به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

اهدای جنین

اهدای جنین

بسمه تعالی

اشاره : یکی از مشکلات برخی از خانواده ها مساله عدم توفیق در تولید نسل است . صرف نظر از اینکه این مشکل از طرف زوج باشد یا زوجه و یا هردوی آنها .

امروزه با پیشرفت علم ، راههای مختلفی برای درمان ناباروری ابداع شده است . اما برخی از این راهها به خاطر تعارض با اصول اولیه شروع مقدس ، از نظر قانون جمهوری اسلامی مردود شناخته شده است . یکی از راههایی که اخیراً توسط قانونگذار به رسمیت شناخته شده و توانسته است تا حدودی به رفع مشکل ناباروری زوجهای جوان کمک نماید قانون « اهدای جنین » است .

تعریف

اهدای جنین یعنی واگذاری «داوطلبانه» و «رایگان» یک یا چند جنین از زوجهای واجد شرایط مقرر در قانون به مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری برای انتقال به زوجهای متقاضی دارای شرایط مندرج در قانون .

نحوه اهدا و دریافت جنین

به موجب قانون ، کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری به شرط دارا بودن «صلاحیت لازم و مجوزهای مربوطه» ، مجاز خواهند بود با رعایت مسایل شرعی و شرایط مندرج در قانون پس از موافقت کتبی زوجین صاحب جنین ، نسبت به انتقال جنین های حاصله از تلقیح «خارج از رحم» زوج های قانونی و شرعی ، به رحم زنانی که پس از ازدواج ، با انجام اقدامات پزشکی ناباروری آنها (هر یک به تنهایی یا هر دو) به اثبات رسیده ، اقدام نمایند . لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به جنین اهدایی جزء اطلاعات «به کلی سری» محسوب شده و ارایه مدارک و اطلاعات مربوط به اهدا کنندگان و دریافت کنندگان جنین اهدایی تنها با رعایت قوانین مربوط به حفظ و نگهداری اسناد دولتی ، و به مراجع قضایی صلاحیت دار مجاز می باشد .

تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکاً از طرف زن و شوهر تنظیم و تسلیم «دادگاه» شود و دادگاه در صورت احراز شرایطی که ذکر خواهد شد ، مجوز دریافت جنین را صادر می کند .

شرایط زوجین اهدا کننده

1 – رابطه زوجیت قانونی و شرعی

2 – سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب

3 – نداشتن اعتیاد به مواد اعتیاد آور و روان گردان

4 – مبتلا نبودن به بیماری های صعب العلاج نظیر ایدز ، هپاتیت و غیره

مراکز تخصصی درمان ناباروری قبل از دریافت جنین از اهدا کنندگان ، مکلف به احراز این شرایط هستند .

شرایط زوجین گیرنده جنین

1 – زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی امکان بچه دار شدن را نداشته باشند و زوجه استعداد دریافت جنین را داشته باشد ( رحم زوجه قابلیت حمل جنین را داشته باشد )

2 – زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند .

3 – هیچ یک از زوجین محجور نباشد (مثلاً مجنون ، سفیه یا صغیر نباشند)

4 – هیچ یک از زوجین مبتلابه بیماری های صعب العلاج نباشند .

5 – هیچ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند .

6 – زوجین باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند .

بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در دادگاههای خانواده ، خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تایید صلاحیت زوجین قابل تجدید نظر است و نظارت بر فعالیت مراکز ناباروری برای دریافت و اهدای جنین نیز بر عهده مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت می باشد . وظایف و تکالیف زوجین گیرنده جنین مانند وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است .

شرایط جنین اهدایی

جنین اهدایی ، نطفه ای است حاصل از تلقیح «خارج از رحمی» که از مرحله باروری آن بیش از «پنج روز» نگذشته باشد ، این جنین می تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد . اهدای جنین ، یک روش درمانی موثر و امید بخش برای بسیاری از زوجهای نابارور است و کمترین مشکلات شرعی در این نوع اهدا وجود دارد .

در مورد دریافت جنین اهدایی توسط زوجین نابارور ، قانون صراحتاً دریافت کنندگان جنین را پدر و مادر وی قلمداد کرده و تنها در موضوع ولایت وارث سکوت کرده است . این قانون به زوجهایی که به هر دلیل از نعمت داشتن فرزند محروم هستند این حق را می دهد که صاحب فرزند شوند . در خاتمه این نکته قابل تامل است که در اهد و دریافت جنین باید شرط مسلمان یا غیر مسلمان بودن زوجین حتماً رعایت شود به عبارت دیگر به زوجین گیرنده مسلمان تنها جنین اهدا شده توسط زوجین مسلمان صورت می گیرد و مراکز مجاز درمان ناباروری مکلف به رعایت مواردی چون تفکیک در نگهداری جنین های اخدایی مسلمان و غیر مسلمان و نگهداری کاملاً محرمانه اسناد و مدارک و آزمایشهای دقیق پزشکی هستند .

فرزند یکی از نعمت های بزرگ خداوند به پدر و مادراست .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image