صورتی که جند نفر به اتهام ارتکاب جرمی محکوم شوند ولی ارتکاب آن به صورتی است که نمی تواند بیش از یک مرتکب داشته باشد.

7- در صورتی که کسی به اتهام قتل دیگری محکوم شده ولی زنده بودن شخص در آن زمان محرز شود و یا اینکه ثابت شود که در حال حیات است.

 

پرسش: چه کسانی می توانند از دیوان عالی کشور درخواست اعده دادرسی کنند؟

پاسخ: 1- محکوم علیه یا قائم مقام قانونی او و در صورت فوت یا غیبت محکوم علیه همسر و ئارث قانونی و وصی او.

2- دادستان کل کشور

3- دادستان پرونده

پرسش: آیا پس از تقدیم درخواست اعده دادرسی جلوی اجرای حکم گرفته می شود؟

پاسخ: دیوان عالی کشور پس از بررسی درخواست و انطباق آن با یکی از موارد گفته شده در بالا رسیدگی دوباره را به دادگاه هم عرض دادگاه صادرکننده حکم قطعی ارجاع می نماید. اگر دیوان عالی کشور درخواست اعده دادرسی را بپذیرد اجرای حکم را تا زمان رسیدگی دوباره و صدور حکم دوباره ، به تعویق خواهد انداخت ولی برای جلوگیری از فرار یا مخفی شدن محکوم علیه، تامین لازم از وی گرفته می شود.

 

پرسش: مقصود از دادگاه هم عرض چیست؟

پاسخ: فرض کنیم شخصی به اتهام سرقت در شعبه سوم دادگاه عمومی شهرستان... به دو سال حبس محکوم می شود و این رای به علت عدم تجدید نظر قطعی می شود و محکوم علیه از ۀن اعده دادرسی میخواهد و درخواست او در دیوان عالی کشور پرونده را به شعبه دیگری از همان دادگاه عمومی در شهرستان ... ارسال می دارد.

 

پرسش: برای تقدیم درخواست اعاده دادرسی تا چه زمان فرصت وجود دارد؟

پاسخ: بر خلاف تجدید نظرخواهی که دارای مهلت است اعده دادرسی مهلت نداشته و همزمان قابل طرح در دیوان عالی کشور است.

پرسش: آیا رایی که پس از درخواست اعاده دادرسی و پذیرش آن در دیوان عالی کشور هم عرض صادر می شود قطعی است؟

پاسخ: خیر تابع مقررات تجدید نظرخواهی است و چنانچه قابلیت تجدیدنظرخواهی داشته باشد می توان در مهلت مقرر از آن تجدید نظرخواهی کرد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image