به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

بکار گیری اسلحه توسط مامورین

بکارگیری اسلحه توسط مامورین

                                             بسمه تعالی

اشاره:

مامورین انتظامی و اطلاعاتی و سایر مامورینی که به موجب قانون اجازه حمل و استفاده از اسلحه را دارند برای بکارگیری اسلحه تابع مقررات و شرایطی هستند که در صورت عدم رعایت آنها دارای مسوولیت مدنی و کیفری می شوند و در دادگاه ها و مراجع ذیصلاح قابل تعقیب هستند.

شرح زیر به این قرار است که مامورین مسلح برای استقرار نظم و امنیت و جلوگیری از فرار متهم یا مجرم و یا در مقام ضابط قوه قضاییه تحت شرایط زیر مجاز به استفاده از اسلحه هستند:

1- دارای سلامت روحی و جسمی که متناسب با ماموریت محوله است،باشند.

2- آموزش های لازم را دیده باشند.

3- تسلط کامل به اسلحه ای که در اختیارشان قرار گرفته داشته باشند.

4- با مقررات مربوط به بکارگیری اسلحه آشنا باشند.

 

پرسش:مامورین مسلح تحت چه شرایطی اجازه بکارگیری از اسلحه را دارند؟

پاسخ: در صورتی که برای دفاع از خود در برابر کسی که با سلاح سرد یا پرم به آنان حمله نماید یا بدون سلاح به او حمله می کند اما شرایط و ازضاع احوال به نحوی است که بدون بکارگیری اسلحه دفاع شخصی امکان نداشته باشد یا در موردی که مامور مشاهده کند که دیگری مورد حمله واقع شده و جانش در خطر است یا برای دستپیری سارق و کسی که اقدام به ترور و تخریب یا انفجار می کند یا در مورد شخص بازداشت شده یا زندانی که فرار می کند و اقدامات دیگری برای دستگیری و توقف از ثمربخش نباشد،مورد استفاده قرار دهد.همچنین اگر براب حفظ اماکن و تاسیسات و تجهیزات انتظامی نظامی و امنیتی یا حفظ سلاحی که در اختیار مامور قرار می گیرد یا برای حفظ اماکن مهم و حساس در مقابل هرگونه هجوم و حمله جهت ترور و تخریب،آتش سوزی و غارت اسناد و اموال و گروگانگیری و اشغال و همچنین برای جلوگیری و مقابله با اشخاصی که از مرزهای غیرمجاز ورود و یا خروج را داشته و به اخطار مامورین مرزی توجه نشود،مجبور به استفاده شود.

پرسش: در صورت وجود شرایط قانونی بری بکارگیری اسلحه آیا مامور حق تیراندازی دارد؟

پاسخ: مامورین هنگامی مجاز به استفاده از اسلحه هستند که چاره ای جز بکارگیری از آن نداشته باشند و در صورت لزوم استفاده از اسلحه،باید قبل از شلیک به طرف مقابل اخطار کنند وسپس اول تیر هوایی و بعد تیراندازی کمر به پایین در آخر امر و موثر نبودن مراتب گفته شده از تیراندازی به کمر به بالا استفاده کنند.در مورد تظاهرات غیرقانونی و برای فرونشاندن شورش و بلوا و ناآرامی هایی که بدون بکارگیری اسلحه مهار آنها امکان پزیر نباشد اولا بکارگیری اسلحه باید با دستور فرمانده عملیات باشد ثانیا قبلا از وسایل دیگری برای خاتمه ناآرامی استفاده شده و موثر واقع نگردیده باشد ثالثا قبل از بکارگیری سلاح با اخلالگران و شورشیان نسبت به بکارگیری سلاح اتمام حجت شده باشد.

 

 

پرسش: چه نهادی مسوول تشخیص ناآرامی است؟

پاسخ: این امر بر عهده رئیس شورای تامین استان و شهرستان و در غیاب او بر عهده معاون آنان است و اگر فرماندار معاون سیاسی نداشته باشد این مسوولیت به یکی از اعضای شورای تامین محول خواهد شد.

 

 

پرسش: در صورت عدم توجه به فرمان توقف برای بازرسی از اتومبیل آیا ماموران حق بکارگیری از اسلحه را دارند؟

پاسخ: برابر قانون تیراندازی به زسایل نقلیع هنگامی مجاز است :

1- بر مبنای دلادل و منابع اطلاعاتی صحیح و معتبر بدست بیاید که وسیله نقلیه مسروقه یا حامل افراد متواری یا اموال مسروقه یا کالای قاچاق یا مواد مخدر یا سلاح و مهمات به صورت غیرمجاز است.

2- در صورتی که از وسیله نقلیه برای تهاجم عمدی به مامورین و یا مردم استفاده شده باشد.

ضمنا ماموران مکلفند در ایستگاههای بازرسی از وسایل هشدار دهنده از قبیل چراغ گردان،تابلو و ... استفاده نمایند و علاوه بر این با صدای رسا و بلند به راننده وسیله نقلیه ایست دهند و اگر راننده به اخطار ایست آنان توجه ننمود از اسلحه استفاده کنند. هنگام استفاده از اسلحه مامورین باید مواظب باشند که تیراندازی آنان  به شخص ثالث ضرر و آسیب وارد نکند.

 

پرسش: اگر مامور با رعایت شرایط قانونی  از اسحه  استفاده کرد و عمل منجر به فوت یا آسیب دیگری شد ولی ثابت شود که متوفی یا مصدوم بی گناه بوده چه کسی مسوولیت دارد؟

پاسخ: نخست آنکه مامورینی که با رعایت مقررات قانون از اسلحه استفاده می کنند هیچ گونه مسوولیت جزایی و مدنی ندارند اما اگر ثابت شود که شخص متوفی یا مصدوم بی گناه بوده پرداخت دیه و جبران خسارت وارده به این اشخاص بر عهده سازمانی است که مامور در آن انجام وظیفه می کند. اما اگر مامور برخلاف مقررات قانون از اسلحه استفاده کرده باشد علاوه بر تحمل مجازات قانونی عملش،خسارت وارده را باید جبران کند.

 

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image