تعدد زوجات یا چند زنی در ایران

تعدد زوجات یا چند زنی در ایران

بسمه تعالی

اشاره : تعدد زوجات در کشور های غربی ممنوع و بر خلاف نظم و مقررات عمومی است ولی در ایران و اکثر کشورهای اسلامی ، به پیروی از فقه اسلامی در صورتی که از حد مقرر و متعارف تجاوز نکند ، پذیرفته شده است . البته لازم به گوشزد می باشد گرچه برابر قانون و شرع ومرد اجازه اختیار همسر دوم را نیز دارد اما این مجوز بی حد و حصر نبوده و متضمن شرایطی است و هریک از زوجین دارای حقوق و وظایفی می باشند که ما به اختصار به آنها می پردازیم :

اولا: مرد نمیتواند با داشتن زن ، همسر دوم اختیار کند مگر با اجازه دادگاه .

ثانیاً : عواملی چون رضایت همسر اول ، عدم قدرت همسر اول به ایفای وظابف زناشویی ، اعتیاد ، ترک زندگی خانوادگی و ... موجب می شوند تا دادگاه به مرد اجازه تجدید فراش ئ ازدواج مجدد دهد .

پرسش : اگر در عقدنامه شرط شده باشد که در صورت ازدواج مجدد بدون رضایت همسر اول زن اول از سوی شوهر وکیل است تا خود را طلاق دهد حال اگر شوهر بدون رضایت همسر اول ولی با اجازه دادگاه مبادرت به ازدواج کند آیا بازهم حق طلاق دارد ؟

پاسخ : اجازه دادگاه برای ازدواج مجدد لطمه ای به حق همسر اول که ناشی از عقد نکاح و شرطی که به نفع او شده وارد نمی آورد و همسر اول برای مطلقه کردن خود حق دارد از طریق دادگاه اقدام کند .

پرسش : اگر شوهر بدون اجازه دادگاه ازدواج مجدد کند آیا قابل مجازات است ؟

پاسخ : دفاتر ازدواج حق ندارند تا بدون حکم دادگاه ازدواج مجدد را به ثبت برسانند از طرفی عدم ثبت واقعه ازدواج جرم محسوب می شود و مرتکب به حبس تا یکسال محکوم خواهد شد .

پرسش : مرد برای ازدواج مجدد چه اقدامات قانونی باید انجام دهد ؟

پاسخ : متقاضی ازدواج مجدد باید دادخواستی به طرفیت همسر اول خود تنظیم کند و در آن خطاب به دادگاه دلایل و علل تقاضای خود را بیاورد . دادگاه نیز با تعیین وقت رسیدگی یک نسخه از دادخواست را برای همسر اول ارسال میکند تا به آن پاسخ دهد و یا برای جلسه دادگاه خود را آماده کند و دادگاه نیز با انجام اقدامات ضروری و تحقیق از زن اول و پس از احراز توانایی مالی مرد و اجرای عدالت بین همسران به شوهر اجازه ازدواج مجدد می دهد والا با درخواست او مخالفت خواهد کرد .

پرسش : با در نظر گرفتن اقوال فوق اگر مرد زن دارای قصد ازدواج موقت کند آیا در اینصورت نیز اخذ اجازه دادگاه ضرورت دارد ؟

پاسخ : در پاسخ به سوال بالا می توان گفت حمایت خانواده ناظر به ازدواج دائم می باشد و دلیل این امر نیز توانائی مالی مرد در خصوص پرداخت نفقه زوجه می باشد در صورتی که در ازدواج موقت نفقه ای بر ذمه مرد نیست و نیازی به اجازه دادگاه ندارد .

پرسش : اگر مرد در زمان عده زن اول بخواهد تاهل اختیار کند آیا در اینصورت نیز احتیاج به کسب اجازه از دادگاه دارد ؟

پاسخ : در صورتی که طلاق از نوع رجعی ، خلع و یا مبادرت باشد که زوج و زوجه در ایام عده حق رجوع دارند و زوجه در این ایام هنوز همسر شرعی زوج محسوب می شود ، مرد برا یازدواج مجدد نیاز به کسب اجازه از سوی دادگاه دارد . اما در صورتی که طلاق از نوع بائن باشد چون با جاری شدن صیغه طلاق ، طلاق محرز شده و حق رجوع ساقط شده است ، احتیاجی به کسب اجازه از دادگاه نمی باشد .

پرسش : هرگاه مردی با اجازه دادگاه تاهل مجدد اختیار کند ولی ازدواج وی با مرگ یا جدائی خاتمه یابد ، آیا برای اختیار همسر دیگر نیاز به کسب اجازه مجدد از دادگاه دارد ؟

پاسخ : در پاسخ به سوال فوق باید گفت که اعتبار اجازه نامه صادره از سوی دادگاه تنها برای اتخاذ یک همسر می باشد و در صورت هر گونه جدائی یا فوت زوجه دوم فرد برای ازدواج احتیاج به کسب اجازه مجدد از دادگاه ذی صلاح را دارد .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image