به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

جرایم قابل گذشت غیر قابل گذشت

جرایم قابل گذشت غیر قابل گذشت :

جرایم قابل گذشت :

 

اگر شاکی خصوصی ( در جرایم قابل گذشت ) پس از اعلام شکایت گذشت کند ، تعقیب یا رسیدگی یا اجرای حکم متوقف میشود . برای مثال بزه فحاشی از جمله جرایم قابل گذشت میباشد . اعلام گذشت باید صریح بدون قید شرط باشد . برای نمونه اگر فردی به عنوان ارتکب بزه ترک انفاق شکایت کرده باشد و بعد از مدتی ( قبل از صدور حکم ) اعلام گذشت کند ، متن اعلام رضایت میتواند چنین باشد:

 

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ....

با سلام

احتراماً اینجانب ............ فرزند ........ در خصوص شکایت خود علیه آقای ............ دایر بر جرم ترک انفاق منجزاً و بدون هیچ قید و شرطی اعلام رضایت میکنم

 

امضاء       

تعدادی از جرایمی که قابل گذشت هستند :توهین به اشخاص عادی از قبیل فحاشی و به کار بردن واژه های رکیک ، اذیت و آزار زن حامله که منجر به سقط جنین می شود ، امتناع از سپردن طفل به اشخاصی که قانوناً حق مطالبه او را دارند ، ترک انفاق ، افشای سر ، تهدید و اکراه ، کشتن حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری بدون ضرورت ، تلف کردن یا سوزاندن اسناد یا اوراق تجاری یا غیر تجاری غیر دولتی ، تخریب نخلستان یا تاکستان یا باغ میوه دیگری ، قطع درخت خرمای دیگری بدون مجوز ، تصرف عدوانی ، تصرف ملک دیگری با قهر و غلبه ، ورود به عنف به منزل یا مسکن دیگری ، افترا به توهین و هتک حرمت و نشر اکاذیب .

 

جرایم غیر قابل گذشت:

اما بر عکس ، جرایم غیر قابل گذشت جرایمی اند که تعقیب آنها نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد و اگر شاکی نیز اعلام رضایت کند ، مراجع قضایی نمی توانند به استناد شکایت شاکی امر تعقیب و محاکمه و اجرای حکم را متوقف کنند .

سوال:در جرایم غیر قابل گذشت رضایت شاکی چه تاثیری دارد؟ 

   پاسخ:در جرایم غیر قابل گذشت رضایت شاکی می تواند از مواردی باشد که دادگاه مجازات متهم را تخفیف دهد (ماده 22  قانون مجازات اسلامی) و اگر بعد از صدور حکم قطعی شاکی اعلام رضایت کند ، دادگاه پس از درخواست محکوم ، در مجازات مقرر تجدید نظر کرده و آن را کاهش می دهد.

-باید توجه داشت که در جرایم قابل گذشت ، اگر چند نفر شاکی وجود داشته باشد ، تعقیب با شکایت هر یک از آنان صورت می گیرد ولی برای متوقف شدن تعقیب یا محاکمه یا اجرای حکم ، باید تمام شاکیان رضایت دهند . اگر شاکی فوت کند ، این حق گذشت به ورثه می رسد و چنانچه شاکی متوفی دارای چند وارث باشد ، در این صورت موقوف شدن تعقیب یا محاکمه یا اجرای حکم ، موکول به اعلام رضایت همه آنهاست . همچنین باید توجه داشت که اگر بعد از اعلام رضایت ، شاکی از رضایت خود منصرف شود ، به آن ترتیب اثر داده خواهد شد.

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image