به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

آشنایی با کمیسیون های مجلس

 

آشنایی با کمیسیون های مجلس

بسمه تعالی

اشاره : مجلس شورای اسلامی مرکب از حدود 290 نماینده ملت است . تصمیم گیری در چنین مجلس وسیع ممکن نیست مگر اینکه رسیدگی های مقدماتی و کارشناسی انجام شده باشد . این کار معمولا ر واحدهای کوچکی به نام کمیسیون انجام میگیرد .

کمیسیون ها قسمتی از مجلس اند و کار مجلس را آسان مینمایند و به مجلس قدرت و تحرک می بخشند و موجب آن هستند که مجلس حاصل کاری قابل توجه داشته باشد ، در واقع کمیسیون های مجلیی به عنوان گروههای کوچک تر و تخصصی تر مجلس به شمار می رود  نمایندگان براساس تخصص و علاقه ی خود در کمیسون های مختلف عضویت می نمایند هر لایحه یا طرحی که در مجلس مطرح میشود ابتدا باید در کمیسیون های مربوط به آن مورد بررسی همه جانبه قرار گیرد و آماده برای طرح در جلسه علنی شود .کمیسیون مجموعه ای از افراد است که انجام کار معینی مثل بررسی موضوعی یا ارائه راه حل هایی را بر عهده می گیرند .

آشنایی با کمیسیون های مجلس :

هر کمیسیون در هر یک از جلسات خود می تواند جهت تبادل نظر و پاسخگویی مسئولین مختلف را دعوت نمایند . همچنین می تواند به بررسی سوال نمایندگان از وزراء و دستگاه های مربوطه بپردازد .

اعضای هر کمیسیون می توانند :

الف - در جهت اطلاع از وضع امنیت داخلی می توانند مسافرت هایی به مناطق مختلف کشور داشته باشند .

ب -  جهت بازدید موسسه ها ، نمایشگاه ها ، مجتمع ها ، و پروژه ها به  ماموریت های مختلف بروند و به مسایل فوق بپردازد .

ج – با مسوولین اجرایی و دیگر صاحبنظران مشورت داشته باشند و به بررسی مسایل مختلف بپردازند .

کمیسیون های مجلس کمیسیونهای دایم و موقت تقسیم می شوند .

الف : کمیسیون های دایم یا تخصصی مجلس

مسئولیت کمیسیونهای دائمی در امور مستمر مجلس است و تشکیل آن متناسب با کارهای اجرایی کشور می باشد تعداد کیسیون های دائم بر حسب وظایف وزارتخانه ها و نهادهای رسمی کشور است . وظیفه اصلی کمیسیون های دائم مجلس انجام امور مقدماتی مربوط به قانونگذاری است . همچنین شمار اعضای کمیسیون های دائم مجلس متفاوت است و بسته به محدودیت و حیطه کار کمیسیون می باشد . مجلس شورای اسلامی دارای 12 کمیسیون تخصصی می باشد که هر یک در محدوده ی تخصصی خود به ررسی طرح ها ولوایح و سایر امور مرتبط با مجلس می پردازند ، این کمیسیون ها عبارتند از :

1 – کمیسیون آموزش و تحقیقات

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده آموزش و پرورش عمومی ، آموزش فنی و حرفه ای ، آموزش عالی ، تحقیقات و فناوری تشکیل می گردد.

2 – کمیسیون اجتماعی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده امور اداری و استخدامی ، کار ، اشتغال ، روابط کار و تعاون تشکیل می گردد.

3 – کمیسیون اقتصادی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده اقتصادی و دارایی ، بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی تشکیل می شود .

4 – کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده سیاست و روابط خارجی ، سیاست داخلی ، شوراها ، شهرداری ها ، اطلاعات و امنیت داخلی ، دفاع و امنیت خارجی و ثبت احوال تشکیل می شود .

5 – کمیسیون انرژی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده نفت ، گاز ، برق ،سدها و نیرو گاههای آبی و برقی ، انرژی اتمی و انرژی های نو تشکیل می شود .

6 – کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده برنامه و بودجه ، نظارت برنامه و بودجه ، دیوان محاسبات ،امور مالی مجلس ، آمار ، خدمات عمومی فنی ، همچنین نظارت ، مراقبت بر اجرای مقررات بودجه ، امور مالی مجلس و نحوه هزینه کردن آن ، رسیدگی به عملکرد بدجه سالیانه مجلس و ارائه گزارش ان حداکثر تا پایان شهریور ماه سال بعد ، بازرسی و رسیدگی دقیق و نظارت در مورد کلیّه اموال و اشیاء منقول و غیر منقل مجلس شورای اسلامی و ارئه گزارش سالیانه جهت چاپ و توزیع بین نمایندگان تشکیل می گردد .

7- کیسیون بهداشت و درمان

این کمیسیون برای انجام وظایف محوّله در محدوده بهداشت و درمان ، امداد ، بهزیستی ، تامین اجتماعی و بیمه های اجتماعی و هلال احمر تشکیل می گردد .

8- کمسیون صنایع و معادن

این کمیسیون برای انجام وظایف محوّله در محدده صنایع ، پست ، مخابرات ، معادن ، پتروشیمی ، صایع هوافضا و ارتباطات تشکیل می شود

9 – کمیسیون عمران

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده راه و ترابری ، مسکن ، عمران ، شهری و عمران روستایی تشکیل می گرددو

10 – کمیسیون فرهنگی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده فرهنگ و هنر، ارشاد و تبلیغات صدا و سیما و ارتباطات جمعی ،تربیت بدنی ،جوانان و زنان و خانواده تشکیل می گردد.

11 – کمیسیون قضایی و حقوقی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده قضایی و حقوقی تشکیل می گردد.

12- کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی

این کمیسیون برای انجام وظایف محوله در محدوده کشاورزی ، منابع  دام و طیور ، شیلات ،محیط زیست و هواشناسی تشکیل می شود .

هر یک از کمیسیون های تخصصی مجلس دارای وظایف و اختیاراتی به شرح زیر می باشد :

-         بررسی ، اصلاح و تکمیل طرح ها و لوایح قانونی و ارئه گزارش به مجلس شورای اسلامی

- رسیدگی به طرح های تحقیق و تفحص و انجام آن پس از تصویب مجلس شورای اسلامی

- رسیدگی به لوایح بودجه سالیانه کل کشور

- بررسی و اظهار نظر در مورد لوایح برنامه های توسعه اقصادی ، اجتماعی ، و فرهنگی کشور

- بررسی چگونگی اجرا و نتایج حاصله از اجرای قوانین مصوب و تبصره ها در دیف های برنامه های توسعه اقتصادی ،اجتماعی  فرهنگی و بودجه های سالیانه کل کشور و تهیه گزارش و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی

- کسب اطلاع از کم و کیف اداره امور کشور ، دریافت و بررسی گزارش های عملکردی و نظارتی از دستگاه های مختلف ذی ربط به نمایندگی از سوی مجلس شورای اسلامی و تهیه گزارش جامع سالیانه که در بر گیرنده مسیر تحولات و پیشرفت ها و عملکرد بخش های تخصصی کشور و گویای وضع اعمال حاکمیت و مدیریت در هر بخش باشد و ارائه آنها به مجلس شورای اسلامی این گزارش ها در دستور کار مجلس قرار گرفته و قرائت می گردد.

- بررسی و تصویب آزمایشی طرح ها و لوایح و همچنین تصویب دائمی اساسنامه سازمان ها ، شرکت ها و موسسات دولتی یا وابسته به دولت که طبق اصل هشتادو پنجم (85) قانون اساسی به آنها محول گردد.

ب – کمیسیون موقت ویژه یا خاص

کمیسیونهای موقت وقتی تشکیل می شوند که مسائل خاص و استثنایی در مجلس قابل طرح باشد کمیسیون موقت که به آن کمیسیون ویژه یا خاص نیز می گویند ، برای رسیدگی و گزارش در مورد مسائل مهم و استثنایی که ممکن است در کشور پیش آید ، با پیشنهاد حداقل پانزده نفر از نمایندگان و با تصویب مجلس تشکیل می شود . اعضای اینگونه کمیسیونها در جله علنی مجلس و با رای مخفی و با اکثریت نسبی برگزیده خواهند شد . این کمیسیون پس از اتمام ماموریتش ، منحل می شود .

کمسیون های خاص مجلس شورای اسلامی عبارند از :

1 – کمیسیون اصل نود قانون اساسی

این کمیسیون به منظور اجرای اصل نود قانون اساسی تشکیل می گردد تا طبق قوانین مصوب مربوط به خود اداره و انجام وظیفه نماید .

یعنی : هر کسی شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضاییه داشته باشد ، می تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند . مجلس موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و در مواردی که شکایت مربوط به قوه مجریه و یا قوه قضائیه است رسیدگی و پاسخ کافی از آنها می خواهد و در مدت متناسب نتیجه را اعلام می نماید و در موردی که مربوط به عموم باشد به اطلاع عامه می رساند .

2 – کمیسیون تحقیق

کمیسیونی است که به منظور بررسی اعتبار نامه هایی که توط شعب مورد تایید قرار نگرفته است یا از سوی نمایندگان مورد اعتراض واقع شده است تشکیل می گدد .

هر یک از شعبه های مجلس پس از تعیین هیات رئیسه خود دو نفر از اعضای خود را که آگاهی بیشتری به مسایل حقوقی داشته و از صلاحیت لازم برخوردار باشند را به عنوان اعضای اصلی و علی البدل کمیسیون تحقیق انتخاب می نمایند ، و نتیجه را به هیات رئیسه گزارش تا در جلسه علنی قرائت گردد.

3 – کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس

این کمیسیون به منظور بررسی طرح های مربوط به مواد آیین نامه داخلی مجلس و اعلام نظر درباره آنها تشکیل می گردد.

4 – کمیسیون مشترک در مواردی که طرح یا لایحه ای در مجلس مطرح می شود و به تشخیص هیات رئیسه بررسی آن در حیطه کار چند کمیسیون باشد ، کمیسیونی مشترک از اعضای کمیسیون های مرتبط به وسیله هیات رئیسه مجلس مشخص می شود .

سایر مقررات

هر نماینده به جز رئیس مجلس شورای اسلامی ، ملزم است عضو یکی از کمیسیونهای تخصصی را بپذیرد و در صورت تمایل می تواند در کمیسیون های دیگر مجلس ، با حق اظهار نظر و بدون حق رای شرکت کند.

عضویت در کمیسیون های تحقیق و تدوین آیین نامه ها داخلی مجلس مانع از عضویت در کمیسیون دیگر نخواهد بود .

آیا میدانید که :

افزایش دانش حقوقی منجر به ارتقاء توانایی های فردی ، مسئولیت پذیری و تصمیم گیری صحیح می شود .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image