به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

تخریب یا آلودگی محیط زیست

تخریب یا آلودگی محیط زیست

بسمه تعالی

اشاره : برابر قانون اساسی حفاظت از محیط زیست یک وظیفه عمومی است و فعالیت های اقتصادی که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن همراه شود ممنوع است ( به اصل 50 قانون اساسی رجوع شود ).

آلودگی هوا عبارت است از وجود و پخش یک یا چند آلوده کننده اعم از جامد یا مایع ، گاز ، تشعشع پرتوزا و غیر پرتوزا در هوای آزاد به تعداد و مدتی که برای انسان و سایر موجودات زنده و حتی آثار و بناها زیان آور باشد . در حال حاضر در کشور ما سه منبع برای آلودگی هوا تشخیص داده شده اند که عبارتند از :

1 – وسایل نقلیه موتوری

2 – کارخانه ها و کارگاه ها و نیرو گاهها

3 – منابع تجاری و خانگی و منابع متفرقه

در خصوص مورد اول هر وسیله نقلیه که به کار گرفته می شود باید دارای گواهی نامه مخصوص مبنی بر رعایت حد مجاز خروجی آلوده کننده های هوا باشد و از طرفی دارندگان وسایل نقلیه مکلفند هر سال آنها را در مراکز معاینه فنی مورد آزمایش قرار دهد و گواهی نامه ای مبنی بر رعایت حد مجاز آلودگی دریافت کنند علاوه بر پرداخت جریمه از رفت و آمد آنها جلوگیری خواهد شد .

در مورد کارخانه ها و کارگاهها نیز رعایت ضوابط زیست محیطی ضروری است .

پرسش : برای جلوگیری از فعالیت های غیرمجاز توسط کارخانه ها چه اقدامی می توان انجام داد ؟

پاسخ : سازمان حفاظت محیط زیست کارخانه ها و کارگاه ها و نیرو گاههای را که موجب آلودگی هوا می شوند و آلودگی شان بیش از حد مجاز و استاندارد است را مشخص می کند و موضوع را با تعیین نوع و میزان آلودگی به صاحبان و مسئولان آنها ابلاغ می کند تا در مهلت معین که توسط سازمان با همکاری و مشارکت دستگاههای ذیربط نسبت به رفع آلودگی یا تعطیل کار و فعالیت خود تا رفع آلودگی اقدام نمایند و اگر مسئولان کارگاهها و کارخانه ها و نیروگاههایی که فعالیت شان موجب آلودگی هوا است نسبت به رفع آلودگی هوا و یا ممانعت از کار و فعالیت خود اقدام نکنند در پایان مهلت مقرر تعیین شده توسط درخواست سازمان سازمان محیط زیست و دستور مرجع قضایی به وسیله نیروی انتظامی از ادامه کار و فعالیت آنها جلوگیری شود و اصولاً ادامه کار و فعالیت آنها موکول به اجازه سازمان محیط زیست یا رای دادگاه است .

پرسش : آیا در خصوص بیمارستان ها و سایر اماکن عمومی نیز مقرراتی برای جلوگیری از آلودگی هوا وجود دارد ؟

پاسخ : بیمارستان ها و هتل ها و... از جمله منابع تجاری آلوده کننده هوا محسوب می شوند از این رو هتل ها ، شیرینی پزی ها ، نانوایی ها ، گرمابه ها ، دامداری ها ، کشتارگاهها ، آزمایشگاهها ، بیمارستان ها از جمله منابعی اند که باید مقررات مربوط به محیط زیست را رعایت کنند . اصولاً بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی مجاز که برای از بین بردن زباله های خود  از روش سوزاندن استفاده می کنند مکلفند از دستگاه زباله سوز مناسب که استانداردهای آلودگی هوا را رعایت کند ، استفاده کنند و اگر صاحبان و مسئولان منابع تجاری و اماکن عمومی مبادرت به سوزاندن و انباشتن زباله های شهری و خانگی و هر نوع نخاله در معابر عمومی و فضای باز کنند و به اخطار سازمان محیط زیست برای رفع این آلودگی اقدام ننمایند به جزای نقدی محکوم می شوند .

پرسش : آیا مقررات محیط زیست فقط درباره ی آلودگی گفته شده در بالا است یا به آلودگی های دیگر هم توجه می کنند ؟

پاسخ : عاملین آلودگی های صوتی نیز تحت شمول مقررات قانون محیط زیست بوده و در صورت ایجاد آلودگی صوتی قابل تعقیب و مجازات هستند .

پرسش : آیافقط بخش خصوصی شامل مقررات محیط زیست ایجاد آلودگی با آن برخورد می شد ؟

پاسخ : خیر ، این مقررات شامل کارخانه ها و کارگاههای دولتی هم می شود .

پرسش : آیا امکان انتقال مراکز آلوده کننده که برای ساکنین اطراف آن ایجاد مشکل و مزاحمت می کند به مکان دیگر وجود دارد ؟

پاسخ : درمواردی که کاهش یا از بین بردن آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه ها یا کارگاهها از طریق دیگر به جز انتقال به نقاط مناسب امکان پذیر نباشد یا فعالیت کارخانه ها مزبور د رمناطق مسکونی سلامت ساکنان آن مناطق را به مخاطره بیندازد سازمان محیط زیست با همکاری وزارتخانه ها و سایر دستگاههای دولتی ذیربط طرح انتقال آنها را به نقاط مناسب که ترجیحاً شهرک ها و قطب های  صنعتی  است تهیه و به هیات وزیران ارایه می کند و دولت نیز پس از انجام کارشناسی وبررسی شرایط و اوضاع و احوال اقدام لازم را به عمل خواهد آورد .

پایان

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image