به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

بازداشت غیر قانونی توسط مامورین

بازداشت غیر قانونی توسط مامورین

                                                                  بسمه تعالی

 

اشاره:

برابر نص صریح قانون اساسی که از فقه بر گرفته شده، هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود مگر آنکه جرم او در یک دادگاه صالح و قانونی به اثبات رسیده باشد. حتی هتک حرمت و حیثیت شخصی که به حکم قانون بازداشت می شود نیز به هر صورت و شکلی ممنوع و موجب مجازات است.

هرگاه مقامات قضایی یا دیگر ماموران ذی صلاح برخلاف قانون دستور بازداشت یا تعقیب کیفری کسی را صادر کنند،به پنج سال انفصال دایم از سمت قضایی و محرومیت از مشاغل قضایی و دولتی محکو.م خواهند شد.

ماموران انتظامی و سایر ضابطین دادگستری که تحت نظارت دادستان در کشف جرم،بازجویی اولیه و حفظ آثار جرم اقدام می کنند، به محض اطلاع از وقوع جرم در جرایم غیر مشهود، مراتب را برای کسب تکلیف و اخذ دستور لازم  به مقام ذی صلاح قضایی اعلام می نمایند و حق ندارند متهم را در بازداشت نگه دارند.

آنها می توانند تنها در جرایم مشهود،صرفاً برای تکمیل تحقیقات در موارد ضروری تا مدت  24ساعت متهم را بازداشت کنند، ضمن اینکه می بایست در اولین فرصت مراتب را به اطلاع مقام قضایی برسانند و در همین خلال باید موضوع اتهام با ذکر دلایل آن بلافاصله به صورت کتبی به متهم ابلاع شود. برای مثال اگر شخصی توسط مامورین انتظامی به عنوان "قدرت نمایی با چاقو" دستگیر شود و بازداشت او به مدت 24 ساعت ضرورت پیدا کن، باید موضوع اتهام در صورت جلسه به صورت کتبی به شکل زیر به او تفهیم شود:

س: شما برابر گزارش مامورین گشت کلانتری ، شهادت گواهان و ... متهم به قدرت نمایی با چاقو هستید.از خود دفاع کنید.....

چناچه شخصی بر خلاف قانون حبس شده باشد و در خصوص حبس غیرقانونی خود به ماموران شکایت کند ولی آنها به این شکایت نداشته و ثابت نکنند که شکایت او را به مقامات ذیصلاح اعلام کرده اند و اقدامات لازم را در این خصوص معمول داشته اند، به انفصال دائم از همان سمت و سه تا پنج سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم خواهند شد.

اگر ماموران و مسولان بازداشتگاه ها و ندامتگاه ها بدون داشتن دستور بازداشت از طرف مراجع و مقامات صلاحیت دار شخصی را به نام زندانی بپذیرند به ده ماه تا دو سال حبس محکوم خواهند شد و همین مجازات برای مسولان و ماموران بازداشتگاه هایی که از دادن یا تسلیم کردن زندانی یا دفاتر خود به مقامات صالح ثضایی امتناع کنند یا شکایت زندانیان را به مقامات قضایی نرسانند اعمال می شود مگر آنکه ثابت کنند برابر امر کتبی و رسمی از سوی رییس مستقیم خود مامور به انجام این کار بوده اند که در این صورت این مجازات بر دستوردهنده تحمیل خواهد شد.

در همین جا لازم است که از زندان و بازداشتکاه تعریفی داشته باشیم:

.مقصود از زندان " محلی است که در آن محکومین قطعی با معرفی مقامات ذی صلاح قضایی و قانونی برای مدتی معین یا به طور دایم و به منظور اصلاح و تربیت و تحمل کیفر نگهداری می شوند."

. بازداشتگاه "محل نگهداری اشخاصی است که هنوز حکم محکومیت دریافت کرده و در مظان اتهام هستند و پرونده شان در مراجع صالح قضایی تحت رسیدگی است". این اشخاص با قرار کتبی مقامات قضایی،تا اتخاذ تصمیم نهایی به آنجا معرفی می شوند.

. چناچه ماموران انتظامی در مقام انجام وظیفه شان به عنوان "ضابطین دادگستری" بازداشت غیرقانونی انجام دهند،مرجع رسیدگی به شکایت بازداشت شونده،دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم می باشد.اگر این ماموران با عنوانی غیر از ضابط دادگستری مثلا به عنوان  "انجام وظیفه نظامی یا انتظامی خود" دست به این کار بزنند،دادسرای نظامی صالح به رسیدگی است.

برای آگاهی بیشتر خوانندگان نمونه هایی از شکایت "برعلیه بازداشت غیرقانونی" اریه می گردد:

 

.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image