به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

الزام به تنظیم سند

الزام به تنظیم سند

بسمه تعالی

اشاره : ورود به بحث در این بروشور را با سوالی فرضی آغاز میکنیم . فرض کنیم دعوایی بین الف و ج به عنوان الزام به تنظیم سند رسمی نسبت به یک دستگاه اتومبیل در دادگاه در حال رسیدگی است و شخص ثالثی (برای مثال ک) متوجه این موضوع می شود و این در حالی است که آقای ک نسبت به این اتومبیل خدو را دارای حق می داند و مدعی است که قبل از انجام معامله بین الف و ج فروشنده الف آن اتومبیل را به وی فروخته و سند رسمی باید به نام او تنظیم شود نه آقای ج

پرسش : برای وارد شدن در دعوی بین دو طرف ، شخص ثالث چه شرایطی باید داشته باشد ؟

پاسخ : شخص ثالث هنگامی می تواند در موضوع دعوی اصلی وارد شود که یا برای خود مستقلاً حقی قایل باشد و یا اینکه در محق شدن و برنده شدن یکی از طرفین دعوی اصلی خود را ذی نفع بداند و بخواهد با وارد شدن در دعوی و ارائه اسناد و مدارک از یکی از آن دو طرف حمایت کند .

پرسش : تا چه زمانی شخص ثالث حق دارد وارد دادرسی شد ؟

پاسخ : از زمان تقدیم دادخواست توسط اصحاب دعوای اصلی ، تا قبل از آنکه دادگاه اعلام ختم دادرسی کند ، حق دارد وارد دعوی شود و فرقی نمی کند که پرونده در دادگاه عمومی حقوقی باشد یا پس از تجدید نظر خواهی در دادگاه بالاتر ، در هر صورت شخص ثالث باید در خواست ورود خود را با دادخواست به دادگاهی تقدیم کند که پرونده در آنجا در حال بررسی است و خواسته خود را در داد خواست صریحاًو شفاف بیان کند .

پرسش : داد خواست ورود ثالث باید چه شرایطی داشته باشد ؟

پاسخ : دادخواست ورود شخص ثالث و رونوشت مدارک  ضمایم آن باید به تعداد اصحاب دعوی اصلی به علاوه یک نسخه باشد و شرایط آن مانند شرایط دادخواست اصلی و با رعایت تشریفات مربوطه است . برای مثال وارد ثالث باید هزینه دادرسی بپردازد یا دادخواست او بدون نقص باشد . همین که دادخواست شخص ثالث به دفتر دادگاه رسید و تشریفات آن رعایت شد وقت رسیدگی به دعوای اصلی به وارد ثالث اعلام می شود و یک نسخه از دادخواست و ضمایم و مدارک آن برای طرفین دعوای اصلی ارسال می شود .

پرسش : اگر برای دادگاه ثابت شود که دعوی اصلی به منظور تبانی و یا تاخیر در رسیدگی به دعوای اصلی است و یا اصولاً رسیدگی به دعوای اصلی موکول به رسیدگی به دعوای ثالث نیست دعوای شخص ثالث را از دعوای اصلی جدا کرده و به هریک مستقلاً رسیدگی می کند .

جلب شخص ثالث : گاهی اوقات یکی از اصحاب دعوی اعم از خواهان یا خوانده داخل کردن شخص ثالثی را به دعوا ضروری تشخیص می دهند . فرض کنیم ( م ) اتومبیلی را از آقای ( س ) خریداری می کند و دعوی التزام به تنظیم سند رسمی علیه او اقامه و طرح می نماید و سپس متوجه می شود که آقای ( س ) اتومبیل را از شخص ثالثی برای مثال ( ل ) است در این صورت آقای ( ل ) را به عنوان شخص ثالث به تقدیم دادخواست جلب ثالث ، وارد جریان دادرسی می کند . بنابراین هرگاه هر یک از اصحاب دعوی جلب شخص ثالث را در جریان دادرسی لازم بداند حق دارد تا پایان جلسه اول دادرسی جهات و دلایل خود را در دادگاه اظهار و سپس ظرف 3 روز با تقدیم دادخواست از دادگاه در خواست وارد نمودن شخص ثالث را به دادرسی کند . در این جا فرقی نمی کند که پرونده در دادگاه نخستین در دست بررسی بوده و به اصطلاح در مرحله بدوی باشد یا اینکه در مرحله تجدید نظر .

پرسش : جلسه اول دادرسی چه جلسه ای است ؟

پاسخ : به جلسه ای گفته می شود که در آن شرایط رسیدگی فراهم باشد و هنگامی موجبات دادرسی در یک پرونده فراهم است که جلسه دادرسی به اصحاب دعوی یا وکلای آنان ابلاغ شده باشد یا اینکه اصحاب دعوی یا وکلای آنان لایحه دفاعیه فرستاده باشند . بنابراین ممکن است جلسه اول دادرسی به واسطه عدم صحت امر ابلاغ به اصحاب دعوی و عدم حضور آنان یا عدم ارسال لایحه تحقق پیدا نکند و علیرغم حضور یکی از اصحاب دعوی به لحاظ عدم وجود شرایط گفته شده ناچار به تجدید جلسه دادری باشد که در این صورت جلسه بعد از آن و با وجود شرایط بالا ، جلسه اول دادرسی است  و ذی نفع حق دارد تا قبل از پایان جلسه اول دادرسی ، جهات و دلایل جلب شخص ثالث را بیان و سپس ظرف 3 روز پس از جلسه اولدادخواست خود را به دادگاه تقدیم نماید . دادخواست جلب شخص ثالث و رونوشت مدارک و ضمائم بید به تعداد اصحاب دعوی به علاوه یک نسخه باشد . جریان دادرسی درمورد جلب شخص ثالث مانند شرایط دادخواست اصلی است شخصی که به عنوان ثالث به دادرسی فراخوانده می شود همانند خوانده بوده و مانند خوانده دعوای اصلی دارای کلیه حقوق و وظایفی است که قانون برای خوانده مقرر کرده است .

پرسش : آیا دادگاه می تواند به دادخواست جلب ثالث جداگانه رسیدگی کند ؟

پاسخ : همانند دادخواست ورود ثالث اگر دادگاه احراز کند که دادخواست جلب ثالث به منظور تاخیر در رسیدگی طرح شده است می تواند دادخواست جلب را از دادخواست اصلی تفکیک نموده و به هر یک جداگانه رسیدگی کند .

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image