به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

جرم در قانون

جرم در قانون

بسمه تعالی

اشاره : برابر نص صریح قانون اساسی که از فقه برگرفته شده ، هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود مگر آنکه جرم او در یک دادگاه صالح و قانونی به اثبات رسیده باشد . حتی هتک حرمت و حیثیت شخصی که به حکم قانون بازداشت می شود نیز به هر صورت و شکلی ممنوع و موجب مجازات است .

هرگاه مقامات قضایی یا دیگر ماموران ذی صلاح بر خلاف قانون دستور بازدشت یا تعقیب کیفری کسی را صادر کنند ، به پنج سال انفصال دایم از سمت قضایی و محرومیت از مشاغل قضایی و دولتی محکوم خواهند شد .

ماموران انتظامی و سایر ضابطین دادگستری که تحت نظارت دادستان در کشف جرم ، بازجویی اولیه و حفظ آثار جرم اقدام می کنند ، به محض اطلاع از وقوع جرم در جرایم غیر مشهود ، مراتب را برای کب تکلیف و اخذ دستور لازم به مقام ذی صلاح قضایی اعلام می نمایند و حق ندارند متهم را در بازداشت نگه دارند .

آنها می توانند  تنها در جرایم مشهود ، صرفاً برای تکمیل تحقیقات در موارد ضروری تا مدت 24 ساعت متهم را بازداشت کنند ، ضمن اینکه می بایست در اولین فرصت مراتب را به اطلاع مقام قضایی برسانند و در همین خلال باید موضوع اتهام با ذکر دلایل آن بلافاصله به صوت کتبی به متهم ابلاغ شود . برای مثال اگر شخصی توسط ماموران انتظامی به عنوان " قدرت نمایی با چاقو " دستگیر شود و بازداشت او به مدت 24 ساعت ضرورت پیدا کند ، باید موضوع اتهام در صورت جلسه به صورت کتبی به شکل زیر به او تفهیم شود :

س : شما برابر گزارش مامورین گشت کلانتری ، شهادت گواهان و ... متهم به قدرت نمایی با چاقو هستید . از خود دفاع کنید ... .

چنانچه شخصی بر خلاف قانون حبس شده باشد و در خصوص حبس غیر قانونی خود به ماموران شکایت کند ولی آنها به این شکایت توجه نداشته و ثابت نکنند که شکایت او را به مقامات ذی صلاح اعلام کرده اند و و اقدامات لازم را در این خصوص معمول داشته اند ، به انفصال دایم از همان سمت و سه تا پنج سال محرومیت از مشاغل دولتی محکوم خواهند شد .

اگر ماموران و مسئولان بازداشتگاه ها و ندامتگاه ها بدون داشتن دستور بازداشت از طرف مراجع و مقامات صلاحیت دار شخصی را به نام زندانی بپذیرند ، به 10  ماه تا دو سال حبس محکوم خواهند شد  و همین مجازات بای مسئولان و ماموران بازداشتگاه هایی که از دادن یا تسلیم کردن زندانی یا دفاتر خود به مقامات صالح قضایی امتناع کنند یا شکایت زندانیان را به مقامات قضایی نرسانند اعمال می شود مگر آنکه ثابت کنند برابر امر کتبی و رسمی از سوی رییس مستقیم خود مامور به انجام این کار بوده اند که در این صورت این مجازات بر دستور دهنده تحمیل خواهد شد .

در همین جا لازم است که از زندان و بازداشتگاه تعریفی داشته باشیم :

-         مقصود از زندان " محلی است که در آن محکومین قطعی با معرفی مقامات ذی صلاح قضایی و قانونی برای مدتی معین یا به طور دایم و به منظور اصلاح و تربیت و تحمل کیفر نگهداری می شوند ."

-         بازداشتگاه  " محل نگهداری اشخاصی است که هنوز حکم محکومیت دریافت نکرده اند و در مظان اتهام هستند و پرونده شان در مراجع صالح قضایی تحت رسیدگی است ." این اشخاص با قرار کتبی مقامات قضایی ، تا اتخاذ تصمیم نهایی به آنجا معرفی می شوند .

چنانچه ماموران انتظامی در مقام انجام وظیفه شان به عنوان " ضابطین دادگستری " بازداشت غیر قانونی انجام دهند ، مرجع رسیدگی به شکایت بازداشت شونده ، دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم می باشد . اگر این ماموران با عنوانی غیر از ضابط دادگستری مثلاً به عنوان " انجام وظیفه نظامی یا انتظامی خود " دست به این کار بزنند ، دادسرای نظامی صالح به رسیدگی است .

برای آگاهی بیشتر خوانندگان نمونه هایی از شکایت " بر علیه بازداشت غیر قانونی " ارایه می گردد .

 

 

 

 

 

نمونه شکایت علیه بازداشت غیر قانونی

 

ریاست محترم دادسرای عمومی انقلاب

 

احتراماً اینجانب ..........فرزند ................. مقیم ............... از آقای ...............

فرزند ............... مقیم ................. به عنوان  بازداشت  غیر قانونی در کلانتری ................... به مدت 48 ساعت شکایت دارم . نامبرده بنده را به جرم حمل مشروبات الکلی دستگیر کرده و از تاریخ 1383/1/20 لغایت 1383/1/22 در بازداشتگاه نگهداری نموده و هدف او از این بازداشت غیر قانونی اخذ اقرار برای معرفی سازنده مشروب بود . سربازان وظیفه ای که شاهد بازداشت بنده بودند ، عبارتند از ........ ............................ از این رو تقاضا رسیدگی و تعقیب ایشان را دارم .

 

 

 

 

تاریخ

امضا ء

 

 

 

 

نمونه شکایت بر علیه بازداشت غیر قانونی

 

ریاست محترم دادسرای نظامی .......

احتراماً اینجانب ......... . فرزند  .................. مقیم .................. از آقای  ............... افسر کلانتری ..............به عنوان بازداشت غیر قانونی شکایت دارم . نامبرده بنده را به عنوان سربازی که از پادگان آموزشی فرار کردم ، به مدت 10 روز در بازداشتگاه کلانتری زندانی کرد . مراتب بازداشت من در دفتر کلانتری ثبت شده است . لذا تقاضای رسیدگی و تحقیق از مطلعین و در نهایت مجازات متهم را دارم .

 

 

 

 

 

تاریخ امضاء

 

 

 

پی نوشت :

جرم در مواد زیر " مشهود " به شمار می آید .

1- در منظر مامورین واقع شود یا بلافاصله مامورین در محل وقوع آن حضور یابند و آثار جرم را مشاهده کنند .

2 – در صورتی که خود بزه دیده یا دو نفر که ناظر وقوع جرم بوده اند ، شخص خاصی را بلافاصله بعد از وقوع جرم معرفی کنند .

3 – در صورتی که بلافاصله پس از وقوع جرم علایم آثار جرم و دلایل آن نزد متهم پیدا شود یا ثابت شود که آن اسباب به او تعلق دارد .

4 – در صورتی که متهم بلافاصله پس از وقوع جرم قصد فرار داشته یا در حال فرار باشد یا فوراً پس از ارتکاب به جرم دستگیر شود .

5 – در مواردی که صاحب خانه بلافاصله پس از وقوع جرم ، ورود مامورین را به خانه ی خود تقاضا کند .

6 – وقتی که متهم ولگرد باشد .

در غیر از این موارد ، جرم  " غیر مشهود " محسوب می شود .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image