به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

آشنایی با املاک در رهن

آشنایی با املاک در رهن

بسمه تعالی

اشاره : اصولاً رهن عقدیست که به موجب آن شخص بدهکار مالی را برای وثیقه به طلب کار می دهد که اصطلاحاً رهن دهنده را راهن و طرف مقابل را مرتهن گویند.

آیا فروش ملکی که در رهن بانک قرار گرفته از حیث حقوقی صحیح است ؟

فرض کنیم ملکی قبلاً به لحاظ اعطای تسهیلات بانکی در رهن بانک قرار گرفته و صاحب ملک پس از ساختن منزل مسکونی قصد فروش آن را دارد و یا اینکه برای خرید آپارتمان از تسهیلات بانکی استفاده می کند و در ازای مبلغ ده میلیون تومان خانه را به رهن بانک می گذارد آبا حق فروش خانه را دارد ؟

اصولاً رهن گذاشتن آپارتمان یا ملک از طرف رهن گذارنده ؟(راهن) به پایه و اساس مالکیت او لطمه ای وارد نمی کند و صرف فروش آن با رعایت حقوق مرتهن (رهن گیرنده در این مثال بانک ) منعی ندارد . با این حال باید توجه داشت :

1 – فروش ملک یا آپارتمانی که به رهن گذاشته شده بدون اجازه مرتهن ( در مثال بانک ) به شرط حفظ حقوق بانک بلا مانع است .

2 – هنگام تنظیم سند فروش باید قید شود که ملک یا آپارتمان در رهن بانک است و به حقوق مرتهن اشاره شود .

پرسش : آیا میتوان ملکی را که به مبلغ ده میلیون تومان در رهن بانک است و یکصد میلیون تومان ارزش دارد نسبت به مازاد آن برای آزادی متهم در دادسرا یا دادگاه وثیقه گذاشت ؟

پاسخ : در اینجا راهن نمی تواند ملکی را که قبلاً در رهن بوده برا ی آزادی متهم در وثیقه قرار دهد زیرا با این اقدام به حقوق بانک لطمه می آورد مگر اینکه از بانک اجازه بگیرد . زیرا هرگاه متهمی که وثیقه می سپارد و در مواقعی که حضورش در دادگاه ضروری باشد ، حاضر نشود با رعایت سایر شرایط قانونی وثیقه مزبور ضبط می شود و چه بسا تحت شرایطی خسارت و ضرر و زیان ناشی از جرم نیز از این محل برداشت شود از این رو وثیقه گذاشتن ملک مرهونه نزد مقامات قضایی خالی از اشکال نبوده و با حقوق بانک ( مرتهن )منافات دارد .

پرسش : اگر در زمان رهن به مال مورد رهن ( عین مرهونه ) اضافه شود و زیادتی حاصل آید به چه کسی تعق خواهد داشت ؟

پاسخ : چنانچه طرفین عقد رهن در قرارداد به این موضوع اشاره ای نکرده باشند و بین آنها قراری در این خصوص گذاشته نشود ثمره و حاصل رهن و زیادتی که ممکن است در آن بوجود آید در صورتی که متصل باشد جزء رهن خواهد بود و در صورتی که منفصل باشد متعلق به راهن است پس اگر فرض کنیم یک راس گاو موضوع عقد قرار داد باشد چنانچه از این گاو حملی به دنیا آید «گوساله ای » این حمل متعلق به راهن خواهد بود ولی اضافه وزن این گاو متعلق به مرتهن خواهد بود . پس اگر ملکی دارای افزایش قیمت شد این افزابش قیمت متعلق به مرتهن است . آیا با فوت راهن یا مرتهن عقد قرار داد به هم میخورد؟

پاسخ : با مرگ هر یک از طرفین لطمه ای به عقد رهن وارد نمی شود و به اصطلاح عقد منفسخ نخواهد شد ولی در صورت فوت مرتهن راهن می تواند ، تقاضا کند که رهن به تصرف شخص ثالثی که به تراضی و و ورثه معین شود داده شود و در صورت عدم توافق موضوع از طریق دادگاه حل خواهد شد .

پرسش : آیا راهن می تواند در مال رهن داده شده ( عین مرهونه )تغییراتی بدهد ؟

پاسخ : راهن می تواند در رهن تغییراتی بدهد یا تصرفات دیگری که برای مال مورد رهن لازم باشد به عمل آورد به شرط آنکه منافاتی با حقوق مرتهن نداشته باشد .

پایان

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image