به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

آئین نامه کمیسیون عفووبخشودگی

 

 

 

آئین نامه کمیسیون عفووبخشودگی

آئین نامه کمیسیون عفووبخشودگی
مصوب 19/9/1373


فصل اول
تشکیلات وروش کار

ماده 1-کمیسیون عفو و بخشودگی از پنج نفر اشخاص آشنا به احکام شرع انور و قانون و تشکیلات قوه قضائیه تشکیل می گردد که توسط رئیس محترم قوه قضائیه به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی پیشنهاد شده و پس از تایید معظم له ازسوی رئیس محترم قوه قضائیه برای سه سال انتخاب می شوند...

 

آئین نامه کمیسیون عفووبخشودگی
مصوب 19/9/1373


فصل اول
تشکیلات وروش کار
ماده 1-کمیسیون عفو و بخشودگی از پنج نفر اشخاص آشنا به احکام شرع انور و قانون و تشکیلات قوه قضائیه تشکیل می گردد که توسط رئیس محترم قوه قضائیه به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی پیشنهاد شده و پس از تایید معظم له ازسوی رئیس محترم قوه قضائیه برای سه سال انتخاب می شوند.
تبصره1-اعضاء از بین خود یک نفر را به عنوان رئیس و یک نفررا به عنوان دبیر انتخاب می نمایند.
تبصره2- جلسات کمیسیون با حضور حداقل سه نفر از اعضاء رسمیت خواهد یافت و اتخاذ تصمیم با اکثریت اعضاء حاضر در جلسه خواهد بود.
ماده2- کمیسیون عفو و بخشودگی در حد نیاز وتشخیص در مراکز استان ها و شهرستان ها هیئتی مرکب از رئیس دادگستری ، قاضی تحقیق زندان و رئیس زندان را برای بررسی وضعیت متقاضیان عفو و اعلام نظر به کمیسیون تشکیل خواهد داد ریاست هیئت با رئیس دادگستری خواهد بود.
تقاضای رسیده به کمیسیون عفو از ناحیه محکومین وخانواده آنان جهت بررسی و اعلام نظر به کمیسیون عفو،به رؤسای هیئتهای مذکور در این ماده ارسال خواهد شد.
ماده3- هیئت های مذکور پس از انجام تحقیقات لازم و اخذ نظریه اداره اطلاعات در رابطه با گروهک ها ومحکومین امنیتی و نظریه ستاد مواد مخدر در رابطه با محکومین مواد مخدر ، نظر سازمان قضائی نیروهای مسلح در رابطه با محکومین نظامی ، گزارش کاملی از وضعیت محکومین استان را بطور مستدل و مستند همراه با جمع بندی و پیشنهاد به کمیسون عفو و بخشودگی ارسال می نمایند.
ماده4-کمیسیون عفو به طور مرتب تشکیل جلسه داده و پیشنهادات واصله از هیاتها را بررسی و در صورت تصویب فهرست اسامی این قبیل محکومین توسط رئیس کمیسیون عفو تقدیم ریاست محترم قوه قضائیه خواهدشد.
ماده 5-ریاست قوه قضائیه درصورت تایید مصوبات کمیسیون عفو فهرست اسامی مورد تصویب کمیسیون را حداقل 15روز قبل از یکی از مناسبتهای مقرره به محضر مقام معظم رهبری پیشنهاد و نتیجه را جهت اجراء به ریاست کمیسیون عفو اعلام می نماید.
ماده6- ریاست کمیسیون عفو بلافاصله پس از دریافت فرمان عفو فهرست اسامی عفو شدگان را به اداره عفو وبخشودگی جهت ابلاغ به دادسراهای مجری حکم ارسال می دارد .
ماده7- کمیسیون عفو در اجرای منویات مقام معظم رهبری و رسیدگی دقیق و تامین مصالح فردی و اجتماعی محکومین و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی و اینکه اعمال عفو ،اجرای کیفر را بی هدف جلوه ندهد و درک واقعی و عمیق مسائل مبتلی به محکومین و خانواده آنان و اطلاع از موقعیتهای اجتماعی و سیاسی و بافت مناطق و احراز ضرورت یا عدم ضرورت اعمال عفو در نقاط مختلف کشور، موظف است در موارد لازم به شهرستانها واستان ها عزیمت و با همکاری هیاتهای مذکور در ماده 2 وضعیت محکومین را بررسی و اعلام نظر نماید.
تبصره-هزینه های کمیسیون و فوق العاده اعضاء وکارکنان وهیاتها وتهیه امکانات از قبیل اتومبیل و… ازمحل بودجه خارج از شمول محاسبات عمومی که ریاست محترم قوه قضائیه دراختیار ریاست کمیسیون عفو قرار خواهند داد تامین خواهد شد، ترتیب و نحوه پرداخت طبق دستورالعملی خواهدبود که به تصویب ریاست محترم قوه قضائیه می رسد.

فصل دوم
مناسبت های عفو و بخشودگی
ماده8-مناسبت های عفو و بخشودگی به شرح زیر می باشد:
1-مبعث حضرت رسول اکرم(ص) 27رجب
2-ولادت حضرت رسول اکرم(ص) 17ربیع الاول
3-ولادت حضرت امیرالمؤمنین(ع) 13رجب
4-ولادت حضرت قائم(عج) 15شعبان
5-عید سعید فطر اول شوال
6-عید سعید قربان 10ذی الحجه
7-عید سعید غدیر 18ذی الحجه
8-سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی 22بهمن
9-سالروز جمهوری اسلامی 12فروردین
10-عید نوروز اول فروردین
تبصره -درصورت لزوم ریاست قوه قضائیه با کسب نظر از مقام معظم رهبری می تواند دستور تشکیل کمیسیون را به مناسبتهای دیگر به رئیس کمیسیون بدهند.

فصل سوم
شرایط وسیاست های عفو و تخفیف درمجازات ها
ماده9-در پیشنهادات عفو و تخفیف مجازاتها ، رعایت شرایط ونکات زیر برای کمیسیون عفو وبخشودگی لازم الاتباع می باشد :
1-اصلاح مجرم و توجه به شخصیت محکوم و خانواده وی.
2-توجه به ضرورتها و مسائل اجتماعی ،سیاسی ،جغرافیائی.
3-مستثنی نمودن حق الناس از شمول عفو ،خصوصاً قتل های عمد.
4-شمول عفو نسبت به محکومینی که به علت عجز از پرداخت جزای نقدی در زندان به سر می برند خصوصاً برای محکومینی که تا سقف یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده و به لحاظ ناتوانی از پرداخت آن زندانی هستند .
5-توجه به سوابق اجتماعی محکوم و لحاظ نمودن سوابق کیفری وی از جهت تکرار جرم وهمچنین تعدد جرم.
6-اخذ نظر صریح مسئولین و مراجع ذیربط در خصوص محکومین از قبلی وزارت اطلاعات ،سازمان قضائی و…
7-مستثنی نمودن جرائم خاص از قبیل جاسوسی ،ارتشاء، زنای به عنف، آدم ربائی، سرقت مسلحانه از شمول عفو و بخشودگی .
8-تنافی نداشتن عفو اعطائی با امر قضاءیا کیفیتی که احکام صادره بی مفهوم وبی معنا جلوه ننمایند.
9-سری بودن تمام مراحل عفو.
10-توجه به رهنمودها و تدابیر و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی .

فصل چهارم
موارد شمول عفو وتخفیف
ماده10-تقاضا و پیشنهاد عفو وتخفیف برای محکومیتهای ذیل پذیرفته می شود.
1-کلیه محکومیت های اعدام (باستثناء قصاص نفس) حبس وجزای نقدی و شلاق که از ناحیه مراجع قضائی (دادگاه های عمومی ،انقلاب ،نظامی ویژه روحانیت) و قانونی صادر شده است .
2-کلیه محکومیتهای محرومیت از حقوق اجتماعی و یا اقامت و یا ممنوعیت از اقامت در محل معین.
3-کلیه محکومیت های تکمیلی و تبعی صادره از مراجع قضائی و قانونی.
4-کلیه محکومیتهای اضافی خدمت سربازی و یا تنزیل درجه پرسنل نیروهای مسلح.
تبصره 1-در مورد احکام اعدام (به استثناء قصاص نفس) چنانچه پس از صدور حکم قطعی محکوم به اعدام ویا خانواده وی درخواست عفو نماید حسب مورد رئیس هیئت یا دادستان موظف به ارسال تقاضای محکوم علیه و پرونده مربوط بااظهارنظر صریح به ریاست کمیسیون عفو می باشند، کمیسیون عفو فوراً در وقت فوق العاده و حداکثر تا دو ماه از تاریخ دریافت تقاضا درخصوص مورد رسیدگی نموده و اعلام نظر می نماید ،اجرای حکم تا اعلام نتیجه به وسیله رئیس کمیسیون عفو به تاخیر خواهد افتاد .
تبصره2-در صورت موافقت با عفو محکوم به اعدام کمیسیون حق ندارد بیش از دو درجه تخفیف برای وی منظور و مجازات را کمتر از 15 سال حبس تعیین نماید مگر بنا به فرمان مقام معظم رهبری .
تبصره 3-بر محکومانی که تقاضای عفو آنان از طرف کمیسیون عفو رد شده است ،پیشنهاد مجدد عفودرصورتی بلا مانع است که علت رد منتفی شده باشد.
ماده11-اداره عفو و بخشودگی موظف است که پیشنهادات و تقاضاها را به ترتیب تاریخ وصول ،ثبت و به کمیسیون ارسال دارد.
تبصره-ریاست کمیسیون می توانند در صورت تشخیص ضرورت پرونده هائی را خارج از نوبت درکمیسیون مطرح نمایند. پیشنهادات و یا هرگونه اطلاعاتی که برای اتخاذ تصمیم کمیسیون ضرورت کلیه مراجع قانونی موظف به ارسال پاسخ به کمیسیون عفو می باشد.
ماده13-در پیشنهاد عفو با تخفیف مجازات امور زیر درج می شود:
1-مشخصات محکوم علیه شامل : نام و نام خانوادگی ،شهرت ،نام پدر،سن،تأهل ،سواد،اولاد وتابعیت.
2- تاریخ شروع به اجراء مجازات و مدتی که محکوم علیه قبل از شروع به اجراء درزندان بوده است.
3-تعدادعائله محکوم علیه و وضع معیشت آنها.
4-میزان تأثیر و مجازات در روحیه محکوم علیه.
5-رونوشت کیفرخواست ، دادنامه قطعی مورد اجراء سوابق کیفری.
6-مدارک لازم مبنی بر رضایت شاکی یا مدعی خصوصی.
7-موجب پیشنهاد عفو بشرح ماده10 .
ماده 14- مقررات این آئین نامه نافی اختیارات قانونی ریاست قوه قضائیه نخواهد بود.
ماده 15-این آئین نامه در 15 ماده و 8 تبصره درتاریخ19/9/1373 توسط ریاست قوه قضائیه به محضرمقام معظم رهبری پیشنهادومورد تصویب معظم له قرارگرفت.

 

 

 

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image