به وب سایت رسمی گروه مدرسه حقوق ، خوش آمدید  09122330365

 ضمن تشکر از شما کاربر عزیز که سایت مدرسه حقوق را جهت استفاده از خدمات ما انتخاب نموده اید به اطلاع شما میرسانیم این سایت با هدف ارتقاء سطح اطلاعات حقوقی و رفع نیازها و مشکلات حقوقی شما راه اندازی گشته و در جهت نیل به این هدف و رفع اشکالات موجود و ارائه خدمات بهتر ، رهنمودها و انتقادات و پیشنهادات شما کاربر عزیز را می طلبد . لازم بذکر است در طراحی و ارائه مطالب سعی بر رعایت سادگی و دسترسی آسان به مطالب و مشکلات متداول حقوقی گشته که جامعه بیشتر با آن دست به گریبان است.

تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

ضمنا کاربران محترم  می توانند از طریق قسمت ارتباط با ما و یا از طریق ایمیل madreseyehoghoogh@yahoo.com و یا gmail.com@ تقاضای خود را در زمینه استفاده از خدمات وکالتی و یا مشاوره حقوقی وکلای مجرب پایه یک دادگستری عضو گروه مدرسه حقوق در تمام نقاط داخل و یا خارج از کشور و نیز در زمینه مهاجرت اعلام نمایند تا در اسرع وقت با ایشان تماس حاصل گردد .

جرم مشهود

جرم مشهود

بسمه تعالی

اشاره : حقوق جزا که شاخه ای از علم حقوق است خود به اقسام مختلفی تقسیم می شود . مبنای هر یک از این تقسیمات متفاوت است . جرایم در یک نوع تقسیم بندی به جم عمومی ، جرم سیاسی و جرم نظامی تقسیم می گردند . از دیدگاهی دیگر جرایم به جرم عمدی ، جرم غیر عمدی و جرم جمعی ، جرم مرتبط قابل تقسیم هستند  از لحاظ دیگری نیز جرایم به جرم مطلق ، جرم مقید ، جرم ساده ، جرم مرکب ، جرم آنی ، جرم مستمر ، جرم اتفاقی ، جرم به عادت تقسیم می شوند . در تقسیم بندی دیگر به اعتبار لحظه ی مشاهده ، جرایم به جرایم مشهود و غیر مشهود تقسیم می شوند .

تعریف جرم مشهود

در تعریف جرم مشهود بین حقوقدانان و اساتید حقوق جزا اختلاف نظر وجود دارد و به همین دلیل ، تعاریف متعدد و گوناگونی از جرم مشهود به عمل آمده است . اما به طور خلاصه می توان گفت جرم مشهود جرمی است که در منظر پلیس یا مردم واقع شود یا به منزله ی آن باشد . بنابراین جرم مشهود است ، جرمی است که مرتکب آن درحین ارتکاب یا بلافاصله پس از ارتکاب دستگیر شود به طوری که دلایل ارتکاب از طرف دستگیر کننده قابل جمع اوری باشد . پایه و مبنای جرم مشهود که طریق غیر عادی و فوق العاده ی رسیدگی است ضرورت ، فوریت و سرعت است و تشریفات با طبع جرم مشهود ناساگار می باشد . در جرم مشهود تجری و جسارت مرتکب زیادتر بوده و دلایل علیه متهم محکم تر می باشد و اختیارات ضابطان دادگستری نیز بیشتر است . در حالت جرم مشهود ماموران نیروی انتظامی در امر تعقیب و تحقیق جرم مستقیماً شرکت داشته و این تکلیف تا مداخله مقام قضایی صالح ادامه می یابد و مدت آن تا 24 ساعت است مگر این که از طرف مقام قضایی صالح تمدید شود . قانون آیین دادرسی کیفری ایران همانند قوانین آیین دادرسی کیفری سایرکشورهای جهان ، در قلمرو جرایم مشهود ، برای ضابطان دادگستری اختیارت ویژه ای به رسمیت شناخته است و قانونگذار رعایت بعضی از قواعد را در مورد آنها ضروری ندانسته است . از این رو ، اختیارات  ماموران کشف جرم در خصوص حفظ آثار جرم و جلوگیری از فرار متهم در جرایم مشهود بیشتر از سایر جرایم می باشد . به نظر می رسد قانونگذار ایران در مورد جرایم مشهود بیشتر از سایر جرایم می باشد . به نظر می رسد قانونگذار ایران در مورد جرایم مشهود قصد داشته است تا از طریق توسعه حد شمول اختیارات ماموران پلیس ، حق جامعه را بیشتر مورد صیانت قرار دهد . به همین دلیل روش قانونگذار ایران منطقی به نظر می آید ، زیرا در عین این که بااصل لزوم حمایت حق اجتماع از طریق جلوگیری از محو دلایل و آثار ارتکاب جرم سازگاری دارد ، سلب کننده یا محدود کننده حق افراد نیز نیست .

از نظر قانونگذار ایران ، جرم مشهود تنها به جرایمی که بلافاصله پس از وقوع قابل رویت باشند اطلاق نمی شوند ، بلکه جرایم دیگری را نیز در بر می گیرند که اصالتاً و ماهیتاً مشهود نیستند . بنابراین مشهود  و غیر مشهود بودن یک جرم فقط به موجب قانون آئین دادرسی کیفری امکان پذیر است .

مصادیق جرم مشهود در آیین دادرسی کیفری ایران  

قانون آیین دادرسی کیفری تعریفی از جرم مشهود ارائه نداده و فقط موارد و مصادیق جرم مشهود بیان شده است . این مصادیق حصری بوده و در غیر این موارد ، جرم ، غیر مشهود محسوب می شود . قانون فوق مقرر می دارد که جرم در موارد زیر مشهود محسوب می شود :

1 – جرمی که در منظر ضابطین دادگستری ( ماموران نیروی انتظامی ) واقع شده یا بلافاصله ماموران یاد شده در محل وقوع جرم حضور یافته یا آثار جرم را بلافاصله پس از وقوع  مشاهده کنند . مثلاً فردی در حضور ماموران نیروی انتظامی فرد دیگری را کتک بزند .

2 – در صورتی که دو نفر یا بیشتر که ناظر وقوع جرم بوده اند و یا قربانی جرم بلافاصله پس از وقوع جرم شخص معینی را مرتکب جرم معرفی نمایند . مثلاً فردی که مال او به سرقت رفته بلافاصله پس از این قضیه شخص معینی را به ماموران نیروی انتظامی به عنوان دزد معرفی کند .

3 – بلافاصله پس از وقوع جرم علائم و آثار واضحه یا اسباب و دلایل جرم در تصرف متهم یافت شود یا تعلق اسباب و دلایل جرم در تصرف متهم یافت شود یا تعلق اسباب و دلایل یاد شده به متهم محرز شود . مثلاً از جیب فردی که فرد دیگری را مجروح کرده است ، یک چاقو پیدا شود .

4 – در صورتی که متهم بلافاصله پس از وقوع جرم قصد فرار داشته یا در حال فرار یا فوری پس از فرار دستگیر شود .5 -  در مواردی که صاحب خانه بلافاصله پس از وقوع جرم ورود مامورین را به خانه ی خود تقاضا کند . مثلاً فردی که از خانه ی او سرقت شده است ، بلافاصله از ماموران نیروی انتظامی تقاضای کمک کند .

6 – وقتی که متهم ولگرد باشد . ولگرد کسی است که جا و مکان معینی نداشته و شغل خاصی هم ندارد .

با توجه به طرز انشاء قانون معلوم می شود که مقنن ایران معتقد به دو قسم جرم مشهود است  که عبارتند از جرم مشهود واقعی ( موضوعی ) و جرم مشهود فرضی ( حکمی ) . جرم مشهود واقعی جرمی است که عمل مجرمانه در حضور مامور کشف جرم و یا در حضور یک دسته یا جماعت واقع می شود یا بلافاصله پس از وقوع ، خود مجرم مورد مشاهده مامور دولت قرار می گیرد یا آثار جرم مورد ملاحظه واقع می شود . این قسم جرم مشهود مبتنی بر شهادت مامور دولت یا شهادت عینی اشخاص عادی است .

اما جرم مشهود فزضی عملی است که در حقیقت مشهود نیست ولی قانونگذار به علت وضعیت خاص وقوع ، آن را مشهود تلقی می کند . احراز جرم در این قبیل موارد به کمک دلایل و نشانه های عقلی که امکان مجرم بودن فرد را متصور می سازد ، صورت می گیرد .این قبیل موارد عبارتند از : وقتی که بلافاصله پس از وقوع جرم ، به دیده شخص یا اشخاصی را مرتکب معرفی کند ، پیدا شدن علائم و آثار واضحه ی جرم یا اسباب و دلایل جرم در تصرف متهم و در زمانی نزدیک به وقوع ، احراز تعلق اسباب و دلایل جرم به متهم ، قرینه ی فرار ، ولگرد بودن متهم و درخواست صاحب خانه .

اقدامات ضابطان دادگستری در جرایم مشهود

اقدامات مامورین نیروی انتظامی در جرایم مشهود عبارتند از :

1 – قبول شکایات و اعلانات

2 – انجام معاینات محلی ( بررسی صحنه جرم )

3 – اسنماع گواهی مطلعین در محل ( تحقیقات محلی ) یا در اداره ( بازجویی از شهود )

4 – بازرسی ها ( بازرسی بدنی ، وسایل نقلیه و منزل با رعایت شرایط قانونی )

5 – ضبط و توقیف دلایل

6 – دستگیری و بازداشت حداکثر 24 ساعته ی متهمان

7 – بازجویی از متهمان

8 – تنظیم و ارائه گزارش به مقام قضایی صالح

9 – جلوگیری از امحاء دلایل

10 – اعلام جنایات و جرایم در اسرع وقت به مرجع قضایی ( در سیستم دادسرا گزارش ماموران و ضابطان باید به دادستان یا معاون وی و در صورت عدم حضور آنان به دادیار اعلام شود و در سیستم دادگاههای عمومی مثل دادگاه بخش ، به رئیس حوزه قضایی اطلاع  داده می شوند .)

آیا میدانید :

عدم آگاهی حقوقی ، نابسمانی اجتماعی را به دنبال دارد .

افزایش آگاهی های حقوقی موجب سلامت روانی ، ایجاد آسایش و امنیت می شود .

 

 
» موضوعات مطالب سایت «
 
 
مدرسه حقوق ایرانصفحه اصلی || درباره ما || پاسخ به سوالات شما || تماس با ما
feed-image