به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

افشای اسرار شغلی

افشای اسرار شغلی

بسمه تعالی

اشاره : از نظر اخلاقی افشای اسرار دیگران امری زشت و نکوهیده است به ویژه از سوی اشخاصی که جامعه برای شغل  مقام اجتماعی شان حرمت خاصی قائل می باد مانند پزشکان ، کارشناسان وکلا و ... این برو شور بنا دارد جزئیات بیشتری را به زبان ساده به خوانندگان ارائه دهد . لهذا طرح بحث را با یک سوال فرضی آغاز می کنیم .

فرض کنید شخصی نزد پزشک یا وکیل می رود و در مورد بیماری یا مشکل خانوادگی اش مسایلی را با او در میان می گذارد که در این حالت پزشک یا وکیل اخلاقاً موظف به حفظ گفته ها و اسرار اوست .

البته در کشور ما قانونگذار افشای اسرار مردم را از سوی اشخاصی که به مناسبت شغل و حرفه شان اسرار مردم را بدست می آورند جرم می داند و مرتکب را قابل تعقیب و مجازات میشناسد . چون در این مشاغل مردم به واسطه نیازشان به این افراد مراجعه می کنند و باید به این افراد اطمینان داشته باشند و بر مبنای همین اطمینان راز و اسرار خود را بیان کنند تا از راهنمایی های آنان در جهت حل مشکل خود برخوردار شوند و اگر قرار باشد پزشک یا هر شخص دیگری که از اسرار مردم آگاه میشود آن را به دیگران باز گو کند موجب بی اعتمادی مردم میشود .

برابر قانون مجازات اسلامی پزشکان ، جراحان ، ماماها و دارو فروشان و کلیه کسانی که به مناسبت شغل یا حرفه شان محرم اسرار میشوند هر گاه در غیر موارد قانونی اسرار مردم را افشا کنند به سه ماه و یک روز تا یک سال حبس یا به جزای نقدی از 1500000 تا 6000000 ریال محکوم میشود . اگر بخواهیم اشخاصی را که به موجب قانون محرم اسرار مردم محسوب می شوند دسته بندی کنیم عبارتند از :

1 – وکلای دادگستری : برابر ماده 30 قانون وکالت وکیل باید اسر اری را که به واسطه وکالت از طرف موکل ، مطلع می شود و نیز اسرار مربوط به شرافت و اعتبار موکل را حفظ کند و در صورت افشای اسرار موکل به دیگران در غیر موارد قانونی علاوه بر مجازات ، از حیث شغلی نیز دچار محرومیت خواهد شد .

پرسش : در چه مواردی وکیل باید اسرار موکل خود را افشا کند ؟

پاسخ : اصولاً چه وکیل و چه هر شخص دیگری که به موجب قانون حافظ اسرار مردم شناخته می شود حق ندارد اسرار آنان را افشا کند مگر آنکه خود قانون او را مکلف به افشای سر کند و چنانچه وکیل یا هر شخص دیگری که حافظ اسرار است به حکم قانون افشای سر نکند مرتکب تخلف می شود . برای مثال اگر متهم نوشته های خود را موثر در کشف جرم است به وکیل خود سپرده باشد و با درخواست باز پرس ، وکیل از ارائه آنها خودداری کند به مجازات مقرر برای خلاصی متهم از محاکمه ، محکوم می شود .

2 – کارگزاران بورس اوراق بهادار : کارگزاران مکلف به حفظ اسرار دستور دهندگان می باشند و حق افشای دستورهای رسیده را ندارند و در صورت تخلف به مجازات افشای سر محکوم می شوند .

3 – مرکز آمار: ایرانیان مقیم داخل و خارج کشور و نیز خارجیان مقیم یران به پرسشهای مربوط به سرشماریها و آمار گیری که توسط مرکز آمار ایران صورت می گیرد باید پاسخ صحیح بدهند . آمار و اطلاعاتی که ضمن آمار گیری توسط این موسسه بدست می آید محرمانه بوده و جز در تهیه آمارهای عمومی و کلی نباید مود استفاده قرار گیرد و نمی توان از این اطلاعات در مراجع قضایی و اطلاعاتی و مالیاتی و نظایر آن استفاده کرد .

4 – مطبوعات : مطبوعات حق ندارند مذاکرات غیر علنی مجلس شورای اسلامی و مذاکرات غیر علنی محاکم دادگستری یا تحقیقات مراجع اطلاعاتی و قضایی را که طبق قانون ، افشای آنها مجاز نیست ، افشا کنند .

پرسش : اگر کسی در زمان دارا بودن شغل یا حرفه ، رازی را بدست بیاورد و پس از دست دادن آن شغل ، از راز فاش کند بازهم مرتکب جرم شده است ؟

پاسخ : فرقی نمی کند که افشای سر در زمان اشتغال باشد یا بعد از آن ، در هر دو حالت حق ندارد آن را افشا کند .

پرسش : آیا کارمندان شرکت مخابرات و یا پست حافظ اسرار مردم هستند ؟

پاسخ : بله و هر گاه مراسلات یا مکالمات تلفنی اشخاص را در غیر مواردی که قانون اجازه داده ، مفتوح یا توقیف یا معدوم یا بازرسی یا ضبط یا استراق سمع کنند یا بدون اجازه صاحبان آنها مطالب آن را افشا کنند به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم می شوند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image