به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

آشنایی با املاک در رهن

آشنایی با املاک در رهن

بسمه تعالی

اشاره : اصولاً رهن عقدیست که به موجب آن شخص بدهکار مالی را برای وثیقه به طلب کار می دهد که اصطلاحاً رهن دهنده را راهن و طرف مقابل را مرتهن گویند.

آیا فروش ملکی که در رهن بانک قرار گرفته از حیث حقوقی صحیح است ؟

فرض کنیم ملکی قبلاً به لحاظ اعطای تسهیلات بانکی در رهن بانک قرار گرفته و صاحب ملک پس از ساختن منزل مسکونی قصد فروش آن را دارد و یا اینکه برای خرید آپارتمان از تسهیلات بانکی استفاده می کند و در ازای مبلغ ده میلیون تومان خانه را به رهن بانک می گذارد آبا حق فروش خانه را دارد ؟

اصولاً رهن گذاشتن آپارتمان یا ملک از طرف رهن گذارنده ؟(راهن) به پایه و اساس مالکیت او لطمه ای وارد نمی کند و صرف فروش آن با رعایت حقوق مرتهن (رهن گیرنده در این مثال بانک ) منعی ندارد . با این حال باید توجه داشت :

1 – فروش ملک یا آپارتمانی که به رهن گذاشته شده بدون اجازه مرتهن ( در مثال بانک ) به شرط حفظ حقوق بانک بلا مانع است .

2 – هنگام تنظیم سند فروش باید قید شود که ملک یا آپارتمان در رهن بانک است و به حقوق مرتهن اشاره شود .

پرسش : آیا میتوان ملکی را که به مبلغ ده میلیون تومان در رهن بانک است و یکصد میلیون تومان ارزش دارد نسبت به مازاد آن برای آزادی متهم در دادسرا یا دادگاه وثیقه گذاشت ؟

پاسخ : در اینجا راهن نمی تواند ملکی را که قبلاً در رهن بوده برا ی آزادی متهم در وثیقه قرار دهد زیرا با این اقدام به حقوق بانک لطمه می آورد مگر اینکه از بانک اجازه بگیرد . زیرا هرگاه متهمی که وثیقه می سپارد و در مواقعی که حضورش در دادگاه ضروری باشد ، حاضر نشود با رعایت سایر شرایط قانونی وثیقه مزبور ضبط می شود و چه بسا تحت شرایطی خسارت و ضرر و زیان ناشی از جرم نیز از این محل برداشت شود از این رو وثیقه گذاشتن ملک مرهونه نزد مقامات قضایی خالی از اشکال نبوده و با حقوق بانک ( مرتهن )منافات دارد .

پرسش : اگر در زمان رهن به مال مورد رهن ( عین مرهونه ) اضافه شود و زیادتی حاصل آید به چه کسی تعق خواهد داشت ؟

پاسخ : چنانچه طرفین عقد رهن در قرارداد به این موضوع اشاره ای نکرده باشند و بین آنها قراری در این خصوص گذاشته نشود ثمره و حاصل رهن و زیادتی که ممکن است در آن بوجود آید در صورتی که متصل باشد جزء رهن خواهد بود و در صورتی که منفصل باشد متعلق به راهن است پس اگر فرض کنیم یک راس گاو موضوع عقد قرار داد باشد چنانچه از این گاو حملی به دنیا آید «گوساله ای » این حمل متعلق به راهن خواهد بود ولی اضافه وزن این گاو متعلق به مرتهن خواهد بود . پس اگر ملکی دارای افزایش قیمت شد این افزابش قیمت متعلق به مرتهن است . آیا با فوت راهن یا مرتهن عقد قرار داد به هم میخورد؟

پاسخ : با مرگ هر یک از طرفین لطمه ای به عقد رهن وارد نمی شود و به اصطلاح عقد منفسخ نخواهد شد ولی در صورت فوت مرتهن راهن می تواند ، تقاضا کند که رهن به تصرف شخص ثالثی که به تراضی و و ورثه معین شود داده شود و در صورت عدم توافق موضوع از طریق دادگاه حل خواهد شد .

پرسش : آیا راهن می تواند در مال رهن داده شده ( عین مرهونه )تغییراتی بدهد ؟

پاسخ : راهن می تواند در رهن تغییراتی بدهد یا تصرفات دیگری که برای مال مورد رهن لازم باشد به عمل آورد به شرط آنکه منافاتی با حقوق مرتهن نداشته باشد .

پایان

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image