به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

آشنایی با اصطلاحات تخصصی حقوقی

آشنایی با اصطلاحات تخصصی حقوقی

بسمه تعالی

معمولاًشهروندان محترم با اصطلاحات تخصصی حقوقی آشنایی ندارند و این امر طبیعی است اما در زندگی روزمره و نیز روابط پیچیده اجتماعی،افراد ناگزیر روزی سر از مراجع قضایی در می آورند تا امورشان حل و فصل شود. از طرفی پس از رسیدگی به دعاوی در دادگاه ها، رای صادر می شود. در این آرا خواننده به اصطلاحات، واژه ها و عباراتی بر می خود که یا معنی آنها را نمی داند یا آنکه تصور دیگری از آن عبارت یا واژه در ذهن دارد که بر خلاف تصور اوست.

برای آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان، به توضیح برخی از این اصلاحات می پردازیم:

جرم : هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی و تربیتی تایین شده باشد،جرم محسوب می شود. به عنوان مثال،عمل کلاهبرداری که بردن مال دیگری به نحو متقلبانه می باشد، جرم است(فعل)یا خودداری از کمک به مصدوم علیرغم امکان کمک رسانی به او توسط راننده،جرم محسوب می شود (ترک عمل).

مجازات : پاداش و پاسخ قانونی جامعه به مجرم در قبال عمل مجرمانه اش، مجازات نامیده می شود.اعمال مجازات منجر به اصلاح مجرم خواهد شد و باعث می شود که او از این به بعد به توافقات اجتماعی احترام بگذارد.این مجازات ها در نظام کیفری کشور ما عبارتند از : حدود- قصاص-دیات- تعزیرات- مجازات های بازدارنده.

حد : به مجازاتی گفته می شود که نوع میزان و کیفیت آن در شرع تعیین شده است. برای مثال مجازات شراب خواری برای مرتبه اول 80ضربه تازانه است یا حد زنای با محارم قتل است. در این گونه موارد در صورت اثبات جرم، قاضی نمی تواند در نوع و میزان مجازات تغییری دهد.

قصاص : به مجازاتی گفته می شود که مجرم به واسطه ارتکاب قتل یا آسیب بدنی عمدی تحمل می کند و باید با عمل مجرمانه او برابر باشد. برای مثال اگر کسی مرتکب قتل عمدی شود، مجازات عمل او اعدام است و همانطور که جان دیگری را گرفته، جان خود را نیز از دست خواهد داد. البته صاحب خون یا ولی دم می تواند از حق قصاص گذشت کند.

دیه : مالی است که به سبب ارتکاب جرم نسبت به تمامیت جسمانی یا اعضای صدمه دیده،از طرف مجرم پرداخت می شود. برای مثال دیه شکستن استخوان ران پای یک مرد که بهبود پیدا کند، معادل بهای هشت نفر شتر است.

تعزیر : مجازاتی است که نوع و مقدار آن درشرع تعیین نگردیده و به نظر قاضی واگذار شده است مانند حبس یا جزای نقدی. باید توجه داشت که در کشور ما جرایم تعزیری مطابق اصل قانونی بودن جرایم و مجازات ها در قانون آمده و قاضی تنها در حدود مجازات های تعریف شده قادر به اعمال مجازات است. برای مثال مجازات جرم خیانت در امانت مطابق ماده 674قانون مجازات اسلامی سه تا پنج یا شش سال حبس است.

مجازات باز دارنده:مجازاتی است که از طرف حکومت با هدف حفظ نظم و مراعات مصلحت اجتماع در قبال تخلف از مقررات و نظامات حکومتی تعیین می شود مانند تعطیل محل کسب و لغو پروانه. البته مرز بین این دسته جرایم و جرایم تعزیری به خوبی تعیین نشده و بین اهل فن نیز اختلاف وجود دارد.

توضیح : در جرایم عمدی تعزیری یا بازدارنده،دادگاه می تواند به عنوان تکمیل مجازات، مجرم را از حقوق اجتماعی یا از اقامت در نقطه یا نقاط معین ممنوع کند یا او را به اقامت در محل معینی مجبور نماید.

اقدامات تامینی و تربیتی:به تدابیر گفته می شود که دادگاه برای جلوگیری از تکرار جرم درباره مجرمین خطرناک اتخاذ می کند. (مجرمین خطرناک به اشخاصی گفته می شود که سوابق روحی و اخلاقی آنان و کیفیت ارتکاب جرم و ارتکابی شان، آنان در در مظان ارتکاب به جرم در آینده قرار دهد). این اقدامات هنگامی اعمال می شود که کسی مرتکب جرم شده باشد. برای مثال اقداماتی چون نگهداری مجرمین دیوانه در تیمارستان و مجرمین ولگرد در کارگاه های کشاورزی و صنعتی.

تخفیف و تبدیل مجازات:دادگاه می تواند تحت شرایطی مجازات های بازدارنده یا تعزیری را تخفیف داده یا تبدیل به نوع دیگری کند تا اعمال مجازات به حال مجرم مناسبتر باشد. برای مثال شخصی با انگیزه شرافتمندانه یا نیت رفع گرسنگی کودک بی سرپرستی مرتکب سرقت مواد غذایی می شود. در این حالت دادگاه می تواند به جای حبس یا شلاق، مجازات او را به جزای نقدی تبدیل کند یا مدت حبس او را کاهش دهد. اما جهاتی که به دادگاه اجازه می دهد تا از این حق خود را برای تخفیف یا تبدیل مجازات استفاده کند عبارتند از:

1-گذشت شاکی یا مدعی خصوصی در جرایم غیر قابل گذشت مثل سرقت یا کلاهبرداری

2- اظهارات و راهنمایی های متهم که برای شناختن شرکا و معاونین جرم یا کشف اشیایی که از جرم تحصیل شده است موثر باشد.

3- وجود اوضاع و احوال خاصی که متهم تحت تاثیر آنها مرتکب جرم شده باشد. از قبیل رفتار و گفتار تحریک آمیزطرف مقابل(  مجنی علیه) یا وجود انگیزه شرافتمندانه در ارتکاب جرم .

4-  وضع خاص متهم یا سابقه او  .

5- اعلام متهم قبل از تعقیب یا اقرار او در مرحله تحقیق که در کشف جرم موثر باشد .

6- اقدام یا کوشش متهم به منظور تخفیف  اثرات جرم و جبران زیان ناشی از آن .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image