به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

تعمیر اماکن استیجاری

تعمیر اماکن استیجاری

بسمه تعالی

اشاره : ساختمان مسکونی یا مکان تجاری که به اجاره داده می شود ممکن است در زمان و مدت اجاره نیاز به تعمیرات اساسی یا جزیی داشته باشد در این بروشور به حقوق و وظایف هر یک از موجر و مستاجر در این خصوص می پردازیم :

1 – تعمیرات اساسی مکان استیجاری یعنی تعمیراتی که مربوط به اصل بنا و تاسیسات عمده نصب شده در آن مانند بازکردن پنجره نورگیر در دیوار ساختمان یا نصب دروازه برقی برای پارکینگ ، دستگاههای حرارتی مرکزی و تهویه یا آسانسور و یا تعویض سیم کشی ساختمان بر عهده موجر و صاحب ساختمان است ولی تعمیرات جزیی مانند تعمیر قفل در ورودی ، زدن چسب آکواریم بردرزهای سینک آشپزخانه و یا تعمیری که مربوط به استفاده بهتر از مورد اجاره است مانندنصب توری در و پنجره بر عهده مستاجر می باشد . البته این تا هنگامی است که طرفین برخلاف آن با یکدیگر توافق نکرده یا نکنند ، زیرا موجر یا مستاجر می توانند با تواق یکدیگر هر یک از این وظایف را بر عهده گیرند .

پرسش : اگر موجر نسبت به انجام تعمیرات اساسی اقدامی به عمل نیاورد ، مستاجر اجازه تعمیرات ساختمان را دارد ؟

پاسخ : برای این کار مستاجر باید مطابق قانون اقدام کند یعنی به دادگاه (یا شورای حل اختلاف) مراجعه کند و اگر موجر تعمیرات مورد نظر را که از سوی دادگاه مقرر شده در مهلت مقرر انجام ندهد مستاجر می تواند با اجازه مقام قضایی تعمیرات لازم را به اندازه معمول و متعارف انجام دهد و این عمل باید با نظرات دادگاه ( مامور اجرا ) صورت گیرد البته مستاجر علاوه بر این حق اجازه دارد که به جای تعمیرساختمان از حق فسخ خود استفاه کند .

2 – چنانچه مستاجر مانع انجام تعمیرات اساسی شود و انجام تعمیرات نیز ضرورت داشته باشد دادگاه مستاجر را به رفع ممانعت از حق ملزم  می کند .

پرسش : آیا موجر می تواند به بهانه تعمیرات اساسی برای مستاجر ایجاد مزاحمت کند ؟

پاسخ : خیر ، برای انجام تعمیرات اساسی موجر باید در یک فرصت مناسب و مهقول و متعارف اقدام کند و در صورت وجود اختلاف بین آن دو ، دادگاه ( یا شورای حل اختلاف ) مهلت مناسبی را برای انجام این تعمیرات معین خواهد کرد .

پرسش : هنگامی که موجر از انجام تعمیرات اساسی خودداری می کند هزینه انجام تعمیراتی که مستاجر انجام می دهد چگونه تامین می شود و سقف این مخارج تا چه اندازه می تواند باشد ؟

پاسخ : همانطور که گفتیم مستاجر با اجازه و نظارت دادگاه (یا شورای حل اختلاف ) تعمیرات ضروری را انجام خواهد داد و مخارج آن را حداکثر تا معادل 6 ماه اجاره بها به حساب موجر محاسبه می شود و از اجاره بها کسر خواهد شد .

3 – موجر حق ندارد جز در مورد تعمیرات اساسی و ضروری مستاجر را از حق استفاده از برق ، آب ، گاز ، تلفن و ... محروم کند . و در صورت تخلف دادگاه (یا شورای حل اختلاف ) فوراً و بدون رعایت تشریفات موضوع را رسیدگی و دستور برای برقراری و وصل این منافع را خوهد داد . البته موجر نیز به این تصمیم حق دارد که اعتراض کند و مرجع صادر کننده این تصمیم به اعتراض او رسیدگی و نتیجه این رسیدگی قطعی است .

پرسش : اگر مالک قصد فروش ملک خود را داشته باشد یا بخواهد وضع ملک را به لحاظ وجود خرابی مشاهده کند مستاجر می تواند مانع او شود ؟

پاسخ : خیر ، مستاجر حق ندارد که مانع از رویت خریدار یا مالک شود . بنابراین مالک یا نماینده او در صورت برخورد با این مسئله و ممانعت مستاجر برای رفع ممانعت از حق ، به دادستان محل وقوع ملک حق رجوع و شکایت دارد . و دادستان پس از بررسی موضوع و دلایل شاکی به مامورین انتظامی دستور می دهد تا خریدار و مالک در معیت و با همراهی مامورین از ملک دیدن کنند .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image