به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

بررسی وظایف داوران ورزشی از دیدگاه حقوق ورزش

بررسی وظایف داوران ورزشی از دیدگاه حقوق ورزش

بسمه تعالی

اشاره : هیات داوران یکی از ارکان مهم در مسابقات ورزشی می باشد و عملکرد داوران می تواند نقش تعیین کننده ای در میادین ورزشی داشته باشد ، داوران می توانند با دقت در اجرای وظایف خود از وقوع حوادث ورزشی تا حدی جلوگیری و آن را کاهش دهند . در این بروشور به تشریح وظایف داوران می پردازیم :

1 – صلاحیت در قضاوت :

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت خود یک بی احتیاطی و بی مبالاتی است . مسئولین مسابقات بایستی در انتخاب داوران واجد شرایط و با صلاحیت و دارای تخصص ، دقت کافی داشته باشند زیرا که اگر در اثر عدم صلاحیت داور خساراتی به ورزشکاران وارد گردد مسئول جبران خسارت و پیامدهای آن خواهند بود . بر این اساس شخص داور باید از فدراسیون مربوط آن رشته ورزشی دفترچه ، حکم و یا کارت داوری داشته باشد .

2 – تعداد داوران در مسابقات ورزشی :

در رشته های مختلف ورزشی تعداد داوران متفاوت است . برای مثال چه بسا بر اساس قوانین و مقررات داوری ، مسابقات با حضور یک سرداور ، دو داور ، یک منشی و دو دستیار اداره می شود .

همچنین بر اساس مقررات ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی ، ترکیب هیئت داوران شامل یک رئیس تشک ، یک قاضی و یک داور می باشد .

3 – بازدید و بررسی وسایل ورزشی عمومی :

در اکثریت رشته های ورزشی ، ورزشکاران ملزم به استفاده از یک سری وسایل ورزشی می باشند که به موجب مقررات مربوطه تعیین گردیده است .

ناقص بودن ، نامرغوب بودن و یا غیر مجاز بودن این وسایل ممکن است موجب صدمه به ورزشکاران گردد که در این صورت داوران مسئول خواهند بود زیرا که از وظایف اصلی و مهم داوران بازدید و بازرسی از وسایل ورزشی قبل از مسابقات ورزشی است و زمانی باید اجازه استفاده را صادر نماید که از سلامت و ایمنی آنها اطمینان کامل حاصل کرده باشد . این موارد می تواند شامل زمین ، تشک ، پیست ، استخر ، توپ ، اسباب ورزشی و امثال آن باشد . برای مثال در رشته ورزشی شنا داور باید به کیفیت آب از جهت کدر بودن ، آلوده بودن و بوی نامطبوع آب استخر توجه داشته باشد و در صورت مشاهده این موارد از ورود ورزشکاران به آب جلوگیری نماید .

در مقررات بین المللی بستکبال اشاره شده است که پایه های میله بسکتبال باید به خوبی جهت جلوگیری از برخورد بازیکنان و مجروح شدن آنها دارای حفاظ و ایمنی کامل باشد . داور می بایست قبل از شروع مسابقه با بازدید از امکانات احراز نماید که وسایل مذکور از شرایط ایمنی برخوردار است یا نه و سپس تصمیم لازم را اتخاذ نماید .

همچنین در ورزش هایی مثل ژیمیناستیک که استفاده از اسباب در آن نقش اساسی دارد و هرگونه عیب و نقص فنی در آنها می تواند به صدمات غیر قابل جبرانی منتهی شود ، وظیفه مراقبتی داوران اقتضا می کند که در بازدید آنها حساسیت بیشتری نشان داده شود تا از وقوع حادثه در اثر نقص اسباب جلوگیری شود .

4 – بازدید از وسایل شخصی (ورزشی) ورزشکاران :

یکی دیگر از وظایف داوران بازدید از وسایل شخصی (ورزشی) ورزشکاران است که بر طبق مقررات ورزشکاران ملزم به استفاده از آنها در مسابقات ورزشی می باشند و ورزشکاران نمی توانند بدون این وسایل در مسابقات شرکت نمایند . وسایل شخصی در رشته های مختلف متفاوت است اما می توان به مواردی همچون دستکش ، کفش ، هوگو ، ساق بند ، کلاه ایمنی و ... در رشته های مختلف اشاره نمود .

برای مثال طبق قوانین و مقررات فوتبال بازیکن نباید کفشی بپوشد که برای دیگران خطرساز باشد و پل های کفش باید از چرم یا لاستیک ساخته شده و نباید کمتر از 12/7 میلیمتر پهنا داشته باشد و به طور کلی ارتفاع استوک ها بیش از 19 میایمتر نباشد . طبق قوانین و مقررات داوری کبدی ورزشکاران نمی توانند از وسایلی استفاه کنند که برای خود یا بازیکنان دیگر خطر داشته باشد (از قبیل جواهرات) . این قانون در رشته کشتی هم صدق می کند و کشتی گیران نمی توانند از وسایلی همچون ساعت و انگشتر در حین مسابقه استفاده نمایند . ضمناً نمی تونند از زانوبندی که گیره های فلزی دارد استفاده نمایند. در رشته ورزشی بوکس دستکش بوکس باید توسط داور بازرسی شود تا در آن اشیا غیر مجاز و فلزی جاسازی نشده باشد پس داور موظف است قبل از شروع مسابقه از وسایل ورزشکاران بازدید و ورزشکاران را از استفاده وسایل غیرمجاز و ممنوعه منع سازد زیرا که بی توجهی در بازدید از وسایل تقصیر محسوب می شود .

5 – بازدید و بازرسی از بدن ورزشکار :

گاهی بازدید ، از بدن خود ورزشکار است و می تواند شامل ناخن ها ، روغنی بودن بدن ، موها و... باشد . برای مثال در رشته های کشتی و کبدی که کن اصلی آنها درگیر شدن حریفان با یکدیگر است ناخن ها باید کوتاه باشد و همچنین بدن ورزشکار نباید روغنی و چرب باشد .

6 – کارت بیمه ورزشی و کارت شناسایی ورزشکاران :

داوران می بایست کارت بیمه ورزشی و کارت شناسایی ورزشکاران را بررسی نمایند و بعد اجازه شروع مسابقه را به ورزشکاران بدهند . این موارد بیشتر زمانی مشهود است که مسابقات در رده سنی مشخص از قبیل نونهالان و نوجوانان برگزار می گردد که با دقت نظر داوران از سوء استفاده افراد سودجو جلوگیری می شود .

7 – رعایت مقررات ایمنی توسط داوران ورزشی :

بهتر است داوران قبل از شروع مسابقه مقررات ایمنی را رعایت نمایند تا عاملی برای کاهش حوادث ورزشی باشد . از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بخاری گازی در فاصله نزدیک با زمین ورزش نباشد ، مقررات ایمنی در سیم کشی های برق محل مسابقه رعایت شده باشد ، اشیاء خطرناک ، فلزات نوک تیز ، مصالح ساختمانی در اطراف محل و زمین مسابقه نباشد و بعد از مطمئن شدن از حضور پزشک ، مسابقه را شروع نمایند .

8 – شرایط آب و هوایی در مسابقات :

ورزش هایی که در فضای  باز انجام می شوند همواره در معرض شرایط نامطلوب جوی قرار دارند . مثلاً بارها شنیده ایم که صاعقه یا رعد و برق منجر به فوت فوتبالیستی شده است و با تمرین در هوای بسیار گرم باعث گرمازدگی ورزشکار شده است و موارد دیگر مثل بارندگی های شدید ، یخ زدگی زمین و سرمای بیش از حد که بارها منجر به بروز حوادث و خساراتی به ورزشکاران شده است . در بیشتر رشته های ورزشی که در فضای باز صورت می گیرد قوانین و اختیاراتی برای داوران در شرایط آب و هوایی مختلف پیش بینی شده است ، چه خوب است داوران ما با رعایت و احتیاط بیشتر از بروز این گونه حوادث جلوگیری نمایند .

9 – نظارت دقیق بر مسابقه و اجرای عادلانه قوانین :

در حین مسابقه داوران باید قوانین را بر اساس مقررات مدون آن رشته به اجرا در آورند و با ورزشکاران عادلانه و بی طرف رفتار نمایند . برای مثال بر اساس قوانین بین المللی شنا سرداور باید قوانین و تصمیمات فینا را با قدرت اجرا نماید . در قوانین رشته ورزشی کشتی هیات داوری کلیه وظایف پیش بینی شده در مسابقات کشتی و همچنین مقررات ویژه احتمالی که در هنگام سازماندهی برخی از مسابقات وضع می گردد را به انجام می رساند .

رشته های ورزش های باستانی و کشتی پهلوانی داور مسئول صحیح مبارزه می باشد که باید طبق مقررات اجرا نماید . بر اساس قوانین بین المللی بسکتبال داوران بازی را طبق قوانین مربوطه اداره خواهند نمود . در قوانین ورزشی واتر پلو اشاره شده که کنترل مطلق بازی در دست داوران است .

10 – جلوگیری از اجرای حرکات و فنون خطا :

درقوانینورشتههایورزشیموادیرا به معرفی حرکات و فنون خطا اختصاص داده اند و داوران می بایست در صورت مشاهده این حرکات و   فنون سریعاً از اجرای آنها جلوگیری کنند . داوران در شرایط مختلف می توانند با قطع بازی ، جلوگیری از اجرای فن ، اخطار ، تذکر ، امتیاز و امثال آن از اجرای فنون خطا جلوگیری نمایند زیرا که در صورت کوتاهی و بروز حادثه مسئول می باشند به استناد  قوانین بین المللی کشتی ، کشتی گیران از موارد زیر ممنوع شده اند :

کشیدن مو ، پیچاندن انگشتان ، ضربه زدن ، فشار ددن گلو ، هل دادن ، اجرای فن دوبل نلسون ، ( در رده سنی نونهالان و نوجوانان )

11-  وظایف داوران نسبت به ورزشکارن مصدوم :

یکی از وظایف مهم داوران اقدام فوری نسبت به ورزشکاران مصدوم است و داوران می بایست در صورت ورود صدمه به ورزشکاران در حین مسابقه شرایط تسهیل برای انجام کمک های اولیه را فراهم سازند و با قطع بازی و دعوت پزشک به ورزشکار مصدوم کمک نمایند . برای مثال در رشته ورزشی فوتبال پزشکان و مسئولان دیگر پزشکی تنها موقعی می توانند وارد زمین شوند که داور از آنها دعوت نماید این موضوع در رشته ورزش های باستانی و پهلوانی هم لازم الرعایه است . گاهی افراد سودجویی قصد فریب داور را دارند که می تواند برای استرحت کردن و گاهی هم برای گرفتن امتیاز مثل گرفتن پنالتی در فوتبال و امثال آنها تمارض به صدمه دیدن می نمایند و داورن می بایست باهوش و ذکاوت خود از سوء استفاده این افراد جلوگیری نمایند . اما بهتر است اصل را بر صداقت ورزشکاران گذاشته و تمارض را مفروض ندانند و نسبت به ورزشکار مصدوم اقدامات لازم را انجام دهند و بعد از اطمینان از تمارض ورزشکار طبق آئین نامه با ورزشکار خاطی برخورد نمایند .

12 – مصلحت جامعه و نظم عمومی

اگر داور تصور نماید ادامه مسابقه احتمال شورش را در بر دارد با به فوریت مسابقه را تعطیل نماید زیرا که مصلحت جامعه و نظم عمومی مهمتر از یک مسابقه ورشی است .

داورن می بایست در تعطیل نمودن رقابت های نامتعادل که امکان حادثه قابل پیش بینی است تردید به خود راه ندهند داوران می بایست اجازه ادامه بازی به بازیکنانی که سوء نیت و قصد مجرمانه خود را عملاً نشان داده است را ندهند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image