به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

اهدای جنین

اهدای جنین

بسمه تعالی

اشاره : یکی از مشکلات برخی از خانواده ها مساله عدم توفیق در تولید نسل است . صرف نظر از اینکه این مشکل از طرف زوج باشد یا زوجه و یا هردوی آنها .

امروزه با پیشرفت علم ، راههای مختلفی برای درمان ناباروری ابداع شده است . اما برخی از این راهها به خاطر تعارض با اصول اولیه شروع مقدس ، از نظر قانون جمهوری اسلامی مردود شناخته شده است . یکی از راههایی که اخیراً توسط قانونگذار به رسمیت شناخته شده و توانسته است تا حدودی به رفع مشکل ناباروری زوجهای جوان کمک نماید قانون « اهدای جنین » است .

تعریف

اهدای جنین یعنی واگذاری «داوطلبانه» و «رایگان» یک یا چند جنین از زوجهای واجد شرایط مقرر در قانون به مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری برای انتقال به زوجهای متقاضی دارای شرایط مندرج در قانون .

نحوه اهدا و دریافت جنین

به موجب قانون ، کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری به شرط دارا بودن «صلاحیت لازم و مجوزهای مربوطه» ، مجاز خواهند بود با رعایت مسایل شرعی و شرایط مندرج در قانون پس از موافقت کتبی زوجین صاحب جنین ، نسبت به انتقال جنین های حاصله از تلقیح «خارج از رحم» زوج های قانونی و شرعی ، به رحم زنانی که پس از ازدواج ، با انجام اقدامات پزشکی ناباروری آنها (هر یک به تنهایی یا هر دو) به اثبات رسیده ، اقدام نمایند . لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به جنین اهدایی جزء اطلاعات «به کلی سری» محسوب شده و ارایه مدارک و اطلاعات مربوط به اهدا کنندگان و دریافت کنندگان جنین اهدایی تنها با رعایت قوانین مربوط به حفظ و نگهداری اسناد دولتی ، و به مراجع قضایی صلاحیت دار مجاز می باشد .

تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکاً از طرف زن و شوهر تنظیم و تسلیم «دادگاه» شود و دادگاه در صورت احراز شرایطی که ذکر خواهد شد ، مجوز دریافت جنین را صادر می کند .

شرایط زوجین اهدا کننده

1 – رابطه زوجیت قانونی و شرعی

2 – سلامت متعارف جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب

3 – نداشتن اعتیاد به مواد اعتیاد آور و روان گردان

4 – مبتلا نبودن به بیماری های صعب العلاج نظیر ایدز ، هپاتیت و غیره

مراکز تخصصی درمان ناباروری قبل از دریافت جنین از اهدا کنندگان ، مکلف به احراز این شرایط هستند .

شرایط زوجین گیرنده جنین

1 – زوجین بنا به گواهی معتبر پزشکی امکان بچه دار شدن را نداشته باشند و زوجه استعداد دریافت جنین را داشته باشد ( رحم زوجه قابلیت حمل جنین را داشته باشد )

2 – زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند .

3 – هیچ یک از زوجین محجور نباشد (مثلاً مجنون ، سفیه یا صغیر نباشند)

4 – هیچ یک از زوجین مبتلابه بیماری های صعب العلاج نباشند .

5 – هیچ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند .

6 – زوجین باید تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند .

بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در دادگاههای خانواده ، خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تایید صلاحیت زوجین قابل تجدید نظر است و نظارت بر فعالیت مراکز ناباروری برای دریافت و اهدای جنین نیز بر عهده مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت می باشد . وظایف و تکالیف زوجین گیرنده جنین مانند وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است .

شرایط جنین اهدایی

جنین اهدایی ، نطفه ای است حاصل از تلقیح «خارج از رحمی» که از مرحله باروری آن بیش از «پنج روز» نگذشته باشد ، این جنین می تواند به دو صورت تازه و منجمد باشد . اهدای جنین ، یک روش درمانی موثر و امید بخش برای بسیاری از زوجهای نابارور است و کمترین مشکلات شرعی در این نوع اهدا وجود دارد .

در مورد دریافت جنین اهدایی توسط زوجین نابارور ، قانون صراحتاً دریافت کنندگان جنین را پدر و مادر وی قلمداد کرده و تنها در موضوع ولایت وارث سکوت کرده است . این قانون به زوجهایی که به هر دلیل از نعمت داشتن فرزند محروم هستند این حق را می دهد که صاحب فرزند شوند . در خاتمه این نکته قابل تامل است که در اهد و دریافت جنین باید شرط مسلمان یا غیر مسلمان بودن زوجین حتماً رعایت شود به عبارت دیگر به زوجین گیرنده مسلمان تنها جنین اهدا شده توسط زوجین مسلمان صورت می گیرد و مراکز مجاز درمان ناباروری مکلف به رعایت مواردی چون تفکیک در نگهداری جنین های اخدایی مسلمان و غیر مسلمان و نگهداری کاملاً محرمانه اسناد و مدارک و آزمایشهای دقیق پزشکی هستند .

فرزند یکی از نعمت های بزرگ خداوند به پدر و مادراست .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image