تغییر کاربری اماکن مسکونی به تجاری

تغییر کاربری اماکن مسکونی به تجاری

بسمه تعالی

اشاره : یکی از اختلافاتی که بین مردم با یکدیگر و یا با شهرداری بروز می کند در خصوص نحوه استفاده از اماکن مسکونی است و به اصطلاح بدون مجوز کاربری مسکونی ساختمان به تجاری تغییر داده می شود .

برابر قانون در شهرهایی که نقشه جامع شهر تهیه شده شهرداری وظیفه دارد طبق ضوابط نقشه مزبور در پروانه های ساختمانی نوع استفاده از ساختمان را بیاورد و چنانچه برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی در منطقه غیر تجاری ، محل کسب یا پیشه و یا تجارت دایر شود شهرداری موضوع را تعقیب می کند .

پرسش : در صورت استفاده از اماکن مسکونی برای امور تجاری شهرداری چه اقدامی انجام خواهد داد ؟

پاسخ : شهرداری به عنوان مدعی موضوع را در کمیسیون ماده 100 مطرح می کند . این کمیسیون که در شهرداری مستقر می باشد مرکب از سه عضو است یعنی یک نفر نماینده وزارت کشور و یک نفر از اعضای شورای شهر و یک قاضی دادگستری که پس از وصول درخواست شهرداری به طرف مقابل موضوع را ابلاغ می کند تا ظرف 10 روز توضیحات و پاسخ خود را به کمیسیون کتباً اعلام کند .

پس از انجام این تشریفات موضوع با حضور نماینده شهرداری بدون آن که حق رای داشته باشد مورد بررسی قرار می گیرد . در صورتی که برای کمیسیون ثابت شود از مکان مسکونی به عنوان مکان تجاری و کسب و پیشه استفاده می شود با تعیین مهلت مناسب که حداکثر دو ماه خواهد بود در مورد تعطیل محل مزبور ظرف یک ماه اتخاذ تصمیم می کند و این تصمیم به وسیله مامورین شهرداری اجرا می شود .

پرسش : چنانچه فردی ملک مسکونی اش را به دیگری اجاره دهد و مستاجر از مکان مسکونی برای امور تجاری و کسب و پیشه استفاده کند آیا بازهم موضوع در کمیسیون ماده 100 مطرح می شود ؟

پاسخ : با اثبات تخلف از مقررات شهرداری و اقدام برخلاف آن چه در پروانه ساختمانی در خصوص نوع استفاده از ساختمان آمده ، چه این عمل توسط مالک و چه مستاجر صورت گیرد کمیسیون درمورد تعطیل محل کسب و پیشه و تجارت اتخاذ تصمیم خواهد کرد .

پرسش : چنانچه مالک یا مستاجر متخلف پس از اتخاذ تصمیم مبنی بر تعطیل محل کسب از تعطیل کردن آن خودداری کند چه اقدامی صورت خواهد گرفت ؟

پاسخ : تصمیم کمیسیون مبنی بر تعطیل محل کسب توسط مامورین شهرداری اجرا می شود و کسی که با علم و آگاهی از این تصمیم و تعطیل محل کسب از آن برای کسب و پیشه و تجارت استفاده کند به حبس از 6 ماه تا دوسال و جزای نقدی محکوم می شود و محل کسب دوباره تعطیل خواهد شد .

پرسش : چنانچه شخصی از ساختمانی که دارای پروانه مسکونی است برای طبابت یا دفتر مهندسی استفاده کند باز هم مرتکب تخلف شده است ؟

پاسخ : دایر کردن دفتر وکالت ، دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق ، مطب ، دفتر روزنامه و یا دفتر مهندسی برابر قانون شهرداری تجاری محسوب نمی شود . بنابراین استفاده از اماکن مسکونی به منظور کلینیک درمانی ، آزمایشگاهی ، طبی ، تزریقات ، داروخانه و درمانگاه خصوصی منعی ندارد .

پرسش : اگر کسی انباری یا پارکینگ مسکونی و یا زیرزمین خود را برای امور تجاری یا کسب و پیشه اختصاص دهد آیا باز هم این تعطیل می شود ؟

پاسخ : بله تغییر کاربری زیرزمین یا پار کینگ به محل کسب و پیشه که در پروانه ساختمانی به عنوان انباری یا پارکینگ ذکر شده تخلف بوده و موضوع در کمیسیون ماده 100 طرح خواهد شد .

پرسش : اگر کسی بدون اخذ پروانه اقدام به ساخت و ساز کند و سپس از آن مکان به عنوان محل تجاری استفاده کند مرتکب تخلف شده است ؟

پاسخ : برابر ماده 100 قانون شهرداری ، مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدامی چه عمرانی و چه تفکیک اراضی و شروع به ساخت و ساز از شهرداری پروانه اخذ کنند و شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ، ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسیله مامورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد جلوگیری کند . البته برای ورود به زمین محصور جهت جلوگیری از احداث بنا اجازه مقام قضایی ضروری است .

پرسش : آیا رای صادره از کمیسیون ماده 100 در خصوص تعطیلی محل کسب و تجارت قطعی است ؟

پاسخ : خیر این رای از سوی ذی نفع قابل شکایت و تجدید نظر می باشد و کمیسیون تجدید نظر ماده 100 به درخواست او رسیدگی خواهد کرد .

پرسش : آیا مرجع دیگری هم برای شکایت از رای کمیسیون وجود دارد ؟

پاسخ : چنانچه رای کمیسیون بدون مورد اعتراض واقع گردید و با درخواست ذی نفع موضوع در کمیسیون تجدید نظر مورد رسیدگی واقع شد اگر معترض به این رای فرد عادی باشد (یعنی شهرداری نباشد ) دیوان عدالت اداری مرجعی است که به درخواست معترض رسیدگی خواهد نمود .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image