به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

افشای اسرار شغلی

افشای اسرار شغلی

بسمه تعالی

اشاره : از نظر اخلاقی افشای اسرار دیگران امری زشت و نکوهیده است به ویژه از سوی اشخاصی که جامعه برای شغل  مقام اجتماعی شان حرمت خاصی قائل می باد مانند پزشکان ، کارشناسان وکلا و ... این برو شور بنا دارد جزئیات بیشتری را به زبان ساده به خوانندگان ارائه دهد . لهذا طرح بحث را با یک سوال فرضی آغاز می کنیم .

فرض کنید شخصی نزد پزشک یا وکیل می رود و در مورد بیماری یا مشکل خانوادگی اش مسایلی را با او در میان می گذارد که در این حالت پزشک یا وکیل اخلاقاً موظف به حفظ گفته ها و اسرار اوست .

البته در کشور ما قانونگذار افشای اسرار مردم را از سوی اشخاصی که به مناسبت شغل و حرفه شان اسرار مردم را بدست می آورند جرم می داند و مرتکب را قابل تعقیب و مجازات میشناسد . چون در این مشاغل مردم به واسطه نیازشان به این افراد مراجعه می کنند و باید به این افراد اطمینان داشته باشند و بر مبنای همین اطمینان راز و اسرار خود را بیان کنند تا از راهنمایی های آنان در جهت حل مشکل خود برخوردار شوند و اگر قرار باشد پزشک یا هر شخص دیگری که از اسرار مردم آگاه میشود آن را به دیگران باز گو کند موجب بی اعتمادی مردم میشود .

برابر قانون مجازات اسلامی پزشکان ، جراحان ، ماماها و دارو فروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه شان محرم اسرار میشوند هر گاه در غیر موارد قانونی اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس یا به جزای نقدی از 1500000 تا 6000000 ریال محکوم میشود . اگر بخواهیم اشخاصی را که به موجب قانون محرم اسرار مردم محسوب می شوند دسته بندی کنیم عبارتند از :

1 – وکلای دادگستری : برابر ماده 30 قانون وکالت وکیل باید اسر اری را که به واسطه وکالت از طرف موکل ، مطلع می شود و نیز اسرار مربوط به شرافت و اعتبار موکل را حفظ کند و در صورت افشای اسرار موکل به دیگران در غیر موارد قانونی علاوه بر مجازات ، از حیث شغلی نیز دچار محرومیت خواهد شد .

پرسش : در چه مواردی وکیل باید اسرار موکل خود را افشا کند ؟

پاسخ : اصولاً چه وکیل و چه هر شخص دیگری که به موجب قانون حافظ اسرار مردم شناخته می شود حق ندارد اسرار آنان را افشا کند مگر آنکه خود قانون او را مکلف به افشای سر کند و چنانچه وکیل یا هر شخص دیگری که حافظ اسرار است به حکم قانون افشای سر نکند مرتکب تخلف می شود . برای مثال اگر متهم نوشته های خود را موثر در کشف جرم است به وکیل خود سپرده باشد و با درخواست باز پرس ، وکیل از ارائه آنها خودداری کند به مجازات مقرر برای خلاصی متهم از محاکمه ، محکوم می شود .

2 – کارگزاران بورس اوراق بهادار : کارگزاران مکلف به حفظ اسرار دستور دهندگان می باشند و حق افشای دستورهای رسیده را ندارند و در صورت تخلف به مجازات افشای سر محکوم می شوند .

3 – مرکز آمار: ایرانیان مقیم داخل و خارج کشور و نیز خارجیان مقیم یران به پرسشهای مربوط به سرشماریها و آمار گیری که توسط مرکز آمار ایران صورت می گیرد باید پاسخ صحیح بدهند . آمار و اطلاعاتی که ضمن آمار گیری توسط این موسسه بدست می آید محرمانه بوده و جز در تهیه آمارهای عمومی و کلی نباید مود استفاده قرار گیرد و نمی توان از این اطلاعات در مراجع قضایی و اطلاعاتی و مالیاتی و نظایر آن استفاده کرد .

4 – مطبوعات : مطبوعات حق ندارند مذاکرات غیر علنی مجلس شورای اسلامی و مذاکرات غیر علنی محاکم دادگستری یا تحقیقات مراجع اطلاعاتی و قضایی را که طبق قانون ، افشای آنها مجاز نیست ، افشا کنند .

پرسش : اگر کسی در زمان دارا بودن شغل یا حرفه ، رازی را بدست بیاورد و پس از دست دادن آن شغل ، از راز فاش کند بازهم مرتکب جرم شده است ؟

پاسخ : فرقی نمی کند که افشای سر در زمان اشتغال باشد یا بعد از آن ، در هر دو حالت حق ندارد آن را افشا کند .

پرسش : آیا کارمندان شرکت مخابرات و یا پست حافظ اسرار مردم هستند ؟

پاسخ : بله و هر گاه مراسلات یا مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده ، مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق سمع کنند یا بدون اجازه صاحبان آنها مطالب آن را افشا کنند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم می شوند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image