به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

تغییر کاربری اماکن مسکونی به تجاری

تغییر کاربری اماکن مسکونی به تجاری

بسمه تعالی

اشاره : یکی از اختلافاتی که بین مردم با یکدیگر و یا با شهرداری بروز می کند در خصوص نحوه استفاده از اماکن مسکونی است و به اصطلاح بدون مجوز کاربری مسکونی ساختمان به تجاری تغییر داده می شود .

برابر قانون در شهرهایی که نقشه جامع شهر تهیه شده شهرداری وظیفه دارد طبق ضوابط نقشه مزبور در پروانه های ساختمانی نوع استفاده از ساختمان را بیاورد و چنانچه برخلاف مندرجات پروانه ساختمانی در منطقه غیر تجاری ، محل کسب یا پیشه و یا تجارت دایر شود شهرداری موضوع را تعقیب می کند .

پرسش : در صورت استفاده از اماکن مسکونی برای امور تجاری شهرداری چه اقدامی انجام خواهد داد ؟

پاسخ : شهرداری به عنوان مدعی موضوع را در کمیسیون ماده 100 مطرح می کند . این کمیسیون که در شهرداری مستقر می باشد مرکب از سه عضو است یعنی یک نفر نماینده وزارت کشور و یک نفر از اعضای شورای شهر و یک قاضی دادگستری که پس از وصول درخواست شهرداری به طرف مقابل موضوع را ابلاغ می کند تا ظرف 10 روز توضیحات و پاسخ خود را به کمیسیون کتباً اعلام کند .

پس از انجام این تشریفات موضوع با حضور نماینده شهرداری بدون آن که حق رای داشته باشد مورد بررسی قرار می گیرد . در صورتی که برای کمیسیون ثابت شود از مکان مسکونی به عنوان مکان تجاری و کسب و پیشه استفاده می شود با تعیین مهلت مناسب که حداکثر دو ماه خواهد بود در مورد تعطیل محل مزبور ظرف یک ماه اتخاذ تصمیم می کند و این تصمیم به وسیله مامورین شهرداری اجرا می شود .

پرسش : چنانچه فردی ملک مسکونی اش را به دیگری اجاره دهد و مستاجر از مکان مسکونی برای امور تجاری و کسب و پیشه استفاده کند آیا بازهم موضوع در کمیسیون ماده 100 مطرح می شود ؟

پاسخ : با اثبات تخلف از مقررات شهرداری و اقدام برخلاف آن چه در پروانه ساختمانی در خصوص نوع استفاده از ساختمان آمده ، چه این عمل توسط مالک و چه مستاجر صورت گیرد کمیسیون درمورد تعطیل محل کسب و پیشه و تجارت اتخاذ تصمیم خواهد کرد .

پرسش : چنانچه مالک یا مستاجر متخلف پس از اتخاذ تصمیم مبنی بر تعطیل محل کسب از تعطیل کردن آن خودداری کند چه اقدامی صورت خواهد گرفت ؟

پاسخ : تصمیم کمیسیون مبنی بر تعطیل محل کسب توسط مامورین شهرداری اجرا می شود و کسی که با علم و آگاهی از این تصمیم و تعطیل محل کسب از آن برای کسب و پیشه و تجارت استفاده کند به حبس از 6 ماه تا دوسال و جزای نقدی محکوم می شود و محل کسب دوباره تعطیل خواهد شد .

پرسش : چنانچه شخصی از ساختمانی که دارای پروانه مسکونی است برای طبابت یا دفتر مهندسی استفاده کند باز هم مرتکب تخلف شده است ؟

پاسخ : دایر کردن دفتر وکالت ، دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق ، مطب ، دفتر روزنامه و یا دفتر مهندسی برابر قانون شهرداری تجاری محسوب نمی شود . بنابراین استفاده از اماکن مسکونی به منظور کلینیک درمانی ، آزمایشگاهی ، طبی ، تزریقات ، داروخانه و درمانگاه خصوصی منعی ندارد .

پرسش : اگر کسی انباری یا پارکینگ مسکونی و یا زیرزمین خود را برای امور تجاری یا کسب و پیشه اختصاص دهد آیا باز هم این تعطیل می شود ؟

پاسخ : بله تغییر کاربری زیرزمین یا پار کینگ به محل کسب و پیشه که در پروانه ساختمانی به عنوان انباری یا پارکینگ ذکر شده تخلف بوده و موضوع در کمیسیون ماده 100 طرح خواهد شد .

پرسش : اگر کسی بدون اخذ پروانه اقدام به ساخت و ساز کند و سپس از آن مکان به عنوان محل تجاری استفاده کند مرتکب تخلف شده است ؟

پاسخ : برابر ماده 100 قانون شهرداری ، مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن باید قبل از هر اقدامی چه عمرانی و چه تفکیک اراضی و شروع به ساخت و ساز از شهرداری پروانه اخذ کنند و شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ، ساختمانهای بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه به وسیله مامورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد جلوگیری کند . البته برای ورود به زمین محصور جهت جلوگیری از احداث بنا اجازه مقام قضایی ضروری است .

پرسش : آیا رای صادره از کمیسیون ماده 100 در خصوص تعطیلی محل کسب و تجارت قطعی است ؟

پاسخ : خیر این رای از سوی ذی نفع قابل شکایت و تجدید نظر می باشد و کمیسیون تجدید نظر ماده 100 به درخواست او رسیدگی خواهد کرد .

پرسش : آیا مرجع دیگری هم برای شکایت از رای کمیسیون وجود دارد ؟

پاسخ : چنانچه رای کمیسیون بدون مورد اعتراض واقع گردید و با درخواست ذی نفع موضوع در کمیسیون تجدید نظر مورد رسیدگی واقع شد اگر معترض به این رای فرد عادی باشد (یعنی شهرداری نباشد ) دیوان عدالت اداری مرجعی است که به درخواست معترض رسیدگی خواهد نمود .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image