به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

اقامه دعوی از سوی تبعه خارجی و شرط پرداخت تامین از سوی ایشان

اقامه دعوی از سوی تبعه خارجی و شرط پرداخت تامین از سوی ایشان

بسمه تعالی

اشاره : برابر قانون اساسی دادگستری ، مرجع تظلمات عمومی است و هرکس حق دارد برای اقامه دعوی به دادگاههای صلاحیت دار مراجعه و دادخواهی کند و از این حیث فرقی بین مسلمانان و غیر مسلمانان ، ایرانی و غیر ایرانی نیست . اما در امور مدنی تبعه خارجه برای اقامه دعوی باید تامین متناسبرداخت کند تا اگر در دعوی محکوم شد خوانده ایرانی که به واسطه دعوی طرح شده از سوی خواهان تبعه خارج خسارت دیده است خسارت او از تامینی که قبلاً از خواهان خارجی گرفته شده جبران شود . از این رو اتباع دولتهای خارجی ( اعم از شخص حقیقی یا اشخاص حقوقی مانند شرکت های خارجی ) چه خواهان اصلی باشند و یا بعنوان شخص ثالث وارد دعوی شوند با رعایت شرایط زیر باید تامین مناسب برای پرداخت خسارتی که ممکن است بابت هزینه دادرسی و حق الوکاله به آن محکوم می شود ، بپردازند . این شرایط به شرح ذیل توصیف می گردد .

1 – طرف مقابل ( خوانده ) ایرانی باشد .

2 -    طرف مقابل ( خوانده ) درخواست اخذ تامین کند .

3 – در کشور متبوع خواهان ، اتباع ایرانی از دادن چنین تامینی معاف نباشند .

4 – موضوع دعوای خواهان خارجی راجع به برات ، سفته و چک نباشد

5 – دعوای خواهان خارجی به عنوان دعوای متقابل در پاسخ به دعوی خواهان ایانی نباشد .

6 – دعاوی خواهان خارجی مستند به سند رسمی نباشد یرای مثال اگر خواهان زن تبعه عراق باشد که دعوی مطالبه مهریه اش را به استناد نکاح نامه رسمی اقامه کرده شوهر ایرانی او نمی تواند درخواست تامن از او کند .

7 – دعوی خواهان خارجی به سبب آگهی رسمی مانند اعتراض به ثبت نباشد .

پرسش : اگر قبل از اقامه دعوی خواهان تبعه ایران باشد و در حین دادرسی تابعیت ایرانی اش را از دست بدهد باز هم باید تامین بسپارد ؟

پاسخ : اگر در خلال محاکمه تابعیت خواهان کشف شود یا تابعیت ایران از او سلب شود با درخواست خوانده ایرانی دادگاه از او تامین می گیرد .

پرسش : اگر با درخواست خوانده ایرانی ، خواهان خارجی تامین نسپارد دعوی چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد ؟

پاسخ : با درخواست خوانده ایرانی ، دادگاه موظف است نسبت به درخواست تامین رسیدگی کند و در صورت پذیرش درخواست خوانده ایرانی مقدار و مهلت سپردن تامین را از سوی خواهان خارجی مشخص کند و تا وقتی که از سوی خواهان خارجی تامین سپرده نشود محاکمه متوقف می ماند و چنانچه در مهلت مقرر خواهان خارجی تامین نسپارد در دادگاه بدوی ( عمومی حقوقی ) دادخواست خواهان رد و اگر در مرحله تجدید نظر باشد دادخواست تجدید نظرخواهی خارجی رد می شود .

پرسش : آیا دادگاه می تواند میزان تامینی را که معین کرده افزایش دهد ؟

پاسخ : اگر برای دادگاه معلوم شود که مقدار تامینی که تعیین کرده کافی نیست می تواند مقدار آن را افزایش دهد و اگر خواهان خارجی از پرداخت آن امتناع کند دادخواست او رد می شود .

پرسش : اگر خواهان خارجی در محاکمه برنده شود و حکم به نفع او صادر شود تامین سپرده شده چه خواهد شد ؟

پاسخ : تامین سپرده شده به خواهان خارجی بازگردانده می شود .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image