به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

تعمیر اماکن استیجاری

تعمیر اماکن استیجاری

بسمه تعالی

اشاره : ساختمان مسکونی یا مکان تجاری که به اجاره داده می شود ممکن است در زمان و مدت اجاره نیاز به تعمیرات اساسی یا جزیی داشته باشد در این بروشور به حقوق و وظایف هر یک از موجر و مستاجر در این خصوص می پردازیم :

1 – تعمیرات اساسی مکان استیجاری یعنی تعمیراتی که مربوط به اصل بنا و تاسیسات عمده نصب شده در آن مانند بازکردن پنجره نورگیر در دیوار ساختمان یا نصب دروازه برقی برای پارکینگ ، دستگاههای حرارتی مرکزی و تهویه یا آسانسور و یا تعویض سیم کشی ساختمان بر عهده موجر و صاحب ساختمان است ولی تعمیرات جزیی مانند تعمیر قفل در ورودی ، زدن چسب آکواریم بردرزهای سینک آشپزخانه و یا تعمیری که مربوط به استفاده بهتر از مورد اجاره است مانندنصب توری در و پنجره بر عهده مستاجر می باشد . البته این تا هنگامی است که طرفین برخلاف آن با یکدیگر توافق نکرده یا نکنند ، زیرا موجر یا مستاجر می توانند با تواق یکدیگر هر یک از این وظایف را بر عهده گیرند .

پرسش : اگر موجر نسبت به انجام تعمیرات اساسی اقدامی به عمل نیاورد ، مستاجر اجازه تعمیرات ساختمان را دارد ؟

پاسخ : برای این کار مستاجر باید مطابق قانون اقدام کند یعنی به دادگاه (یا شورای حل اختلاف) مراجعه کند و اگر موجر تعمیرات مورد نظر را که از سوی دادگاه مقرر شده در مهلت مقرر انجام ندهد مستاجر می تواند با اجازه مقام قضایی تعمیرات لازم را به اندازه معمول و متعارف انجام دهد و این عمل باید با نظرات دادگاه ( مامور اجرا ) صورت گیرد البته مستاجر علاوه بر این حق اجازه دارد که به جای تعمیرساختمان از حق فسخ خود استفاه کند .

2 – چنانچه مستاجر مانع انجام تعمیرات اساسی شود و انجام تعمیرات نیز ضرورت داشته باشد دادگاه مستاجر را به رفع ممانعت از حق ملزم  می کند .

پرسش : آیا موجر می تواند به بهانه تعمیرات اساسی برای مستاجر ایجاد مزاحمت کند ؟

پاسخ : خیر ، برای انجام تعمیرات اساسی موجر باید در یک فرصت مناسب و مهقول و متعارف اقدام کند و در صورت وجود اختلاف بین آن دو ، دادگاه ( یا شورای حل اختلاف ) مهلت مناسبی را برای انجام این تعمیرات معین خواهد کرد .

پرسش : هنگامی که موجر از انجام تعمیرات اساسی خودداری می کند هزینه انجام تعمیراتی که مستاجر انجام می دهد چگونه تامین می شود و سقف این مخارج تا چه اندازه می تواند باشد ؟

پاسخ : همانطور که گفتیم مستاجر با اجازه و نظارت دادگاه (یا شورای حل اختلاف ) تعمیرات ضروری را انجام خواهد داد و مخارج آن را حداکثر تا معادل 6 ماه اجاره بها به حساب موجر محاسبه می شود و از اجاره بها کسر خواهد شد .

3 – موجر حق ندارد جز در مورد تعمیرات اساسی و ضروری مستاجر را از حق استفاده از برق ، آب ، گاز ، تلفن و ... محروم کند . و در صورت تخلف دادگاه (یا شورای حل اختلاف ) فوراً و بدون رعایت تشریفات موضوع را رسیدگی و دستور برای برقراری و وصل این منافع را خوهد داد . البته موجر نیز به این تصمیم حق دارد که اعتراض کند و مرجع صادر کننده این تصمیم به اعتراض او رسیدگی و نتیجه این رسیدگی قطعی است .

پرسش : اگر مالک قصد فروش ملک خود را داشته باشد یا بخواهد وضع ملک را به لحاظ وجود خرابی مشاهده کند مستاجر می تواند مانع او شود ؟

پاسخ : خیر ، مستاجر حق ندارد که مانع از رویت خریدار یا مالک شود . بنابراین مالک یا نماینده او در صورت برخورد با این مسئله و ممانعت مستاجر برای رفع ممانعت از حق ، به دادستان محل وقوع ملک حق رجوع و شکایت دارد . و دادستان پس از بررسی موضوع و دلایل شاکی به مامورین انتظامی دستور می دهد تا خریدار و مالک در معیت و با همراهی مامورین از ملک دیدن کنند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image